Bakıda təməli qoyulan əczaçılıq zavodu Azərbaycan ilə İranın birgə uğurlu əməkdaşlığının bariz göstəricisidir
Mətbuat xidmətinin məlumatı 17 Yanvar, 2017
Bakıda təməli qoyulan əczaçılıq zavodu Azərbaycanın qeyri-neft sektorunda həyata keçirilən mühüm layihələrdən biridir. Bu, eyni zamanda, Azərbaycan ilə İranın birgə uğurlu əməkdaşlığının bariz göstəricisidir. Bu sözləri Azərbaycan Respublikası Baş nazirinin müavini, Qaçqınların və Məcburi Köçkünlərin İşləri üzrə Dövlət Komitəsinin sədri Əli Həsənov yanvarın 17-də İran İslam Respublikasının kooperasiya, əmək və sosial rifah naziri Əli Rəbiinin rəhbərlik etdiyi nümayəndə heyəti ilə görüşündə deyib. Baş nazirin müavini bildirib ki, İran İslam Respublikası ilə Azərbaycan Respublikası arasında əlaqələr günbəgün inkişaf edir. “İran dövləti və xalqı bizim üçün dost və qardaşdır. Həm dinimiz birdir, eyni zamanda, dilimiz, adət-ənənələrimiz, tariximiz, mədəniyyətimizdə çox oxşarlıqlar var”, - deyə Əli Həsənov vurğulayıb. Azərbaycan-İran əlaqələrinin yüksək səviyyəyə qalxmasında ulu öndər Heydər Əliyevin xüsusi rolunu vurğulayan Əli Həsənov qeyd edib ki, bu əlaqələr Prezident İlham Əliyevin rəhbərliyi ilə uğurla davam etdirilir. Hər iki ölkə prezidentlərinin qarşılıqlı səfərləri əlaqələrimizin inkişafını daha da sürətləndirib. İran şirkətlərinin Azərbaycanda bir çox layihələrdə iştirak etdiyini diqqətə çatdıran Baş nazirin müavini deyib: “Bu gün Azərbaycan dinamik inkişaf edir. Əgər Azərbaycanda yoxsulluq həddi 2003-cü ildə 49 faiz idisə, bu gün 5 faizə enib. İqtisadiyyatımızın neftdən asılılığı əhəmiyyətli dərəcədə azalıb. Ölkədə ümumi daxili məhsulun 70 faizdən çoxu qeyri-neft sektorunda istehsal olunur. Azərbaycanın əsas məqsədlərindən biri inkişaf etməkdə olan ölkələr sırasından inkişaf etmiş ölkələr sırasına çıxmaqdır. Bu, Azərbaycan Prezidentinin qarşıya qoyduğu məqsəddir və buna nail olacağıq”. Prezident İlham Əliyevin Azərbaycan xalqının milli maraqlarına söykənən müstəqil siyasət yürütdüyünü diqqətə çatdıran Əli Həsənov qeyd edib ki, ölkələrimiz beynəlxalq məsələlərdə eyni mövqe sərgiləyir, bir-birilərini müdafiə edirlər. İran və Azərbaycan prezidentləri tez-tez görüşür, qarşılıqlı səfərlər edirlər. Ölkələrimiz arasındakı əlaqələri pozmaq istəyən qüvvələr olsa da, onlar öz istəklərinə nail ola bilməyəcəklər. Bildirilib ki, Azərbaycanın yeganə problemi Ermənistan-Azərbaycan, Dağlıq Qarabağ münaqişəsinin həll olunmamasıdır. Torpaqlarımızın işğalı nəticəsində 1 milyondan çox qaçqın və məcburi köçkünümüz var. Beynəlxalq təşkilatlar münaqişənin həlli ilə bağlı bir çox qərar və qətnamələr qəbul etsələr də, onların heç biri yerinə yetirilmir. Beynəlxalq tədbirlərdə, xüsusən BMT tədbirlərində Ermənistan-Azərbaycan, Dağlıq Qarabağ münaqişəsi müzakirə olunarkən İran İslam Respublikası Azərbaycanın obyektiv işinə həmişə müsbət yanaşıb və səsvermələrdə Azərbaycan ilə birgə olduğunu nümayiş etdirib. Baş