Xarici ölkələrin Azərbaycandakı diplomatik nümayəndələri və beynəlxalq təşkilatların rəhbərləri Cocuq Mərcanlıda olublar
Mətbuat xidmətinin məlumatı 15 Fevral, 2017
Xarici ölkələrin Azərbaycanda akkreditə olunmuş diplomatik nümayəndələri və beynəlxalq təşkilatların rəhbərləri Cəbrayıl rayonunun işğaldan azad edilmiş Cocuq Mərcanlı kəndində səfərdə olublar. 60-a yaxın nümayəndə Cocuq Mərcanlıda həyata keçirilən yenidənqurma və tikinti işləri ilə yaxından tanış olub. Baş nazirin müavini, Qaçqınların və Məcburi Köçkünlərin İşləri üzrə Dövlət Komitəsinin sədri Əli Həsənov bu səfərin Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyevin tapşırığına əsasən təşkil edildiyini bildirib. Diplomatlara məlumat verilib ki, Cocuq Mərcanlı Cəbrayıl rayonunun işğaldan azad olunmuş yeganə kəndidir. Bu kənd ulu öndər Heydər Əliyevin rəhbərliyi ilə həyata keçirilən Horadiz əməliyyatı zamanı işğaldan azad edilib. Lakin bu kəndə qayıtmaq mümkün deyildi. Çünki yaxınlıqdakı Lələtəpə adlanan ərazi işğal altında idi və o yüksəklikdən bu kənd daim Ermənistan ordusu tərəfindən atəşə tutulurdu. Ötən ilin aprel əməliyyatı zamanı Talış və Lələtəpə yüksəklikləri işğaldan azad edildi. Aprel döyüşləri Azərbaycan Ordusunun böyük qələbəsi, tariximizin şanlı səhifəsi oldu. Lələtəpənin işğaldan azad edilməsindən sonra Azərbaycan Prezidenti kəndin bərpası ilə bağlı Sərəncam imzaladı. İlkin olaraq 50 mənzilin və bir məktəbin inşası üçün vəsait ayrıldı. Ümumilikdə bu il bu kənddə 200 evdən ibarət qəsəbənin salınmasına başlanılacaq. Baş nazirin müavini işğal altında qaldığı müddətdə ermənilərin Cocuq Mərcanlıda törətdikləri vəhşiliklər barədə də danışıb. Qeyd edib ki, bu kənd cəmi bir neçə ay erməni işğalı altında qalmasına baxmayaraq, yerlə-yeksan edilib: “Biz bilirik ki, işğal altında olan bütün rayonlarımız erməni işğalçıları tərəfindən yerlə-yeksan edilib. İndi siz də öz gözlərinizlə erməni vandalizminin şahidi olursunuz. Görürsünüz ki, dörd-beş ay ərzində kənd necə dağıdılıb. Bu kəndin əvvəlki sakinlərindən biri olan Oqtay Həziyev cəmi beş ay məcburi köçkünlük həyatı yaşayıb. Kənd işğaldan azad olunan kimi Oqtay Həziyev öz ailəsi ilə birlikdə buraya köçüb. Baxmayaraq ki, kənd daim erməni ordusu tərəfindən atəş altında saxlanılırdı”. Baş nazirin müavini Cocuq Mərcanlıya bu cür səfərlərin təşkilinə görə dövlətimizin başçısı İlham Əliyevə minnətdarlığını bildirib. Sonra nümayəndə heyətinə ANAMA tərəfindən aparılan minatəmizləmə əməliyyatı barədə məlumat verilib. Qeyd edilib ki, artıq 13 gündür minatəmizləmə əməliyyatı aparılır. Əməliyyat 300 hektar ərazidə həyata keçirilir. Bu günədək 71 min kvadratmetr ərazi təmizlənib, 17 ev yoxlanılıb. Əməliyyat zamanı beş ədəd partlamamış hərbi sursat aşkar edilib. Baş nazirin müavini qeyd edib ki, bu gündən artıq kənddə bərpa işlərinə başlanılıb. İşğaldan əvvəl kənddə 290 ailə yaşayıb. Təbii artım hesabına kəndin ailəsinin sayı indi 400-ə çatıb və onlar respublikanın müxtəlif regionlarında məskunlaşıblar. Artıq 250 ailə öz ərizəsi ilə kəndə qayıtmaqla bağlı müraciət edib. Bildirilib ki, kəndin ərazisində tikinti, əkin və otlaq sahələri üçün torpaq bölgüsü aparılıb. Bölgüyə əsasən 