Status haqqında | Sosial müdafiə haqqında
qaçqın - Azərbaycan Respublikasının vətəndaşı olmayıb, irqi əlamətinə, milliyyətinə, dini e`tiqadına, müəyyən sosial qrupa mənsubluğuna və ya siyasi əqidəsinə görə tə`qiblərin qurbanı olmaq barəsində tam əsaslı ehtiyat üzündən vətəndaşı olduğu ölkədən kənarda qalan və eyni ehtiyat üzündən həmin ölkənin himayəsindən istifadə edə bilməyən və ya istifadə etmək istəməyən, yaxud müəyyən vətəndaşlığı olmayıb oxşar hallar nəticəsində əvvəl adətən yaşadığı ölkədən kənarda qalan, ehtiyat üzündən oraya qayıda bilməyən və ya qayıtmaq istəməyən şəxsdir;
məcburi köçkün (ölkə daxilində köçürülmüş şəxs) - Azərbaycan Respublikası ərazisində hərbi təcavüz, təbii və texnogen fəlakət nəticəsində daimi yaşayış yerini tərk etməyə məcbur olub başqa yerə köçmüş şəxsdir.
Başqa ölkədəki daimi yaşayış yerini bu maddənin birinci hissəsində göstərilən əsaslara görə tərk etməyə məcbur olub Azərbaycan Respublikasına gəlmiş Azərbaycan Respublikası vətəndaşına müvafiq icra hakimiyyəti orqanının qərarı ilə məcburi köçkün statusu verilə bilər.
Maddə 2. Qaçqın statusunun verilmədiyi hallar
Aşağıdakılara qaçqın statusu verilmir:
beynəlxalq hüquqda tə`yin edildiyi kimi, sülhə qarşı cinayət, hərbi cinayət, bəşəriyyətə və ya insanlığa qarşı cinayət törətdiyi müəyyənləşdirilmiş şəxsə;
Azərbaycan Respublikasının ərazisinə gələnə qədər onun hüdudlarından kənarda qeyri-siyasi xarakterli ağır cinayət törətmiş şəxsə;
Birləşmiş Millətlər Təşkilatının məqsəd və prinsiplərinə zidd əməllər törətməkdə müqəssir olan şəxsə.
Maddə 3. Əcnəbilərə və vətəndaşlığı olmayan şəxslərə Azərbaycan Respublikasında siyasi sığınacaq verilməsi
Əcnəbilərə və vətəndaşlığı olmayan şəxslərə siyasi sığınacaq Azərbaycan Respublikası Konstitusiyasının 70-ci maddəsinin birinci hissəsinə və 109-cu maddəsinin 21-ci bəndinə uyğun olaraq verilir.
Maddə 4. Qaçqın statusu almaq istəyən şəxsin Azərbaycan Respublikasının ərazisinə buraxılması
Qaçqın statusu almaq istəyən şəxs Azərbaycan Respublikasının ərazisinə Azərbaycan Respublikasının qanunvericiliyinə müvafiq surətdə sərhəd-nəzarət məntəqələrindən buraxılır.
Maddə 5. Qanunsuz gəlməyə görə məs`uliyyətin tətbiq edilməməsi. Qaçqınların gəldikləri ölkəyə göndərilməməsi və ya məcburi qaytarılmaması
Bu Qanunun 1-ci maddəsinin birinci hissəsində göstərilmiş səbəblərə görə başqa dövlətdən qanunsuz olaraq Azərbaycan Respublikasına gəlmiş və mümkün qədər tez müvafiq səlahiyyətli orqana müraciət etmiş şəxs həmin orqanın əsaslandırılmış qərarı ilə Azərbaycan Respublikasının qanunvericiliyində nəzərdə tutulan məs`uliyyətdən azad edilir.
Qaçqın bu Qanunun 1-ci maddəsinin birinci hissəsində göstərilmiş səbəblərə görə onun həyat və ya azadlığını təhlükə gözləyən ölkəyə heç bir halda göndərilmir və ya məcburi qaytarılmır.