nazirin müavini respublikamızın Ermənistan-Azərbaycan, Dağlıq Qarabağ münaqişəsindən əziyyət çəkdiyi, iqtisadi vəziyyətinin ağır olduğu bir dövrdə İranın İmam Xomeyni İmdad Komitəsi və Qızıl Aypara ("Hilal Əhmər") Cəmiyyəti humanitar təşkilatlarının ölkəmizə etdikləri yardımlara görə təşəkkürünü bildirib. Qeyd olunub ki, həmin ağır illərdə ilk olaraq İranın Qızıl Aypara Cəmiyyəti Azərbaycana humanitar yardım əlini uzadaraq Biləsuvar, Saatlı və Sabirabad rayonlarında 7 çadır düşərgəsi qurdu və 50 min nəfərədək məcburi köçkün müvəqqəti olaraq bu düşərgələrdə məskunlaşdı. Həmin çətin vaxtlarda Azərbaycanın iqtisadi imkanları çox aşağı səviyyədə idi. “Hazırda biz mürəkkəb bir dövrdə yaşayırıq. Prezident İlham Əliyevin də qeyd etdiyi kimi, bu gün İslam həmrəyliyinə çox böyük ehtiyac var. Bu il Prezident İlham Əliyev Azərbaycanda “İslam Həmrəyliyi İli” elan edib. Azərbaycan tolerant ölkədir. Ermənistandan fərqli olaraq ölkəmizdə müxtəlif dinlərə məxsus insanlar dinc, mehriban şəraitdə yaşayırlar. Onlar Azərbaycan vətəndaşları ilə bərabər hüquqlara malikdirlər”, - deyə Baş nazirin müavini vurğulayıb. Əli Həsənov əminliyini bildirib ki, Azərbaycan ilə İran arasındakı əlaqələr bundan sonra daha da inkişaf edəcək. Qonaqpərvərliyə görə minnətdarlığını ifadə edən İran İslam Respublikasının kooperasiya, əmək və sosial rifah naziri Əli Rəbii diqqətə çatdırıb ki, onu müşayiət edən nümayəndə heyətinin tərkibində İran parlamentində nüfuzlu şəxslər, dostluq qrupunun üzvləri, komitə rəhbərləri, rəyasət heyətinin üzvləri təmsil olunur: “Bu, İranın Azərbaycan ilə əlaqələri daha da inkişaf etdirmək istəyinin göstəricisidir. Biz Azərbaycanın gündən-günə inkişafını, abadlıq-quruculuq işlərini, yeni-yeni binaların inşasını, insanların rifah halının yaxşılaşmasını gördükdə çox sevinirik”. Əməkdaşlığın daha da inkişaf etdirilməsinin vacibliyini vurğulayan Əli Rəbii deyib: “Humanitar sahədə əlaqələrin inkişaf etdirilməsi üçün geniş potensial var. Əlillərin reabilitasiyası, protezlərin hazırlanması, sanatoriyalar və digər bu kimi istiqamətlər üzrə əməkdaşlığı genişləndirməyə hazırıq. Nəqliyyat-yol infrastrukturunun təkmilləşdirilməsi sahəsində də böyük işlər görülür, birgə layihələr reallaşdırılır. Azərbaycan marşrutu bizim üçün etibarlı və təhlükəsiz istiqamətdir. Hazırda Rəşt-Astara (Azərbaycan)-Astara (İran) dəmir yolu xəttinin çəkilməsi üzərində iş gedir. Bu, həm ölkələrimizdə yeni iş yerlərinin açılmasına, həm də insanların bu marşrutlardan faydalanmasına, gəlir əldə etməsinə səbəb olacaq. Eyni zamanda, dənizdə sərnişin və yük daşımaları sahəsində də əməkdaşlıq üçün real imkanlar var”. Görüşdə ölkələrimiz arasında iqtisadi, humanitar əməkdaşlığın inkişaf etdirilməsi və qarşılıqlı maraq doğuran digər məsələlər barədə müzakirələr aparılıb.

Pharmaceutical factory founded in Baku is an obvious example of the successful cooperation between Azerbaijan and Iran.
