"Məcburi köçkünlərin və onlara bərabər
Bu Qanun Azərbaycan Respublikasında məcburi köçkünlərin və onlara bərabər tutulan şəxslərin məskunlaşdırılması, sosial müdafiəsi tədbirlərini və bununla əlaqədar dövlət orqanlarının vəzifələrini müəyyən edir.
Maddə 2. Məcburi köçkünlər və onlara bərabər tutulan şəxslər
Xarici hərbi təcavüz, müəyyən ərazilərin işğalı və ya mütamadi atəş altında saxlanması nəticəsində Azərbaycan Respublikası ərazisində daimi yaşayış yerlərini tərk etməyə məcbur olub ölkə hüdudlarında başqa yerə köçmüş şəxslər bu qanunun məqsədləri üçün məcburi köçkün hesab olunurlar.
Ermənistan Respublikasında və başqa dövlətlərdə aparılan etnik təmizləmə nəticəsində daimi yaşayış yerlərini tərk edib Azərbaycan Respublikasına gəlmiş və daimi məskunlaşmamış şəxslər məcburi köçkünlərə bərabər tutulurlar.
Maddə 3. Bu Qanunun qüvvəsi
Bu Qanun 1988-ci il yanvarın 1-dən bu Qanunun qüvvəyə mindiyi vaxtadək məcburi köçkün olmuş və bu qanunun 2-ci maddəsinin ikinci hissəsində nəzərdə tutulmuş səbəbdən Azərbaycan Respublikasına gəlmiş şəxslərə şamil edilir.
Bu Qanunda nəzərdə tutulmuş sosial müdafiə tədbirləri məcburi köçkünlərin əvvəlki yaşayış yerlərinə qayıtması üçün şəraitin yarandığı vaxtdan üç il müddətində, məcburi köçkünlərə bərabər tutulan şəxslərin isə əvvəlki yaşayış yerlərinə qayıtması üçün şəraitin yarandığı və ya daimi məskunlaşdıqları vaxtadək qüvvədədir.
Məcburi köçkünlərə bərabər tutulan şəxslərin mənzil qanunvericiliyinə və ya mülki hüquqi əqdlərə əsasən ayrıca mənzil sahəsi əldə etməsi onların daimi məskunlaşması hesab olunur.
Maddə 4. Məcburi köçkünlərin və onlara bərabər tutulan şəxslərin sosial müdafiəsi tədbirləri
Məcburi köçkünlər və onlara bərabər tutulan şəxslər (bundan sonra - "məcburi köçkünlər" adlandırılacaq) barəsində aşağıdakı sosial müdafiə tədbirləri tətbiq edilir:
• müvəqqəti yaşayış sahəsi ilə tə`min edilməsi;
• məşğulluğun tə`min edilməsi;
• sosial tə`minat;
• tibbi tə`minat;
• təhsil hüququnun tə`min edilməsi;
• nəqliyyat və mənzil-kommunal güzəştləri;
• vergi güzəştləri.
Azərbaycan Respublikasının qanunvericiliyi ilə məcburi köçkünlərə digər sosial müdafiə tədbirləri də müəyyən edilə bilər.
Maddə 5. Məcburi köçkünlərin yaşayış sahəsi ilə tə`minatı
Məcburi köçkünlərin məskunlaşdırılması müvafiq icra hakimiyyəti orqanları tərəfindən həyata keçirilir. Məskunlaşdırma məqsədilə yaşayış üçün yararlı olan və ya yararlı hala salınması mümkün olan yaşayış, inzibati və yardımçı binalardan, habelə digər binalardan istifadə edilir.Məcburi köçkünləri belə binalarda məskunlaşdırmaq mümkün olmadıqda və ya müəyyən yaşayış məntəqələrində əhali sıxlığı buna imkan vermədikdə onlar məcburi köçkünlər üçün xüsusi olaraq təşkil edilmiş düşərgələrdə məskunlaşdırılırlar. Düşərgələr yaşayış üçün zəruri tələblərə cavab verməlidir.
Məcburi köçkünlərin müstəqil olaraq müvəqqəti məskunlaşmasına o halda yol verilə bilər ki, bu digər şəxslərin hüquqlarını və qanuni maraqlarını pozmasın. Belə hallar mövcud olduqda müvafiq icra hakimiyyəti orqanları məcburi köçkünlərin həmin yaşayış məntəqəsi daxilində başqa yaşayış sahəsinə köçürülməsini tə`min etməlidir.