II fəsil. Qaçqınların və məcburi köçkünlərin (ölkə daxilində köçürülmüş şəxslərin) hüquqi statusu
Maddə 6. Qaçqınların və məcburi köçkünlərin (ölkə daxilində köçürülmüş şəxslərin) hüquq və vəzifələri
Azərbaycan Respublikasının Konstitusiyasında, bu Qanunda və digər qanunvericilik aktlarında başqa hal nəzərdə tutulmayıbsa, qaçqınlar Azərbaycan Respublikası vətəndaşlarının hüquq və azadlıqlarından istifadə edir, onlarla eyni vəzifələri daşıyırlar.
Qaçqın və ya məcburi köçkünün (ölkə daxilində köçürülmüş şəxsin) statusunu almış şəxsə müəyyən edilmiş qaydada aşağıdakı tə`minatlar verilir:
iş və ya yaşayış yeri əldə edənədək xüsusi ayrılmış yerlərdə, lakin ən çoxu üç ay müddətində haqq ödəmədən yaşamaq;
haqq ödəmədən müvəqqəti yaşayış yerinə getmək və əmlakını aparmaq;
müvəqqəti yaşayış yerində və xəstəxanalarda qocaların, uşaqların, əlillərin, aztə`minatlı və ailə başçısını itirmiş şəxslərin lazımi pulsuz dərman və tibb yardımı almaq;
uşaqların məktəbəqədər tərbiyə ocaqlarında, yeniyetmələrin və gənclərin müvafiq təhsil müəssisələrində təhsil almaq;
yaşayış məntəqələrində daimi yaşayan vətəndaşlarla eyni əsaslar üzrə ərzaq və sənaye malları almaq;
dövlətin tə`yin etdiyi birdəfəlik və digər yardım almaq;
tək pensiyaçıların və əmək qabiliyyəti olmayan əlillərin xüsusi sosial tə`minat müəssisələrində ilk növbədə yerləşdirilməsi;
bu Qanunla müəyyənləşdirilmiş müddətdə qaçqın və ya məcburi köçkünün (ölkə daxilində köçürülmüş şəxsin) statusunu almaq;
dəymiş maddi və digər ziyanın ödənilməsi məsələsini qaldırmaq;
pozulmuş hüquqlarının müdafiəsi üçün məhkəməyə müraciət etmək;
əvvəlki yaşayış yerlərinə qayıtmaq hüququ.
Qaçqın statusu almış şəxs Azərbaycan Respublikasının qanunvericiliyində əcnəbilər və vətəndaşlığı olmayan şəxslər üçün nəzərdə tutulan hüquqlardan istifadə edir və vəzifələri daşıyır.
Maddə 7. Qaçqınların yerli şəraitə uyğunlaşması və təbəəliyə keçməsi, onlara humanitar yardım verilməsi
Qaçqınların yerli şəraitə uyğunlaşması, təbəəliyə keçməsi, dili öyrənməsi, öz hüquq və vəzifələri ilə tanış olması üçün şərait yaradılır.
Qaçqın humanitar yardımdan istifadə edə bilər.
Qaçqın Azərbaycan Respublikasının vətəndaşlığını "Azərbaycan Respublikasının vətəndaşlığı haqqında" Azərbaycan Respublikasının Qanununa müvafiq surətdə əldə edir.
Maddə 8. Əcnəbilərin və vətəndaşlığı olmayan şəxslərin başqa ölkəyə göndərilməsi
Bu Qanuna müvafiq surətdə qaçqın statusu və sığınacaq verilə bilməyən şəxs "Əcnəbilərin və vətəndaşlığı olmayan şəxslərin hüquqi vəziyyəti haqqında" Azərbaycan Respublikasının Qanununa uyğun olaraq Azərbaycan Respublikasından başqa ölkəyə göndərilə bilər.
III fəsil. Qaçqın və ya məcburi köçkün (ölkə daxilində köçürülmüş şəxsin) statusunun əldə edilməsi. Qaçqın statusunun itirilməsi
Maddə 9. Qaçqın və ya məcburi köçkün (ölkə daxilində köçürülmüş şəxsin) statusu vermə və qaçqın statusundan məhrum etmə məsələsini həll edən orqanlar
Qaçqın və ya məcburi köçkün (ölkə daxilində köçürülmüş şəxsin) statusu vermə və qaçqın statusundan məhrum etmə məsələlərinə dair qərarları Azərbaycan Respublikasının müvafiq icra hakimiyyəti orqanları qəbul edirlər.
