Yunanıstan Parlamentinin deputatı, Avropa Şurası Parlament Assambleyasının (AŞPA) Yunanıstandan olan üzvü Marias Epameinondas Baş nazirin müavini cənab Əli Həsənov ilə görüşmüşdür.
Mətbuat xidmətinin məlumatı 17 Mart, 2014
Azərbaycan Respublikası Baş nazirinin müavini, Qaçqınların və Məcburi Köçkünlərin İşləri üzrə Dövlət Komitəsinin sədri cənab Əli Həsənov martın 17-də Yunanıstan Parlamentinin deputatı, Avropa Şurası Parlament Assambleyasının (AŞPA) Yunanıstandan olan üzvü Marias Epameinondas ilə görüşmüşdür. Baş nazirin müavini Əli Həsənov avropalı deputata Ermənistan-Azərbaycan, Dağlıq Qarabağ münaqişəsi, problemin tarixi və ölkəmizdəki qaçqın və məcburi köçkünlərin vəziyyəti haqqında məlumat vermişdir. Bildirilmişdir ki, son 200 ildə Cənubi Qafqaz regionunda gedən mürəkkəb siyasi proseslər nəticəsində azərbaycanlılar bir neçə dəfə öz əzəli yurdlarından zorla köçürülməyə, etnik təmizləmə və deportasiya siyasətinə məruz qalmışlar. Baş nazirin müavini Ermənistan silahlı qüvvələrinin Azərbaycana hərbi təcavüzü nəticəsində torpaqlarımızın 20 faizinin – Dağlıq Qarabağ və ona bitişik 7 inzibati rayonun işğal olunduğunu, bir milyondan artıq soydaşımızın qaçqın və məcburi köçkünə çevrildiyini, milli-mədəni sərvətlərimizin talan edildiyini, bütün infrastrukturun dağıdıldığını qonağın diqqətinə çatdırmışdır. Əli Həsənov vurğulamışdır ki, BMT Təhlükəsizlik Şurası tərəfindən Azərbaycanın işğal olunmuş ərazilərinin azad edilməsi, qaçqınların və məcburi köçkünlərin doğma yurdlarına qaytarılması haqqında dörd qətnamə qəbul edilmişdir. Ermənistanın təcavüzkar siyasəti ATƏT, Avropa Şurası Parlament Assambleyası, İslam Əməkdaşlıq Təşkilatı və digər nüfuzlu beynəlxalq təşkilatlar tərəfindən qəbul edilmiş qərar və qətnamələrdə pislənilmişdir. Təəssüf ki, bu qərar və qətnamələr hələ də kağız üzərində qalır. Beynəlxalq ictimaiyyətin tələblərinə məhəl qoymayan Ermənistan işğal edilmiş Azərbaycan ərazilərində qanunsuz fəaliyyətini davam etdirməkdədir. ATƏT-in Minsk qrupunun vasitəçiliyi ilə 20 ildən artıqdır davam edən danışıqlar prosesi hələ də heç bir nəticə verməmişdir. Bu dövrdə Ermənistanın iqtisadiyyatı daha da ağır duruma düşmüş, əhali ölkəni sürətlə tərk etməyə başlamış, Azərbaycanın iştirakı ilə reallaşdırılan beynəlxalq regional layihələrdən kənarda qalmışdır. Lakin bu münaqişə olmasaydı, onlar həyata keçirilən bu layihələrdən faydalanaraq iqtisadiyyatlarını ağır durumdan çıxara bilərdilər. Bu 20 ildə erməni xalqı münaqişədən heç nə qazanmamışdır. Azərbaycanın münaqişənin sülh yolu ilə ədalətli həllində maraqlı olduğunu qeyd edən Baş nazirin müavini bildirmişdir ki, Azərbaycan Hökuməti qaçqın və məcburi köçkünlərin ehtiyaclarını ödəmək üçün həm hüquqi, həm də sosial-iqtisadi sahədə böyük işlər görür. Qaçqın və məcburi köçkünlərin sosial problemlərinin həlli məqsədilə Azərbaycan Hökuməti son 20 ildə 5,4 milyard ABŞ dolları məbləğində vəsait xərcləmişdir. Azərbaycan Respublikasının Dövlət Neft Fondundan ayrılan vəsait hesabına 180 min qaçqın və məcburi köçkün yeni qəsəbələrə köçürülmüşdür və bu proses davam edir. Qeyd olunmuşdur ki, 2003-cü ildə ölkədə yoxsulluğun səviyyəsi 49 faizə, qaçqın və məcburi köçkünlər arasında isə 75 faizə bərabər idi. Lakin görülən tədbirlər nəticəsində bu gün ölkədə yoxsulluq 5 faizə, qaçqın və məcburi köçkünlər arasında isə 15 faizə endirilmişdir. Yunanıstan Parlamentinin deputatı Marias Epameinondas Ermənistanın Azərbaycana qarşı təcavüzü və doğma yurdlarından qovulmuş azərbaycanlı qaçqın və məcburi köçkünlərin problemlərindən xəbərdar olduqlarını söyləmişdir. O, Ermənistanın BMT Təhlükəsizlik Şurası tərəfindən qəbul edilmiş qətnamələri yerinə yetirməməsinin təəssüf doğurduğunu vurğulamış, Azərbaycanın ədalətli mövqeyini dəstəkləyəcəklərini söyləmişdir. Marias Epameinondas bildirmişdir ki, ölkəsi bir çox hallarda beynəlxalq tədbirlərdə Azərbaycanın haqlı mövqeyini dəstəkləyir. Azərbaycanın müstəqilliyinin bərpasından keçən qısa müddətdə dinamik inkişaf etdiyini deyən Marias Epameinondas vurğulamışdır ki, bu müddətdə ölkəsi Ermənistan-Azərbaycan, Dağlıq Qarabağ münaqişəsinin sülh yolu ilə həlli istiqamətində səylərini daha da artıracaqdır. Ölkələrimiz arasındakı iqtisadi əlaqələrdən danışan qonaq bu münasibətlərin gələcək illərdə də yüksələn xətlə inkişaf edəcəyinə əminliyini bildirmişdir. Görüşdə qarşılıqlı maraq doğuran bir sıra məsələlər ətrafında fikir mübadiləsi aparılmışdır. Sonda qonağa “Qaçqın və məcburi köçkünlərə Prezident qayğısı” kitabı, və disk təqdim edilmişdir