400 ailənin burada məskunlaşması üçün tikinti yeri müəyyən edilib. Kənddə bütün infrastruktur yaradılacaq. Hətta əvvəlkindən də gözəl olacaq. Bütün bu işlərlə bağlı Prezident İlham Əliyev göstəriş verib. Burada uşaq bağçası, məktəb, tibb, mədəniyyət obyektləri inşa ediləcək. Təbii ki, su, qaz xətləri çəkiləcək. Əli Həsənov məcburi köçkünlərin öz doğma torpaqlarına hər zaman bağlı olduqlarını bildirərək deyib: “Aprel döyüşlərindən sonra 250 ailə bu ərazilərə qayıtmaqla bağlı bizə ərizə ilə müraciət etdi. Azərbaycan Prezidenti də dərhal bu kəndin bərpası ilə bağlı Sərəncam verdi. Ermənistan prezidenti də görür ki, Azərbaycanda işğaldan azad olunmuş ərazilərin bərpasına başlanılır. Bu Böyük Qayıdışın başlanğıcıdır. Azərbaycan və erməni xalqları tarixən birlikdə qonşuluq şəraitində yaşayıblar. Onlar arasında heç bir konflikt olmayıb. Bəzi beynəlxalq təşkilatlar münaqişənin həllindən sonra Azərbaycan və erməni xalqlarının birgə yaşaması ilə bağlı suallar verirlər, bəzən müəyyən konfliktlərin yaşanacağını deyirlər. Bunlar cəfəngiyatdır. Erməni xalqı da bu münaqişədən yorulub. Azərbaycan xalqı müharibə istəmir. Erməni ordusu işğal olunmuş əraziləri tərk edəndən sonra bu iki xalq yenə də mehriban şəraitdə yaşayacaq. Buna heç kimin şübhəsi olmasın. Bunu Serj Sarkisyan nə qədər tez başa düşsə, öz xalqına o qədər çox xeyir vermiş olacaq. Azərbaycan Prezidenti sülh danışıqları üçün imkanın tükənmədiyini düşünür. Hesab edirik ki, bu məsələnin həlli üçün beynəlxalq təşkilatlar, onların üzvləri Ermənistan rəhbərliyinə təzyiq göstərməlidirlər”. Cocuq Mərcanlıdan məcburi köçkün düşmüş Atakişi Atakişiyev doğma kəndlərinin bərpasına görə Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyevə təşəkkürünü bildirib. Dünyada sülhün, əmin-amanlığın bərqərar olmasını arzuladığını deyən məcburi köçkün Ermənistan tərəfindən Azərbaycan torpaqlarının işğalının bəşəri cinayət olduğunu vurğulayıb. Sonra nümayəndə heyəti Oqtay Həziyevin evində qonaq olub. Ev sahibi məcburi köçkünlük həyatı, Cocuq Mərcanlıya qayıdışı, buradakı kənd təsərrüfatı fəaliyyəti ilə bağlı ətraflı məlumat verib. Bolqarıstanın Azərbaycandakı səfiri Maya Xristova səfərlə bağlı təəssüratlarını jurnalistlərlə bölüşərək deyib: “Cocuq Mərcanlı kəndinə səfər bizim üçün çox maraqlı oldu. Burada yaşayan ailəni görəndə Azərbaycan xalqının öz torpağını necə sevməsinin şahidi olduq. Bu, vətənpərvərlik ruhudur və biz bunu hiss etdik”. Səfir tezliklə bu kəndə daha çox insanın köçməsini və burada çoxlu məktəb, uşaq bağçası tikilməsini arzuladığını bildirib. Rusiyanın Azərbaycandakı səfiri Vladimir Doroxin Cocuq Mərcanlı kəndinə səfər etməyin nümunəvi addım olduğunu vurğulayıb. Diplomat Dağlıq Qarabağ münaqişəsinin nə dərəcədə ağır və çətin olduğunu gözləri ilə gördüklərini qeyd edib. “Bizim Cocuq Mərcanlıya bu səfərimiz çox əhəmiyyətlidir. Xarici ölkələrin səfirləri öz gözləri ilə həqiqətləri görə bilirlər. Biri var münaqişə barədə sənədlərdən oxuyasan və ya deyilənləri eşidəsən, biri də var özün hər şeyin şahidi olasan. Buradakı insanları görəndə bir daha bu münaqişənin tezliklə həll olunmasının vacibliyini hiss edirsən”, - deyə diplomat vurğulayıb.