Maddə 10. Qaçqın və ya məcburi köçkün (ölkə daxilində köçürülmüş şəxsin) statusu verilməsi haqqında vəsatət qaldırılması qaydası
Qaçqın statusu almaq niyyətində olan şəxslər onlara qaçqın statusu verilməsi haqqında ərizə ilə Azərbaycan Respublikasının müvafiq icra hakimiyyəti orqanına müraciət etməli, məcburi köçkün (ölkə daxilində köçürülmüş şəxsin) statusu verilməsi üçün isə Azərbaycan Respublikasının müvafiq icra hakimiyyəti orqanında qeydiyyatdan keçməlidirlər.
Qaçqın statusu verilməsi haqqında vəsatətə baxılması qaydasını Azərbaycan Respublikasının müvafiq icra hakimiyyəti orqanı müəyyənləşdirir.
Maddə 11. Qaçqın statusu verilməsi haqqında vəsatətlə müraciət etmiş şəxsin hüquq və vəzifələri
Qaçqın statusu verilməsi haqqında ərizə təqdim etmiş şəxsə aşağıdakı hüquqlar verilir:
Azərbaycan Respublikası ərazisində müvəqqəti yaşamaq, tərcüməçinin xidmətlərindən pulsuz istifadə etmək;
müvəqqəti işə düzəlmək;
tibb yardımı almaq;
qaçqın statusu verilməsi məsələsi həll edilənədək, lakin ən çoxu üç ay müddətində müvəqqəti yerləşdirmə məntəqəsində verilmiş yaşayış yerindən pulsuz istifadə etmək;
öz dininə sərbəst e`tiqad etmək;
BMT-nin qaçqınların işləri üzrə ali komissarının nümayəndəsi ilə əlaqə saxlamaq.
Qaçqın statusu verilməsi haqqında ərizə təqdim etmiş şəxs:
qaçqın statusu verilməsi məsələsinin həlli üçün zəruri mə`lumatı Azərbaycan Respublikasının müvafiq orqanına təqdim etməli;
Azərbaycan Respublikasının ərazisində olmağın mövcud qanunvericiliklə müəyyənləşdirilmiş qaydasını gözləməli;
səhiyyə orqanlarının tələbi ilə tibbi müayinədən keçməlidir.
Qaçqın statusu verilməsi haqqında ərizə təqdim edən, lakin özü barəsində mə`lumat verməkdən imtina edən və ya qaçqın statusu verilməsi xahişinin səbəblərinə dair bilərəkdən yanlış mə`lumat verən şəxsə qaçqın statusu verməkdən imtina edilir.
Maddə 12. Şəxsin qaçqın və ya məcburi köçkün (ölkə daxilində köçürülmüş şəxsin) statusu verilməsi haqqında vəsatətə baxılması qaydası
Qaçqın və ya məcburi köçkün (ölkə daxilində köçürülmüş şəxs) statusu verilməsi haqqında qərarı Azərbaycan Respublikasının müvafiq icra hakimiyyəti orqanı qaçqın statusu verilməsi haqqında vəsatətin qeydə alındığı gündən üç ay ərzində və məcburi köçkün (ölkə daxilində köçürülmüş şəxs) Azərbaycan Respublikasının müvafiq icra hakimiyyəti orqanında qeydiyyatdan keçdiyi gündən bir ay ərzində qəbul edir.
Qaçqın statusu almış şəxsə və onun 16 yaşına çıtmış ailə üzvlərinə müəyyənləşdirilmiş nümunədə qaçqın vəsiqəsi, habelə qaçqınların statusu haqqında 1951-ci il tarixli Konvensiyaya uyğun olaraq Azərbaycan Respublikasının hüquqlarından kənarda hərəkət etmək hüququ verən yol sənədi verilir.
Müəyyənləşdirilmiş qaydada verilən qaçqın vəsiqəsi qaçqının şəxsiyyətini təsdiq edən və ona Azərbaycan Respublikasının ərazisində qanuni qalmaq hüququ verən sənəddir.