Mətbuat xidmətinin məlumatı 17 January, 2017
Pharmaceutical factory founded in Baku is one of important projects being implemented within non-oil sector in Azerbaijan. At the same time, this is an obvious example of successful cooperation between Azerbaijan and Iran. These statements were said on January 17 by Ali Hasanov, Deputy Prime Minister of Azerbaijan Republic, Chairman of the State Committee for Refugees and IDPs at the meeting with delegation led by Ali Rabii, Minister for cooperation, labour and social welfare of the Islamic Republic of Iran. Deputy Prime Minister said that relations between Islamic Republic of Iran and Azerbaijan Republic were developing day by day. “Iranian government and its nation are friends and brothers for us. We share the same religion, at the same time, there are many similarities in our languages, traditions, history and culture. "- expressed Ali Hasanov. Ali Hasanov, who emphasized the special role of the great leader Haydar Aliyev in reaching the high level of relationship between Azerbaijan and Iran, noted that these relations were successfully carried on by the administration of President Ilham Aliyev. Mutual visits of Presidents of both countries have further increased the development of our relations. Deputy of Prime Minister who noted that the Iranian companies involved in many projects in Azerbaijan, said: "Today Azerbaijan is developing dynamically. While in Azerbaijan poverty rate was 49 percent in 2003, today it has dropped to 5 percent. Dependence of our economy on petroleum has reduced considerably. In country more than 70 percent of gross domestic products are produced in non-oil sector. One of the main objectives of Azerbaijan is to turn from developing country into developed country. This is the main target of President of Azerbaijan Republic and we will achieve it.” Emphasizing that President Ilham Aliyev is carrying out independent policy based on the national interests of the people of Azerbaijan, Ali Hasanov has noted that our countries have the same attitudes in international affairs and defend each other. Presidents of Iran and Azerbaijan often meet, make mutual visits. Although there are forces trying to disrupt relations between the two countries, they will not achieve their desires. Only problem of Azerbaijan is the unsettled Armenia-Azerbaijan, Nagorno-Karabakh conflict. As a result of the occupation of our lands there are more than 1 million refugees and displaced persons. Although international organizations made many decisions and resolutions to settle conflict, none of them had been complied. In international events, especially in the UN events in which Armenia-Azerbaijan, Nagorno-Karabakh conflict were discussed, Islamic Republic of Iran had always approached positively to the objective work of Azerbaijan and demonstrated its support for Azerbaijan during voting. Deputy Prime Minister expressed gratitude to humanitarian organizations such as Iran's Imam Khomeini Relief Committee and Red Crescent Society (“Hilal Ahmar”) for their assistance when our republic suffered from Armenia-Azerbaijan, Nagorno Karabakh conflict, economic condition was difficult. It was noted that Red Crescent Society of Iran first extended its humanitarian assistance to Azerbaijan and set up 7 tent camp in Bilasuvar, Saatli and Sabirabad region and up to 50 thousand IDPs settled in these camps temporarily. In these difficult times, economic conditions of Azerbaijan were in very low level. "Currently, we are experiencing a difficult period. As President Ilham Aliyev mentioned, today Islamic solidarity is required. President Ilham Aliyev declared this year as "Year of Islamic Solidarity". Azerbaijan is a tolerant country. Unlike Armenia, people of different religions live in peaceful and kind environment in our country. They have equal rights with citizens of Azerbaijan", Deputy of Prime Minister expressed. Ali Hasanov confidently expressed that relations between Azerbaijan and Iran would further develop. Minister for cooperation, labor and social welfare of Islamic Republic of Iran, Ali Rabii who was gratitude for hospitality, expressed that the delegation, accompanying him, includes the Iranian parliament's influential individuals, members of friendship group, committee leaders, members of presidium: "It is indicator of the desire of Iran to develop the relations with Azerbaijan. We are very happy to see the development of Azerbaijan day by day, the work of renovation, the construction of new buildings, the improvement of people's welfare ". Rabii Ali who emphasized the importance of further development of cooperation, said: "There is great potential for the development of relations in the humanitarian sphere. We are ready to expand cooperation on rehabilitation of the disabled, prostheses preparation, health centers and other directions. Great work is being done in the field of improvement of transport and road infrastructure, joint projects are being realized. Azerbaijan route is reliable and safe direction for us. At present, construction works of Rasht-Astara (Azerbaijan)-Astara (Iran) railway line are ongoing. This will lead to create employment opportunities, as well as to take advantage of these routes, and earn income for people. At the same time, there are real opportunities for cooperation in the field of passenger and freight transportation through the sea. In meeting, developing of economic, humanitarian cooperation and issues on mutual interests have been discussed.