Maddə 6. Məcburi köçkünlərə torpaq sahələri ayrılması, kreditlər verilməsi və texniki yardımlar göstərilməsi
Məcburi köçkünlərə məskunlaşdıqları rayonlarda kənd təsərrüfatı ilə məşğul olmaları üçün dövlət proqramına uyğun olaraq dövlət və bələdiyyə torpaq fondu hesabına müvəqqəti olaraq torpaq sahələri ayrılır, onlara güzəştli kreditlər verilir, texniki və digər yardımlar göstərilir. Torpaq sahələrinin ayrılması, kreditlərin verilməsi və yardımların göstərilməsi qaydaları və şərtləri müvafiq icra hakimiyyəti orqanı tərəfindən müəyyən edilir.
Maddə 7. Məcburi köçkünlərin məşğulluğunun tə`min edilməsi
Məcburi köçkünlərin məşğulluğu dövlət proqramına uyğun olaraq müvafiq icra hakimiyyəti orqanları tərəfindən tə`min edilir. Dövlət məcburi köçkünlərin müstəqil olaraq işə düzəlmələri, onların kommersiya və sahibkarlıq fəaliyyəti ilə məşğul olmaları üçün zəruri şərait yaradır.
Məcburi köçkünlərin məşğulluğunun tə`min edilməsi dövlət idarə, müəssisə və təşkilatlarında kvota müəyyən edilməsi, yeni iş yerlərinin açılması və digər tədbirlərin görülməsi ilə həyata keçirilir.
Məcburi köçkünləri daimi işlə tə`min etmək mümkün olmadıqda müvafiq icra hakimiyyəti orqanları onların müvəqqəti və mövsümi işlərə cəlb edilməsini təşkil edirlər.
Məcburi köçkünlərin işə qəbulu zamanı əmək kitabçasının təqdim edilməsi məcburi deyil. İdarə, müəssisə və təşkilatlarda ştatların və işçilərin sayının ixtisarı zamanı bu şəxslər işdə saxlanmaq üçün üstünlük hüququna malikdirlər.
Kommersiya və sahibkarlıq fəaliyyəti ilə məşğul olan məcburi köçkünlərə müvafiq icra hakimiyyəti orqanının müəyyən etdiyi qaydada bank kreditləri verilə bilər.
Maddə 8. Məcburi köçkünlərin sosial tə`minatı
Məcburi köçkünlərin iş stajı və əmək haqqı barədə sənədləri olmadıqda onlara pensiya "Vətəndaşların pensiya tə`minatı haqqında" Azərbaycan Respublikasının qanununda müəyyən edilmiş qaydada tə`yin edilir.
Məcburi köçkünlərə əmək qabiliyyətini müvəqqəti itirməyə görə sosial sığorta ödəmələri iş stajından asılı olmayaraq əmək haqlarının tam həcmində ödənilir.
Maddə 9. Məcburi köçkünlərə maddi yardımlar
Məcburi köçkünlərin birdəfəlik və mütamadi pul yardımları, ərzaq və sənaye məhsulları ilə tə`min edilmələri müvafiq icra hakimiyyəti orqanının müəyyən etdiyi qaydada həyata keçirilir.
Hüquqi və fiziki şəxslər, beynəlxalq təşkilatlar məcburi köçkünlərə maddi və digər humanitar yardımların göstərilməsində müstəqildirlər. Bu şəxslərin humanitar fəaliyyəti müvafiq icra hakimiyyəti orqanı tərəfindən əlaqələndirilir.
Maddə 10. Məcburi köçkünlərin tibbi tə`minatı
Məcburi köçkünlərə tibbi xidmət bilavasitə məskunlaşdıqları ərazidə yerləşən tibb müəssisələri tərəfindən göstərilir. Yaşayış məntəqələrindən kənarda yaradılmış düşərgələrdə məskunlaşmış məcburi köçkünlərə tibbi xidmət müvafiq icra hakimiyyəti orqanı tərəfindən təşkil edilir.
Məcburi köçkünlər dövlət tibb müəssisələrində birinci növbədə yerləşdirilirlər və tibbi xidmətin bütün növlərindən pulsuz istifadə edirlər.
Məcburi köçkünlər müvafiq icra hakimiyyəti orqanının müəyyən etdiyi qaydada dərman preparatları ilə pulsuz tə`min edilirlər.