Maddə 13. Qaçqın statusu verməkdən imtina edilməsi
Şəxsə qaçqın statusu verməkdən imtina edildikdə, bu barədə ona qərarın qəbul edildiyi vaxtdan beş gün müddətində imtinanın səbəbləri və qəbul edilmiş qərardan şikayət verilməsi qaydası göstərilməklə yazılı mə`lumat verilir.
Şəxsə qaçqın statusu verməkdən imtina edilməsi haqqında qərar onun Azərbaycan Respublikası ərazisindən göndərilməsinin təşkili üçün Azərbaycan Respublikasının müvafiq icra hakimiyyəti orqanına göndərilir.
Qaçqın statusu verməkdən imtina edilməsi barədə qərardan məhkəmə qaydasında şikayət verilə bilər.
Şəxsin şikayət verməsi onun Azərbaycan Respublikası ərazisindən göndərilməsinin təşkili ilə bağlı hərəkətləri dayandırır.
Maddə 14. Qaçqın və ya məcburi köçkün (ölkə daxilində köçürülmüş şəxs) statusunun itirilməsi
Qaçqın statusunu şəxs aşağıdakı hallarda itirir:
vətəndaşı olduğu və ya daimi yaşadığı dövlətin himayəsindən könüllü surətdə yenidən istifadə etdikdə;
öz vətəndaşlığından məhrum olub, onu könüllü surətdə yenidən əldə etdikdə;
Azərbaycan Respublikasının və ya başqa dövlətin vətəndaşlığını qəbul etdikdə və yeni vətəndaşı olduğu dövlətin himayəsindən istifadə etdikdə;
* tə`qiblərdən ehtiyat etdiyinə görə tərk etdiyi və ya hüdudlarından kənarda qaldığı dövlətdə könüllü surətdə yenidən məskunlaşdıqda;
qaçqın kimi tanınmasına əsas vermiş hallar aradan qalxdığına görə vətəndaşı olduğu dövlətin himayəsindən daha imtina edə bilmədikdə (vətəndaşı olduqları dövlətin himayəsindən imtina etmək üçün əvvəlki tə`qiblərdən irəli gələn kifayət qədər əsaslar gətirə bilən qaçqınlar istisna olmaqla);
müəyyən vətəndaşlığı olmayan şəxs onun qaçqın kimi tanınmasına əsas vermiş hallar aradan qalxdığına görə əvvəl, adətən, yaşadığı ölkəyə qayıda bildikdə (əvvəl, adətən yaşadıqları ölkəyə qayıtmadan imtina etmək üçün əvvəlki tə`qiblərdən irəli gələn kifayət qədər əsaslar gətirə bilən qaçqınlar istisna olmaqla).
Qaçqın daimi yaşayış üçün Azərbaycan Respublikasının hüdudlarından kənara getdikdə Azərbaycan Respublikasının həmin qaçqın barəsində öhdəlikləri onun Azərbaycan Respublikasının dövlət sərhədini keçdiyi andan itirilir.
Məcburi köçkün (ölkə daxilində köçürülmüş şəxsin) statusunu vətəndaş aşağıdakı hallarda itirir:
əvvəl adətən yaşadığı yerə qayıtdıqda və ya həmin regionda müəyyənləşdirilmiş ölçüdə başqa yaşayış yeri ilə əvəzsiz qaydada tə`min edildikdə;
bu mümkün olmadıqda, dövlətin xüsusi qərarı ilə müəyyənləşdirilmiş səviyyədə yaşayış yeri ilə tə`min edildikdə.
Maddə 15. Qaçqın statusundan məhrum etmə və qaçqınların başqa ölkəyə göndərilməsinin, verilməsinin və ya məcburən qaytarılmasının qadağan edilməsi
Qaçqın statusundan şəxs aşağıdakı hallarda məhrum edilir:
dövlət təhlükəsizliyi və ya ictimai qayda üçün qorxu törətdikdə;
qaçqın statusunu bilərəkdən yalan mə`lumat və ya saxta sənədlər təqdim etmək nəticəsində əldə etmiş olduqda;
ağır cinayət törətdiyinə görə məhkəmənin qanuni qüvvəyə minmiş hökmü ilə azadlıqdan məhrum edildikdə.
