• Azərbaycan Respublikasının Nazirlər Kabineti Qərar №21 (13 fevral 2003-cü il)
Məskunlaşmamış qaçqın və məcburi köçkünlərə güzəştlərin müavinətlə əvəz olunması ilə əlaqədar onların ödənilməsi Qaydasının təsdiq edilməsi barədə
"Kommunal, nəqliyyat və digər xidmətlər üzrə güzəştlərin müavinətlərlə əvəz olunmasının təmin edilməsi haqqında" Azərbaycan Respublikası Prezidentinin 2001-ci il 26 dekabr tarixli 613 nömrəli Fərmanının 5-ci bəndinin üçüncü abzasının icrasını təmin etmək məqsədilə Azərbaycan Respublikasının Nazirlər Kabineti QƏRARA ALIR:1. "Məskunlaşmamış qaçqın və məcburi köçkünlərə güzəştlərin müavinətlə əvəz olunması ilə əlaqədar onların ödənilməsi Qaydası" təsdiq edilsin (əlavə olunur).2. Bu qərar imzalandığı gündən qüvvəyə minir.
Azərbaycan Respublikasının Baş naziri
A.Rasi-zadə
Azərbaycan Respublikası
Nazirlər Kabinetinin
2002-ci il 22 yanvar tarixli
15 nömrəli qərarı ilə
təsdiq edilmişdir
Məskunlaşmamış qaçqın və məcburi köçkünlərə güzəştlərin müavinətlə əvəz olunması ilə əlaqədar onların ödənilməsi
QAYDASI
Bu Qayda Azərbaycan Respublikası Prezidentinin "Kommunal, nəqliyyat və digər xidmətlər üzrə güzəştlərin müavinətlərlə əvəz olunmasının təmin edilməsi haqqında" 2001-ci il 26 dekabr tarixli 613 nömrəli Fərmanının 5-ci bəndinin üçüncü abzasına uyğun olaraq hazırlanmışdır və məskunlaşmamış qaçqın və məcburi köçkünlərə güzəştlərin müavinətlə əvəz olunması ilə əlaqədar onların ödənilməsi mexanizmini müəyyənləşdirir.1. Məskunlaşmamış qaçqın və məcburi köçkünlərin Azərbaycan Respublikası Prezidentinin 2001-ci il 26 dekabr tarixli 613 nömrəli Fərmanı ilə müəyyən olunmuş aylıq müavinətlərdən bir neçəsini almaq hüququ olduqda onlara həmin müavinətlərdən yalnız biri - ən yüksəyi ödənilir.2. Bu Qaydanın birinci bəndi ilə əlaqədar Qaçqınların və Məcburi Köçkünlərin İşləri üzrə Dövlət Komitəsi (bundan sonra Komitə), xidmət təşkilatları, müavinət alanlar və pensiya təyin edən orqanlar arasında hər 6 ayda bir dəfə ödəniş sənədlərinin qarşılıqlı üzləşdirilməsi aparılır. Aparılan hesablaşmalarla müavinətlərdən bir neçəsini almaq hüququ olan məskunlaşmamış qaçqın və məcburi köçkünlərə güzəştlərin müavinətlə əvəz olunması üçün nəzərdə tutulan məbləğlər pensiya təyin edən orqanlar tərəfindən müavinət alanların (şəhid ailəsi üzvləri, Çernobıl qəzası əlilləri, 20 Yanvar əlilləri, sosial pensiyaçılar, birinci və ikinci qrupp əlillər (müharibə əlilləri və onlara bərabər tutulanlardan bşqa), valideynlərini itirmiş və valideyn himayəsindən məhrum olmuş uşaqlar istisna olmaqla) şəxsi hesablarından azaldılaraq Komitəyə köçürülür.3. Məskunlaşmamış qaçqın və məcburi köçkünlərin (bundan sonra istehlakçılar) müvəqqəti məskunlaşdıqları şəhər və rayonların xidmət təşkilatları (elektrik, qaz, su təchizatı və sair xidmət idarələri), yerli rayon (şəhər) və əraziləri işğal olunmuş rayonların icra hakimiyyətlərinin səlahiyyətli nümayəndələri, Komitənin həmin rayon (şəhər) üzrə nümayəndələri (nümayəndəsi olmayan rayon (şəhər) üzrə Komitənin aidiyyəti şöbəsi) ilə birlikdə faktiki istehlakçıların (o cümlədən pasport qeydiyyatına düşmüş və öz hesabına mənzil almış məcburi köçkünlərin) siyahısını onların istifadə etdikləri xidmətlərin növləri göstərilməklə, hər bir işğal olunmuş rayon (şəhər) üzrə ayrı-ayrılıqda bu Qaydada əlavə olunmuş forma əsasında tərtib edirlər.Həmin siyahılar istehlakçıların məskunlaşdıqları rayon (şəhər) icra hakimiyyətlərinin başçıları tərəfindən rübdə bir dəfə təsdiq edilərək Komitəyə təqdim olunur. Hər ay həmin siyahılardakı saya və göstərilən xidmətlərə uyğun olaraq kommunal və digər xidmət xərcləri üzrə tələb olunan məbləğ hər bir xidmət növü üzrə müəyyənləşdirilir, müvafiq maliyyə-mühasibat sənədləri hazırlanır və ödənişin aparılması üçün hər növbəti ayın 5-dən gec olmayaraq Komitəyə təqdim edilir.4. Komitə öz növbəsində müvafiq ay üzrə kommunal və digər xidmət təşkilatlarına ödənilməsi məqsədilə Azərbaycan Respublikasının Maliyyə Nazirliyinə müvafiq ödəniş sənədlərini hazırlayıb təqdim edir.5. İstehlakçıların istifadə etdikləri kommunal və digər xidmət haqları bu Qaydanın 4-cü bəndinə əsasən onların həcmi və dəyəri barədə təqdim olunmuş müvafiq maliyyə-mühasibat sənədlərinə uyğun olaraq Komitə tərəfindən mərkəzləşmiş qaydada xəzinədarlıq vasitəsilə aşağıdakı kimi ödənilir:- elektrik enercisindən istifadə haqqı - "Azərenerci", "Bakıelektrikşəbəkə", "Gəncəelektrikşəbəkə", "Sumqayıtelektrikşəbəkə", "Əlibayramlıelektrikşəbəkə" səhmdar cəmiyyətlərinə və Naxçıvan Energetika İdarəsinə;- sudan istifadə haqqı - xidmət idarələrinə, o cümlədən Abşeron Regional Səhmdar Su Cəmiyyətinə, rayon (şəhər) su təsərrüfatı idarələrinə;- təbii qaza görə istifadə haqqı - "Azəriqaz" Qapalı Səhmdar Cəmiyyətinə;- telefondan istifadə haqqı - (şəhərlərarası və beynəlxalq danışıqlar istisna olmaqla) Rabitə Nazirliyinə;
- digər xidmətlər (məişət tullantılarının daşınması və s.) üzrə - müvafiq xidmət təşkilatlarına.