Maddə 11. Məcburi köçkünlərin təhsil hüquqlarının tə`min edilməsi
Yaşayış məntəqələrindən kənarda yaradılmış düşərgələrdə məskunlaşmış məcburi köçkün uşaqlarının məktəbəqədər və ümumi orta təhsili müvafiq icra hakimiyyəti orqanı tərəfindən təhsil standartlarına uyğun olaraq təşkil edilir. Ümumtəhsil məktəblərində oxuyan məcburi köçkün uşaqlar dərsliklərlə və dərs ləvazimatı ilə pulsuz tə`min olunurlar.
Dövlət ali və orta peşə-ixtisas təhsili müəssisələrində ödənişli formada təhsil alan məcburi köçkünlər təhsil haqqını ödəməkdən azaddırlar. Qeyri-dövlət ali və orta peşə-ixtisas təhsili müəssisələri məcburi köçkün tələbələrin normal təhsili üçün müəyyən güzəştlər edə bilərlər.
Maddə 12. Məcburi köçkünlərə nəqliyyat xidməti
Yaşayış məntəqələrindən kənarda yaradılmış düşərgələrdə məskunlaşmış məcburi köçkünlərin yaxınlıqdakı yaşayış məntəqəsinə gedib-gəlmələrinin təşkili üçün müvafiq icra hakimiyyəti orqanları nəqliyyat vasitələri ayırırlar. Məcburi köçkünlər müvafiq icra hakimiyyəti orqanının qərarına əsasən məskunlaşma yerini dəyişdikdə, onların əmlakının daşınma xərcləri dövlət hesabına ödənilir.
Maddə 13. Mənzil və kommunal xidməti güzəştləri
Məcburi köçkünlər mənzil, kommunal xidmətlər (su təchizatı, qaz, elektrik enerjisi və s.) və telefondan istifadə (şəhərlərarası və beynəlxalq danışıqlar istisna olmaqla) haqqını ödəməkdən azaddırlar.
Maddə 14. Məcburi köçkünlərə vergi güzəştləri
Məcburi köçkünlər gəlir vergisindən, şəxsiyyət vəsiqəsinin verilməsinə görə, habelə 1994-cü il iyunun 1-dək mülkiyyət hüququ əsasında əldə etdikləri şəxsi minik avtomobillərinin texniki baxışı, texniki pasportlarının, dövlət nömrə nişanlarının, sürücülük vəsiqələrinin dəyişdirilməsi zamanı bu əməliyyatlar üçün nəzərdə tutulmuş dövlət rüsumu və vergiləri ödəməkdən azaddırlar.
Maddə 15. Beynəlxalq müqavilələr
Bu Qanunla Azərbaycan Respublikasının tərəfdar çıxdığı dövlətlərarası müqavilələr arasında ziddiyyət yaranarsa, həmin beynəlxalq müqavilələr tətbiq edilir.

The present Law determines measures on placing and social protection of internally displaced persons and persons equated with them in the Azerbaijan Republic and associated duties of the state bodies.
For the purposes of this Law the persons being forced to leave the place of permanent residence in territory of the Azerbaijan Republic, moved in the other place within the country as a result of external military aggression, capture of the certain territories or presence of such territories under regular bombardment are considered IDPs.
The persons left the places of permanent residence in territory of the Republic of Armenia as a result of ethnic cleaning conducted in Armenia and other countries, both come and placed not permanently in the Azerbaijan Republic, are equated with internally displaced persons.
This law applies to the persons, who has become the IDP since January 1, 1988 till the effective date of the present Law and who have come to the Azerbaijan Republic due to the reasons, stipulated in a part 2 of Article 2 of this Law.
The measures on social protection stipulated by this Law, are valid within 3 years from date of creation the conditions for return of IDPs to their former place of residence and from the date of creation the conditions for permanent residence or for return equated with them persons to their former place of residence.
Acquisition of separate living space by persons equated with IDPs according to the housing legislation and civil - legal acts is considered as their permanent accommodation.
In regard to internally displaced persons and persons, equated with them, (hereinafter referred to as “internally displaced persons") the following measures of social protection are applied:
tax privileges.
The other measures of social protection can be determined for advantages of the IDPs by the legislation of the Azerbaijan Republic.
Article 5. Provision of the internally displaced persons with living space.