Qaçqın statusu almaq üçün ərizə vermiş şəxs onun məsələsi müvafiq icra hakimiyyəti orqanı tərəfindən həll edilənədək başqa ölkəyə göndərilə bilməz, verilə və ya məcburən qaytarıla bilməz.
Qaçqın statusundan məhrum etmək, qaçqını, eləcə də qaçqın statusu istəyən şəxsi başqa ölkəyə göndərmək, vermək və ya məcburən qaytarmaq barəsində qərarı məhkəmə müvafiq icra hakimiyyəti orqanının müraciəti əsasında qəbul edir.
Maddə 16. Qaçqınların və məcburi köçkünlərin (ölkə daxilində köçürülmüş şəxslərin) işə düzəlməsi
Müvafiq icra hakimiyyəti orqanları qaçqınlara və məcburi köçkünlərə (ölkə daxilində köçürülmüş şəxslərə) iş yeri seçməkdə kömək göstərirlər.
Fasiləsiz iş stajının bərpası qanunvericilikdə nəzərdə tutulmuş qaydada yeni iş yerində həyata keçirilir.
Qaçqının və məcburi köçkünün (ölkə daxilində köçürülmüş şəxsin) ixtisasını artırması və ya yeni peşə öyrənməsi ilə əlaqədar istehsalatdan ayrıldığı dövrdə ona yeni iş yerində yeni ixtisası üzrə orta əmək haqqı ödənilir. İstehsalatdan ayrılmadan ixtisasını dəyişməklə əlaqədar bütün istehsal dövrü üçün əmək haqqındakı fərqi qaçqına və ya məcburi köçkünə (ölkə daxilində köçürülmüş şəxsə) onunla əmək müqaviləsi bağlamış idarə, müəssisə və təşkilat ödəyir.
Maddə 17. Qaçqınların və məcburi köçkünlərin (ölkə daxilində köçürülmüş şəxslərin) yaşayış sahəsi ilə tə`min edilməsi
Qaçqının və məcburi köçkünün (ölkə daxilində köçürülmüş şəxsin) müvəqqəti və ya daimi yaşayış sahəsi ilə tə`min edilməsi mövcud qanunvericiliklə müəyyən edilmiş qaydada Azərbaycan Respublikasının müvafiq icra hakimiyyəti orqanları tərəfindən həyata keçirilir.
Müvəqqəti yaşayış yerindən daimi yaşayış və iş yerinə köçməsi ilə əlaqədar qaçqının və məcburi köçkünün (ölkə daxilində köçürülmüş şəxsin) çəkdiyi xərclər ona müəyyənləşdirilmiş qaydada və məbləğdə ödənilir.
Qaçqının və məcburi köçkünün (ölkə daxilində köçürülmüş şəxsin) arzusu ilə ona on il müddətinə məqsədli faizsiz ssuda, habelə yaşadığı yerdən asılı olaraq qanunvericilikdə nəzərdə tutulmuş ölçüdə və qaydada istifadə üçün torpaq sahəsi verilir.
Qaçqın və məcburi köçkün (ölkə daxilində köçürülmüş şəxs) mənzil və ya ev satınalarkən əməliyyatlar notarial rüsumlar ödənilmədən icra edilir.
Maddə 18. Qaçqınlardan vergi tutulması
Qaçqınlar yalnız Azərbaycan Respublikasının vətəndaşlarından tutulan vergi və rüsumlara cəlb olunurlar.
Bu maddənin birinci hissəsi müvafiq inzibati sənədlərin verilməsi ilə əlaqədar tutulan rüsumlara şamil edilmir.
IV fəsil. Yekun müddəaları
Maddə 19. Bu Qanunun pozulmasına görə məs`uliyyət
Bu Qanunun pozulmasına görə vəzifəli şəxslər Azərbaycan Respublikasının qanunvericiliyində nəzərdə tutulmuş qaydada məs`uliyyət daşıyırlar.