Deputy of the Greek Parliament, member of Parliamentary Assembly of the Council of Europe (PACE) from Greece Marias Epameinondas met with Deputy Prime Minister Mr. Ali Hasanov.
Mətbuat xidmətinin məlumatı 17 March, 2014
The Deputy Prime Minister of the Republic of Azerbaijan, the Chairman of the State Committee on deals of Refugees and Internally Displaced Persons Mr. Ali Hasanov met with the Deputy of the Greek Parliament, member of Parliamentary Assembly of the Council of Europe (PACE) from Greece Marias Epameinondas on17 March. The Deputy Prime Minister Ali Hasanov informed European deputy about the Armenian-Azerbaijani, Nagorno Karabakh conflicts, the history of this problem and the condition of the refugees and internally displaced persons in the country. Deputy Prime Minister brought to the attention of the guest that as a result of military aggression of Armenian armed forces against Azerbaijan, 20 percent of its lands - Nagorno- Karabakh and 7 adjoining administrative regions have been occupied, more than one million compatriots have become refugees and internally displaced persons, national and cultural resources had been plundered, all infrastructure has been destroyed. The aggressive policy of Armenia was condemned in the decisions and resolutions adopted by the OSCE, Parliamentary Assembly of the Council of Europe, the Organization of Islamic Cooperation and other influential international organizations. Unfortunately, these decisions and resolutions still remain on paper. Armenia, ignoring the demands of the international community, continues its illegal activity in the occupied territories of Azerbaijan. The process of negotiations ongoing for more than 20 years brokered by the OSCE Minsk Group still yielded no results. The Deputy Prime Minister stated that Government of Azerbaijan does great work in the legal, as well as socio-economic fields in order to meet the needs of refugees and internally displaced persons. The Government of Azerbaijan has expended 5.4 billion USA dollars in order to solve the social problems of the refugees and internally displaced persons in the last 20 years. 180 thousand refugees and internally displaced people have been moved to new settlements at the expense of the funds allocated from the State Oil Fund of the Republic of Azerbaijan and the process in underway. It was noted that in 2003 the poverty rate was 49 percent and 75 percent among refugees and internally displaced persons. However, today as a result of the taken measures, poverty rate has been reduced to 5 percent in the country and to 15 percent among refugees and internally displaced persons. The Deputy of the Greek Parliament Marias Epameinondas stated that they were aware of Armenia’s aggression against Azerbaijan and the problems of Azerbaijani refugees and internally displaced persons expelled from their homeland. He emphasized his regret about Armenia’s non-fulfilment of resolutions adopted by the UN Security Council and highlighted that they’d support Azerbaijan’s fair position. Marias Epameinondas expressed that his country supported Azerbaijan’s just position in international events in most cases. Marias Epameinondas mentioned the dynamic development of Azerbaijan in the short term after its restoration of independence, stressed that his country would increase efforts further in the peaceful settlement of the Armenian-Azerbaijani, Nagorno-Karabakh conflicts. The guest underscored the economic relations between the two countries and expressed his confidence about the upward development of relations in the coming years too. Views on a number of issues of mutual interest were exchanged at the meeting.