Türkiyə Böyük Millət Məclisinin və İstanbul Ticarət Palatasının üzvlərindən ibarət nümayəndə heyəti Qaçqınların və Məcburi Köçkünlərin İşləri üzrə Dövlət Komitəsində olmuşlar
Mətbuat xidmətinin məlumatı 07 Aprel, 2014
Azərbaycan Respublikası Baş nazirinin müavini, Qaçqınların və Məcburi Köçkünlərin İşləri üzrə Dövlət Komitəsinin sədri, Beynəlxalq Humanitar Yardım üzrə Respublika Komissiyasının sədri cənab Əli Həsənov aprelin 7-də Türkiyə Böyük Millət Məclisinin və İstanbul Ticarət Palatasının üzvlərindən ibarət nümayəndə heyəti ilə görüşmüşdür. Görüşdə Azərbaycan-Türkiyə münasibətlərindən danışan Əli Həsənov bu gün ölkələrimiz arasında bütün sahələrdə dostluq və qardaşlıq üzərində qurulmuş əlaqələrin olduğunu bildirmişdir. Qeyd olunmuşdur ki, tarixi köklərə malik Azərbaycan-Türkiyə münasibətləri bu gün ən yüksək səviyyədədir. Əli Həsənov qonaqlara Ermənistan-Azərbaycan, Dağlıq Qarabağ münaqişəsi və onun fəsadları haqqında ətraflı danışmışdır. Bildirilmişdir ki, Ermənistanın hərbi təcavüzü nəticəsində torpaqlarımızın 20 faizi işğal olunmuş, bir milyondan artıq soydaşımız qaçqın və məcburi köçkünə çevrilmiş, milli mədəni sərvətlərimiz talan edilmişdir. Baş nazirin müavini bildirmişdir ki, ermənilər öz planlarını - Azərbaycana qarşı əsassız ərazi iddialarını mərhələ-mərhələ həyata keçirmişlər. Qeyd olunmuşdur ki, 1918-ci ilin martında baş vermiş hadisələr zamanı ermənilər tərəfindən silahlı qüvvələrdən və zorakı üsullardan istifadə olunmaqla yüz minlərlə insan kütləvi surətdə qətlə yetirilmiş, onların yaşadıqları kəndlər talan edilmişdir. Əli Həsənov qeyd etmişdir ki, bu gün bütün türk və müsəlman dünyası ölkələri erməni təcavüzkarlarına qarşı birgə mübarizə aparmalıdır. Bildirilmişdir ki, bu gün ermənilər işğal altındakı ərazilərdə narkotik vasitələr istehsal edirlər. Orada dünya üçün təhlükəli terror qruplaşmaları təlimlər keçir. Eyni zamanda, həmin ərazilərdən narkotik vasitələrin daşınmasında tranzit kimi istifadə olunur. Azərbaycanın münaqişənin sülh yolu ilə ədalətli həllində maraqlı olduğunu qeyd edən Baş nazirin müavini bildirmişdir ki, Azərbaycan hökuməti qaçqın və məcburi köçkünlərin ehtiyaclarını ödəmək üçün həm hüquqi, həm də sosial-iqtisadi sahədə böyük işlər görür. Qaçqın və məcburi köçkünlərin sosial problemlərinin həlli məqsədilə Azərbaycan Hökuməti son 20 ildə 5,4 milyard ABŞ dolları məbləğində vəsait xərcləmişdir. Əli Həsənov xatırlatmışdır ki, məhz ilk olaraq Türkiyənin bir sıra humanitar təşkilatları tərəfindən Ermənistan-Azərbaycan, Dağlıq Qarabağ münaqişəsi nəticəsində doğma yurdlarından didərgin düşmüş qaçqın və məcburi köçkün soydaşlarımıza humanitar yardımlar olunmuşdur. Münaqişənin həlli üçün beynəlxalq ictimaiyyətin qətiyyət nümayiş etdirməli olduğunu deyən Əli Həsənov təəssüflə bildirmişdir ki, ATƏT-in Minsk qrupunun vasitəçiliyi ilə 20 ildən artıqdır davam edən danışıqlar prosesi hələ də heç bir nəticə verməmişdir. Görüşdə çıxış edən İstanbul Ticarət Palatasının üzvü və nümayəndə heyətinin sədri Öztürk Oran bildirmişdir ki, Xocalı soyqırımı insanlıq əleyhinə işlənmiş bir cinayətdir. Vurğulanmışdır ki, bu cür vəhşi qətliamların təkrarlanmaması üçün onun günahkarları beynəlxalq hüquqa uyğun olaraq cəzalandırılmalıdır. Azərbaycan hökumətinin qaçqın və məcburi köçkünlərin ehtiyaclarını təmin etmək üçün bütün lazımı işləri gördüyündən xəbərdar olduğunu deyən qonaq vurğulamışdır ki, ermənilər unutmamalıdırlar, bu gün Ermənistan dövlətinin mövcud olduğu ərazilər də qədim Azərbaycan torpaqlarıdır. Öztürk Oran İstanbul Ticarət Palatası haqda məlumat verərək bildirmişdir ki, təşkilat dünyanın ən böyük qeyri-hökumət təşkilatlarından biridir. Ədalət və İnkişaf Partiyasından deputat Seyit Erçelik və digər çıxış edənlər də Ermənistanın Azərbaycana təcavüzü haqqında həqiqətlərin dünya ictimaiyyətinə çatdırılması üçün birgə fəaliyyətin önəmli olduğunu vurğulamışlar.