Maddə 20. Qaçqın problemlərinə dair beynəlxalq əməkdaşlıq
Qaçqınlar və məcburi köçkünlər (ölkə daxilində köçürülmüş şəxslər) probleminin yaranması səbəblərinin aradan qaldırılması, onların maddi vəziyyətinin yaxşılaşdırılması və hüquqi statusunun təkmilləşdirilməsi, habelə qaçqınların daimi yaşadıqları ölkəyə könüllü surətdə qaytarılması məqsədilə Azərbaycan Respublikası başqa dövlətlərlə, beynəlxalq təşkilatlarla, ilk növbədə BMT-nin Qaçqınların İşləri üzrə Ali Komissarlığı İdarəsi ilə əməkdaşlıq edir.

On status... | On social protection...
The term “Refugee” shall apply to person who owing to well-founded fear of being persecuted for reasons of race, religion, nationality, membership of a particular social group or political opinion, is outside the country of his nationality and is unable or, owing to such fear, is unwilling to avail himself of the protection of that country; or who, not having a nationality and being outside the country of his former habitual residence as a result of such events, is unable or, owing to such fear, is unwilling to return to it.
The term Internally Displaced Person (IDP) (person displaced within the country) shall apply to any person who has moved to another place being forced to leave his/her permanent residence within the territory of the Republic of Azerbaijan in connection with military aggression, natural or technological disaster.
The IDP status can be granted according to decision of appropriate executive authority to the citizen of the Republic of Azerbaijan, being forced to leave the place of the permanent residence in the other country and came to the Republic of Azerbaijan by the reasons, indicated in part 1 of this Article.
Article 2. Conditions when status of refugee is not granted.
The status of refugee is not granted to the following persons:
• If the person committed a crime against peace, a war crime, or a crime against humanity and mankind as defined in the international law;
• If the person committed a serious non-political crime outside of the Republic of Azerbaijan prior to his/her arrival in the territory of Azerbaijan;
• If the person is considered guilty in making the actions, which contradict to the purposes and principles of United Nation.
Article 3. Granting political asylum in the Republic of Azerbaijan to the foreigners and stateless persons.
Political asylum shall be granted to the foreigners and stateless persons in accordance with Article 70, part 1 and Article 109, point 21 of the Constitution of the Republic of Azerbaijan.
Article 4. Admission of the persons willing to apply for the refugee status in the territory of the Republic of Azerbaijan
Person seeking the refugee status on the territory of Azerbaijan Republic shall pass the border control posts in compliance with the legislation of the Republic of Azerbaijan.
Article 5. Non-amenability for illegal entry the territory. Non-expelling the refugees to the country of coming or their compulsory non-returning.
The person, arrived to the Republic of Azerbaijan without valid travel document due to the reasons indicated in the Article 1 of the present law and applied to the relevant governmental body as soon as possible shall stay exempt from the responsibility, provided by the legislation of the Republic of Azerbaijan based on the grounded reason of that body.
According to the reasons set forth in the Article 1, part 1 of present Law the refugee can no way be sent or forcibly expelled to the country, where there is a dangerous for his life and freedom.
Chapter II. The legal status of refugees and IDPs
Article 6. Rights and obligations of the refugees and IDPs (persons displaced within the country).
Unless otherwise is provided by the Constitution of the Republic of Azerbaijan, present Law and other legislative acts, the refugees use the rights and duties of the citizens of the Republic of Azerbaijan and have the same duties with them.
The person, obtained the status of refugee or IDP (person displaced within the country), is provided with the following guarantees in the established order:
• To live free-of-charge in special allocated places until acquiring the job or place of residence, but no more than 3 months.
• To go free-of-charge to the place of temporary residence and transportation the property;
• to get free-of-charge medical assistance and day-to-day goods on favourable conditions at the places or the temporary residence by the elders, children, poor people, and the families who have lost their providers;
• to educate the children in kindergartens and the teenagers and the youth at relevant educational institutions;
• to purchase foodstuff and industrial goods in the settlements on the basis of equality with the permanent residents;
• to obtain of one-time and other aid determined by the state;
• to get the urgent allocations of single pensioners and invalids at the special institutions of social welfare;
• to acquire status of refugee or IDP (person displaced within the country) in the term, established by present Law;
• to arise the question of payment of financial and other damage;
• to apply to the Court for the defence of broken rights;
• right of movement to the previous place of residence.
