Mingəçevir şəhərində məcburi köçkünlər üçün salınan yeni məhəllədə tikinti işlərinin gedişi müzakirə olunmuşdur
Mətbuat xidmətinin məlumatı 05 İyul, 2014
Baş nazirin müavini, Qaçqınların və Məcburi Köçkünlərin İşləri üzrə Dövlət Komitəsinin sədri cənab Əli Həsənov tikinti işlərinin gedişi ilə bağlı real vəziyyəti öyrənmək məqsədi ilə iyulun 4-də Mingəçevir şəhərində məcburi köçkünlər üçün salınan yeni məhəllədə olmuşdur. Müvafiq dövlət qurumlarının və tikinti şirkətlərinin nümayəndələri ilə birgə əraziyə baxış keçirən Əli Həsənov köçkün şəhərciyində tikinti işlərinin hazırkı vəziyyəti, indiyədək görülmüş işlər, nəzərdə tutulan tədbirlərlə maraqlanmış, inşaatçılara işlərin yüksək səviyyədə və vaxtında yerinə yetirilməsi üçün konkret tapşırıqlarını vermişdir. Məlumat verilmişdir ki, Azərbaycan Respublikası Prezidentinin 2004-cü il 1 iyul tarixli Sərəncamı ilə təsdiq edilmiş “Qaçqınların və məcburi köçkünlərin yaşayış şəraitinin yaxşılaşdırılması və məşğulluğunun artırılması üzrə Dövlət Proqramı”na 2011-ci il 21 fevral tarixli Sərəncamla edilmiş “Əlavələr”in 1.7-ci bəndinin icrası ilə əlaqədar olaraq Mingəçevir şəhərinin ərazisində müvəqqəti məskunlaşan məcburi köçkün ailələri üçün şəhərciyin salınması işləri sürətlə davam etdirilir. Layihəyə uyğun olaraq hazırda ərazidə 11 ədəd doqquzmərtəbəli, 594 mənzilli binalar tikilir. Binalarda 36 ədəd 1 otaqlı, 288 ədəd 2 otaqlı, 234 ədəd 3 otaqlı, 36 ədəd isə 4 otaqlı mənzillər nəzərdə tutulur. Ərazidə bundan əlavə 480 şagird yerlik məktəb binası, 140 yerlik uşaq bağçası, tibb məntəqəsi, ATS binası və klub-icma mərkəzi üçün binaların tikintisi də davam etdirilir. Baş nazirin müavini Əli Həsənov ərazidə aparılan tikinti işlərinin gedişi ilə yaxından tanış olduqdan sonra inşaat işlərini aparan tikinti şirkətləri rəhbərlərinin iştirakı ilə birgə müşavirə keçirmiş, onların arzu və təkliflərini dinləmiş və tövsiyələrini vermişdir. Müşavirədə çıxış edən Əli Həsənov bildirmişdir ki, Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyevin diqqət və qayğısı ilə hər il minlərlə məcburi köçkün ailəsinin mənzil-məişət şəraiti yaxşılaşdırılır. Mingəçevir şəhəri ərazisində salınan bu yaşayış massivi dövlətimizin başçısının müvafiq sərəncamları ilə təsdiq edilmiş Dövlət Proqramının müvafiq bəndinə əsasən inşa edilir. Hazırda Dövlət Proqramına uyğun olaraq Mingəçevir, Bərdə, Ağdam, Göygöl, Qaradağ, Beyləqan, Saatlı və Hacıqabul rayonlarının ərazilərində məcburi köçkün ailələri üçün qəsəbə və məhəllələr inşa edilir. Məcburi köçkünlərin məskunlaşdırılmasının ölkəmizin qarşısında duran prioritet məsələ olduğunu qeyd edən Əli Həsənov bildirmişdir ki, dövlətimizin başçısı qaçqın və məcburi köçkünlərin problemlərini daim diqqət mərkəzində saxlayır və bu məqsədlə qarşıya konkret vəzifələr qoymuşdur. Bu vəzifələrin yüksək səviyyədə həlli istiqamətində Prezident İlham Əliyevin müəyyən etdiyi strategiya, həmçinin dövlətimizin başçısının qaçqınlara və məcburi köçkünlərə diqqət və qayğısından irəli gələn tapşırıqlar vaxtından əvvəl və keyfiyyətlə yerinə yetirilməlidir. Müşavirədə tikinti şirkətlərinin nümayəndələri çıxış edərək inşaat işlərinin gedişində heç bir problemin yaranmadığını diqqətə çatdırmış və istənilən qədər texnikanın, işçi qüvvəsinin, eləcə də tikinti materiallarının olduğunu bildirmişlər. Qərara alınmışdır ki, tikinti işlərinin sürətlə aparılması ilə yanaşı, keyfiyyətə də ciddi fikir verilməlidir. Yaşayış kompleksi bütün infrastruktur obyektləri ilə birlikdə yüksək keyfiyyətlə təhvil verilməlidir.

The course of construction works in new neighborhood built for internally displaced persons in Mingachevir is discussed
Mətbuat xidmətinin məlumatı 05 JULY, 2014
The Deputy Prime Minister of Azerbaijan Republic, the chairman of the State Committee on Deals of Refugees and IDPs Ali Hasanov was in new neighborhood built for internally displaced persons in Mingachevir in order to inquire about the real situation of the progress of construction works on July 4. Ali Hasanov visited the site with the representatives of relevant government agencies and construction companies, became interested in the current situation in IDP camps, works done up to now and intended measures, gave concrete tasks to constructors in order to implement works at a high level and timely manner. It was reported that works to construct camp for internally displaced families settled temporarily in the territory of Mingachevir in connection with the execution of clause 1.7 of “Appendixes” made to "the state program for improving the living conditions of refugees and IDPs and for increasing employment” adopted by the Order of the President of the Republic of Azerbaijan no. 298 dated on July 1, 2004, with the Order dated on February 21, 2011 are being implemented speedily. Currently 11 nine-storey, 594-flat buildings are being built according to the project. 36 one-bedroom, 288 two-bedroom, 234 three-bedroom, 36 four-bedroom flats are planned in building. Apart from these works, construction of 480-seat school building, 140-seat kindergarten, medical station, ATS (Automated Telephone Station) buildings and buildings for community center are underway. The Deputy Prime Minister Ali Hasanov held a meeting with the participation of the heads of construction companies engaged in construction works, talked to the constructers, listened to their wishes and suggestions and gave his recommendations. This housing area built in the territory of Mingachevir is constructed in accordance with the relevant paragraphs of the State Program approved by the appropriate orders of our head of state. Ali Hasanov noted that settlement of internally displaced persons is a priority standing before our country and said that head of state always keeps the problems of refugees and IDPs in the center of attention and for this purpose he set concrete tasks. Strategy defined by the President Ilham Aliyev to resolve these tasks in high level and the tasks posed by care and attention to refugees and IDPs by the head of state should be implemented early and in high quality. The representatives of construction companies made a speech at the meeting and mentioned that there is no problem in the course of construction works and said that there are enough equipment, manpower as well as construction materials. It was decided that along with the rapid progress of construction works, strict attention should be paid to the quality of works and housing complex should be delivered in high quality with all infrastructure objects.