Delegation of the members of Turkish Grand National Assembly and the Istanbul Chamber of Commerce visited the State Committee on Deals of Refugees and Internally Displaced Persons.
Mətbuat xidmətinin məlumatı 07 April, 2014
Deputy Prime Minister of the Republic of Azerbaijan, Chairman of the State Committee on Deals of Refugees and Internally Displaced Persons, chairman of the Republican Commission on International Humanitarian Assistance Mr. Ali Hasanov met with a delegation of members of the Turkish Grand National Assembly and Istanbul Chamber of Commerce on 7 April. Ali Hasanov spoke of Azerbaijan-Turkey relations and stated that this day the relations between the two countries were founded upon friendship and brotherhood in all fields. Ali Hasanov gave broad information to the guests about Armenian-Azerbaijani, Nagorno-Karabakh conflicts and their dissensions. It was noted that 20 percent of our lands has been occupied, more than one million compatriots have become refugees and internally displaced persons, the national cultural heritage has been plundered as a result of Armenia’s military aggression. Ali Hasanov highlighted that all Turkish and Muslim world countries should fight together against Armenian aggressors. It was noted that this day Armenians produce narcotic drugs in the occupied territories. Terrorist groups dangerous for the world conduct trainings there. Simultaneously, these territories are used as transit for the transportation of narcotic drugs. The Government of Azerbaijan has spent 5.4 billion USD in the last 20 years in order to solve the social problems of the refugees and internally displaced persons. Ali Hasanov mentioned that the first humanitarian assistance has been provided namely by a number of humanitarian organizations of Turkey for our refugees and internally displaced compatriots who were expelled from their home lands as a result of the Armenian-Azerbaijani, Nagorno-Karabakh conflicts. Ali Hasanov noted that the international community should demonstrate determination to resolve the conflict and stated regretfully that the process of negotiations ongoing for more than 20 years brokered by the OSCE Minsk Group still yielded no results. The member of Istanbul Chamber of Commerce and the chairman of the delegation Ozturk Oran made a speech in the meeting and underlined that The Khojaly genocide is the crime committed against humanity. It was emphasized that the culprits must be punished in accordance with the international law to prevent recurrence of such brutal genocide. Ozturk Oran provided information on Istanbul Chamber of Commerce and stated that the organization is one of the world’s largest non-governmental organizations. Deputy of Justice and Development Party Seyit Erchelik and others making speech stressed the significance of joint activity in informing the world community about the realities of the Armenian aggression against Azerbaijan.