Diplomatic representatives of foreign countries in Azerbaijan and the directors of international organizations have visited Jojug Marjanli
Mətbuat xidmətinin məlumatı 15 February, 2017
Diplomatic representatives of foreign countries accredited in Azerbaijan and directors of international organizations have visited liberated Jojug Marjanli village of Jabrail region. About 60 representatives closely familiarized with reconstruction works carried out in Jojug Marjanli. Deputy Prime Minister, Chairman of the State Committee on Deals of Refugees and IDPs Ali Hasanov said that the visit was organized by order of the President of Azerbaijan Republic Ilham Aliyev. It was informed to diplomats that, Jojug Marjanli was the only liberated village of Jabrail region. The village was liberated during Horadiz operation led by National Leader Heydar Aliyev. However, it was not possible to return back to the village. Because the nearby territory known as Lalatapa was under the occupation and the village was set on fire from that hill by Armenian Armed Forces. Talish and Lalatapa hills were liberated during April operation of the last year. April battles were a great victory of Azerbaijani Armed Forces, honored chapter of history. After the liberation of Lalatapa, the President of Azerbaijan Republic signed a decree on restoration of the village. Initially funds were allocated for the construction of 50 houses and a school. In general, the construction of settlement consisting of 200 houses will begin in this village. After that delegation was informed about mine-clearance operation carried out by ANAMA. It was mentioned that, mine-clearance operation has already been being carryied out for 13 days. The operation is carried out in the area of 300 hectares. 71 thousand square meters of area was cleared up to now, 17 houses were inspected. Five unexploded ammunitions were found during the operation. Deputy Prime Minister stated that, restoration works have already been started in the village from today. 290 families lived in the village before the occupation. The number of families of the village reached to 400 due to natural increase and they were settled in the different regions of the Republic. 250 families have already appealed with their applications on return to the village. It was informed that, division of lands was carried out for construction, planting and pastures in the territory of the village. Based on the division, the place of construction was determined for the settlement of 400 families here. All infrastructures will be built in the village and it will be even better than before. The President Ilham Aliyev gave instructions related to these works. Kindergarten, school, medical, cultural facilities will be built here and water, gas lines will be installed certainly. Ali Hasanov stated that the IDPs were always loyal to their native lands and said: “After the April battles, 250 families appealed to our committee with the applications in connection with the return to these territories. And the President of Azerbaijan Republic immediately made arrangements on the restoration of the village. The President of Armenia sees that the restoration of liberated territories of Azerbaijan is going to be started. It is the beginning of the Great Return. Azerbaijani and Armenian people have historically lived together in neighbourhood. There was no conflict between them. Some international organizations ask questions about coexistence of Azerbaijan and Armenian people after the resolution of the conflict, and sometimes they say that certain conflicts will be arisen out among them. That’s absurdity. Armenian people are also tired of this conflict. Azerbaijani people don’t want war. These two nations will live amicably again after the Armenian armed forces leave occupied territories. No one should doubt that. The sooner Serzh Sargsyan realizes it, the more benefit he will give to his people. The President of Azerbaijan Republic thinks that the opportunities don't finish for the peaceful negotiations. We believe that, international organizations and their members should exert pressure on the Armenian government to resolve this issue”. The IDP from Jojug Marjanli Atakishi Atakishiyev thanked to the President of Azerbaijani Republic Ilham Aliyev for the restoration of his native village. Expressing his wishes about peace, stability in the world, the IDP highlighted that occupation of Azerbaijani lands by Armenia is a crime against humanity. Then the delegation visited Ogtay Haziyev’s house. He gave further information about internal displacement life, his return to Jojug Marjanli and the agricultural activities here. The Ambassador of Bulgaria to Azerbaijan Maya Khristova shared his impressions with journalists related to the visit and said: “The visit to Jojug Marjanli was so interesting for us. When we saw the family living here, we witnessed the love of Azerbaijani people to their lands. It is a spirit of patriotism and we felt it.” The Ambassador expressed his wishes for the settlement of more people in this village soon and construction of many schools and kindergartens here. The Ambassador of Russia to Azerbaijan Vladimir Dorokhin highlighted that the visit to Jojug Marjanli village was a model step. The Diplomat mentioned that they saw the seriousness and difficulty of Garabagh conflict more closely. The Diplomat highlighted: “Our visit to Jojug Marjanli was very important. The Ambassadors of foreign countries can see the realities face-to-face. “There are two options about the conflict: reading about the conflict from the documents or hearing the said, or seeing everything yourself. When you see the people here, you think one more time that the conflict should be resolved soon”.