Accommodation of the internally displaced persons is carried out by the appropriate executive authorities. The inhabited, administrative and subsidiary buildings also other buildings which are habitable or can be made habitable, and are used for accommodation. In case if the accommodation of the internally displaced persons in such buildings, is not possible due to the high density of the residence in the certain settlements, they are accommodated in the camps, specially organized for the internally displaced persons. The camps should meet the requirements, necessary for residence.
Internally displaced persons can be allowed to find temporary residence independently rights and lawful interests of other persons are not violated. In such cases the appropriate executive authorities should ensure resettlement of the internally displaced persons the other living space within the same district.
Article 6. Allocation of land plots for internally displaced persons, granting of loans and rendering technical assistance.
For conducting agricultural activity in areas of accommodation of the internally displaced persons are provided with the temporarily land plots on account of state and municipal land fund, are granted with preferential loans, technical and other aid, as stipulated by the state program.
Regulations and conditions for the allocation of the land plots, granting loans and rendering assistance is determined by the appropriate executive authority.
Article 7. Provision of employment of the internally displaced persons.
The employment of the internally displaced persons is provided by the appropriate executive authority in conformity with the state program. The state creates necessary conditions for independent employment of internally displaced persons and conducting commercial and free ownership activities.
The provision of employment for the internally displaced persons is carried out by definition of quota in state bodies, enterprises and organizations, establishing new posts, vacancies and realization of other measures.
If the provision of the internally displaced persons with the permanent job the appropriate executive authority organizes attraction of internally displaced persons to temporary and seasonal works. It’s not obligatory for IDP to present a labor book when employed. During the staff reduction or number of the workers at the enterprises, institutions and organizations they have advantageous right to be kept employed.
Internally displaced persons engaged in commercial and ownership activity, can obtain the bank loans in an order established by the appropriate executive authority.
Article 8. Social provision for the internally displaced persons .
If the internally displaced person hasn’t the documents regarding working experience and salary, he/she will get pension in an order established in the Law of the Azerbaijan Republic "On pension provision of the citizens".
Payments of social insurance to the forcibly displaced person for temporary loss of ability to work are paid in full amount irrespective of working experience.
Article 9. The financial assistance to the internally displaced persons.
The provision of internally displaced persons with one-time and regular financial aid of foodstuffs and industrial goods is carried out by the appropriate executive authority.
The legal and physical persons, international organizations are independent in rendering financial and other humanitarian assistance. The activity in rendering the humanitarian assistance to IDPs is coordinated by the appropriate executive authority.
Article 10. Medical provision of internally displaced persons
The health services of internally displaced persons are delivered by the health bodies located directly in territory of residence. The health services rendered to forcibly displaced persons, accommodated out of the settlements are organized by the appropriate executive authority.
Internally displaced persons are placed in state medical institutions firstly. Internally displaced persons use all kinds of health services free-of-charge.
Internally displaced persons are provided with free-of-charge medical preparations in an order established by the appropriate executive authority.
Article 11. Provision of the rights on education of internally displaced persons.
The preschool and general secondary education of children of internally displaced persons, placed in the camps established outside settlements, is organized of the appropriate executive authority in conformity with the educational standards. Children of internally displaced persons, getting study in secondary schools are provided free-of-charge with the textbooks and educational accessories.
Internally displaced persons, getting study on the paid basis in the state high and secondary special educational institutions can provided the certain advantages for normal education of internally displaced students.
Article 12. Transport services for internally displaced persons.
The appropriate executive authority allocates the vehicles for organization of movement to the nearest settlement for internally displaced persons, placed in camps, located out of the settlements. If internally displaced person changes the place of settling on the basis of the decision of the appropriate executive authority, expenses for transportation of their property are incurred for the account of the state
Article 13. Privileges on housing and municipal services.
Internally displaced persons are exempted from payment of housing, and municipal of services (water supply, gas, electric energy etc.) and also usage by the telephone (for the exception of long-distance and international conversations).
Article 14. Tax privileges of internally displaced persons.
Internally displaced persons are exempted from payment of the tax on profit, on obtaining the identification card, and also from payment of state duties and taxes stipulated for operations on maintenance, payment for change of state numbers, driver's certificate and technical passport of the cars, purchased on the basis of the property right up to June 1, 1994.
Article 15. The international agreements
In case of arising of the contradiction between the present Law and international treaties of the Azerbaijan Republic, the international treaties are applied.