A person, who has been granted the refugee status, uses the rights and has the duties, provided by the legislation of the Republic of Azerbaijan for the foreigners and stateless persons.
Article 7. Adaptation, naturalisation of the refugees, provision with humanitarian aid.
The conditions for adaptation, naturalisation, studying of the language, familiarisation with the rights and duties shall be created.
Refugee can use the humanitarian aid.
Refugee can acquire the citizenship of the Republic of Azerbaijan in accordance with the law of the Republic of Azerbaijan “On Citizenship of the Republic of Azerbaijan”.
Article 8. Expelling of the foreigners and stateless persons.
The persons, who couldn’t acquire the status of the refugee and asylum in accordance with the Present Law, can be expelled to the other country in compliance with the Law of the Republic of Azerbaijan “On the legal position of the foreigners and stateless persons”.
Chapter III. Acquisition and loosing the status of refugee or IDPs (person displaced within the country)
Article 9. Bodies dealing with granting and depriving the refugee and IDP (persons displaced within the country) status.
Decisions on granting the refugee and IDP (person displaced within the country) status and depriving the refugee status shall be made by the appropriate executive authorities of the Republic of Azerbaijan.
Article 10. Order of submission of solicitation for the granting the refugee or IDP (person displaced within the country) status.
The persons willing to acquire the status of refugee shall apply to the appropriate executive authority of the Republic of Azerbaijan with the statement for obtaining the status of refugee. Persons, willing to acquire the status of IDP (person displaced within the country) shall be registered in the appropriate executive authority of the Republic of Azerbaijan.
Order of submission of solicitation for acquiring the status of refugee is established by the appropriate executive authority of the Republic of Azerbaijan.
Article 11. Rights and obligations of the persons applied for the refugee status granting.
The person applied for the refugee status granting has a right to:
• have a temporary residence on the territory of the Republic of Azerbaijan; free of charge use of the interpreter’s service;
• temporary employment;
• obtain the medical service;
• free-of-charge use of living place at the temporary accommodation settlement, provided until the refugee status granting procedure is completed but no more than 3 months;
• free practising his/her religion;
• be in touch with the representative of Supreme Commission of UN on refugees;
A person who applied for the refugee status is required to:
• provide the appropriate body with information necessary for acquiring the refugee status;
• observe the order of staying in the territory of the Republic of Azerbaijan established by the existing Legislation;
• submit to medical examination as required by the Public Health bodies.
The status of refugee shall not be granted to the applied person, who refuse to give full information of himself or premeditatedly provide with false information of reasons for acquiring the status of refugee.
Article 12. Application Submission Procedure for the Refugee/IDP (person displaced within the country) status
The decision on granting the refugee and IDP (person displaced within the country) status is made by the appropriate executive authority of the Republic of Azerbaijan within 3 months from the date of registration of applications for the refugee status and 1 month from the date of registration of applications for the IDP (person displaced within the country) status.
The person acquired the refugee status and the members of his family, reached 16 years old, are provided with the certificate of refugee of prescribed manner. The above persons are provided with travel document entitling to move out of the borders of the Republic of Azerbaijan in compliance with the Convention of 1951 “On the status of refugees”.
The certificate of refugee, issued in prescribed manner is the document, identifying the personality of refugee and entitling him staying in the territory of the Republic of Azerbaijan.
Article 13. Rejection of the granting the refugee status.
A person, whose claim for refugee status has been rejected, shall receive a written notification of the decision with indication of reasons of rejection and procedures of appeal to the Court within 5 days after the decision officially taken by the competent body.
The decision on rejection of the refugee status for the person is sent to the appropriate executive authority of the Republic of Azerbaijan, in order to organise expelling of this person out of the territory of the Republic of Azerbaijan.
The decision on rejection of granting the refugee status can be appealed to the Court.
Submission of compliant to the Court shall postpone the activity regarding expulsion of the persons out of the territory of the Republic of Azerbaijan.
Article 14. Loss of the status of refugee and IDP (person displaced within the country).
Refugee and IDP (person displaced within the country) status will cease in the following cases:
• on voluntary re-usage of the right of protection of the country of permanent residence or the country of his/her citizenship;
• on voluntary re-acquisition of the right of deprived citizenship;
• on acquisition of the citizenship of the Republic of Azerbaijan or other country or using protection of the country where he is a new citizen;
• on leaving the country on the reason of beware of measurements or on voluntary re-settling in the country out of the borders;
• on impossibility to refuse the protection of the country, where he is the citizen because of absence of the cases, which was the reason to recognise him as the refugee (for the exception of refugees, who can provide the sufficient reasons regarding previous measurements for the refuse of the country which they are the citizens);
• at possibility of the stateless person to come back to the country of residence because of absence of the cases, which were the reasons to recognise him as refugee (for the exception of refugees, who can provide the sufficient reasons regarding previous measurements for the refuse of the country which they are the citizens).
When the refugee leave the borders of the Republic of Azerbaijan for permanent residence, obligations of the Republic of Azerbaijan regarding this refugee become void on passing the state border of the Republic of Azerbaijan.
IDP (person displaced within the country) status will cease in the following cases:
• on returning to the previous place of residence or on provision with other living space in the same region in established order without compensation;
• in case of impossibility to do it, on provision with living space on the base of special decision on established level.
Article 15. Prohibition of deprivation of refugee status, expulsion of refugees to the other country or compulsory returning.
Person may be deprived refugee status in the following cases:
• if he represents a threat to the state security and public rules;
• if the refugee status has been acquired as a result of premeditated submission of false information or documents;
• if the person is confined for committed heinous crime according to the decision of Court.
The person, applied for the granting of the refugee status, can’t be expelled or compulsory returned to other country during making decision on his matter by the appropriate executive authority.
Decision of deprivation of refugee status, expulsion or compulsory returning of the refugee or the person willing to acquire the refugee status to the other country is made by the Court according to the statement of appropriate executive authority.
Article 16. Employment of refugees and IDPs (persons displaced within the country).
The appropriate executive authorities render the assistance to the refugees and IDPs (persons displaced within the country) with the aim of choosing job.
Recovery of continuous working length of service is carried out at the new working place in the order provided in the legislation.
During without continuing working period, related to the improvement of qualification or acquiring new occupation the refugee and IDP (person displaced within the country) shall receive the average salary at the new working place according to his/her occupation. The salary difference for the whole production period, occurred in connection with changing of profession without discontinuation of work, shall be paid to the refugee or IDP (person displaced within the country) by the institution, enterprise or department, which concluded the labour agreement.
Article 17. The provision of refugees and IDPs (persons displaced within the country) with living space.
Provision of refugees and IDPs (persons displaced within the country) with temporary and resident living space is carried out by the appropriate executive authorities of the Azerbaijan Republic in the order, provided by the legislation.
Expenses occurred in connection with movement of refugee and IDP (person displaced within the country) from the temporary place of residence to the permanent place of residence or to the working place shall be paid to him in established order and amount.
Upon desire of refugee or IDP (person displaced within the country) he/she can be provided with special purpose 10 years interest-free loan, as well as with land plot for using depending on his/her place of residence in the order and amount, established by the legislation.
Refugee and IDP (person displaced within the country) are exempt from payment of notary duties for the apartment or house buying-sale transactions.
Article 18. Taxation of Refugees
Refugees are subjected to the payment of taxes and duties, imposed on the citizens of the Republic of Azerbaijan. Part I of this Article is not applied to the duties, related to the submission of appropriate administrative documents.
Chapter IV. Final provisions
Article 19. Responsibilities for violating the present Law.
Citizens and officials violating this law shall be made answerable in the order, provided by the legislation of the Republic of Azerbaijan.
Article 20. International collaboration on the Refugee problems.
The Republic of Azerbaijan is collaborating with other states, international bodies and organisations and the United Nations High Commissioner for Refugees firstly for the purpose of eliminating the reasons causing the problem of refugees and IDPs (persons displaced within the country), improving the financial situation and developing legal status as well as return of the refugees to their country of permanent residence.