6. Kommunal xidməti təşkilatları elektrik enercisi (adambaşına ayda 150 kvt. s. nəzərdə tutulur), qaz və suya görə istehlakçıların istifadə etdiyi müvafiq xidmətin haqqını sayğacların göstəricilərinə (sayğac olmayan yerlərdə adambaşına müvafiq tarif və normalara) əsasən müəyyənləşdirir.
7. Bu Qayda ilə müəyyən olunur ki, istehlakçıların dəqiq siyahılarının tərtib edilməsinə və onlar tərəfindən istifadə edilmiş kommunal xidmət xərclərinin məbləğinin düzgün hesablanmasına görə məsuliyyəti bilavasitə məskunlaşmamış qaçqın və məcburi köçkünlərin müvəqqəti məskunlaşdıqları rayon (şəhər), əraziləri işğal olunmuş rayon (şəhər) icra hakimiyyətlərinin, xidmət təşkilatlarının və Komitənin aidiyyəti məsul şəxsləri daşıyır.Məskunlaşmamış qaçqın və məcburi köçkünlərə güzəştlərin müavinətlə əvəz olunması ilə əlaqədar onların ödənilməsi Qaydasına əlavəTəsdiq edirəm:Dövlətqaçqınkomun sədriTəsdiq edirəm:________________________ rayon (şəhər) İcra Hakimiyyətinin başçısı________________________ soyadı, adı və atasının adı________rayonu (şəhəri) üzrə ____________________rayon (şəhər) məcburi
(ərazisi işğal olunmuş rayon (şəhər), ölkəköçkünlərinin (məskunlaşmamış qaçqınların) _______________ 200___-ci il tarixə olan vəziyyətə adlı SİYAHISI Sıra №-siSoyadı, adı və atasının adıRayon (şəhər) işğal olunandan əvvəl və ya tərk etdiyi ölkədə yaşadığı ünvanHazırda faktiki məskunlaşdığı ünvanŞəxsiyyətini təsdiq edən sənədin adı, seriyası və nömrəsiStatusu ("məcburi köçkün", "məskunlaşmamış qaçqın")Əlavə müavinət almaq hüququna dair məlumat (şəhid ailəsinin üzvü, müharibə əlili və s.)İstifadə edilən xidmətin növləri (elektrik eknercisi, qaz, su təchizatı və s.)İstifadəsində olan telefonun nömrəsiFaktiki məskunlaşdığı ravyon (şəhər) İcra Hakimiyyətinin məsul nümayəndəsi ________________________________ - soyadı, adı, atasının adıDövlətqaçqınkomun __________ rayon (şəhər) nümayəndəsi______________________ soyadı, adı, atasının adıƏrazisi işğal olunmuş rayonun (şəhərin) səlahiyyətli nümayəndəsi______________________ soyadı, adı, atasının adıXidmət təşkilatlarının ______________ rayon (şəhər) üzrə məsul nümayəndələri:______________________ soyadı, adı, atasının adı, vəzifəsi

• Постановление Кабинета министров Азербайджанской Республики №21 (13 февраля 2003 года)
Об утверждении Правил выплаты пособий не расселенным беженцам и вынужденным переселенцам в связи с заменой им льгот пособиями
Во исполнение третьего абзаца пункта 5 Указа Президента Азербайджанской Республики № 613 от 26 декабря 2001 года “О замене льгот пособиями при пользовании коммунальными, транспортными и иными видами услуг”, Кабинет министров Азербайджанской Республики постановляет:
1. Утвердить “Правила выплаты пособий не расселенным беженцам и вынужденным переселенцам в связи с заменой им льгот пособиями” (прилагаются).
2. Настоящее постановление вступает в силу со дня подписания.
Премьер-министр Азербайджанской Республики
А.РАСИ-ЗАДЕ
утверждены
постановлением Кабинета министров
Азербайджанской Республики
№ 15 от 22 января 2002 года
ПРАВИЛА
выплаты пособий непоселенным беженцам и вынужденным переселенцам в связи с заменой им льгот пособиями
Настоящие Правила разработаны в соответствии с третьим абзацем пункта 5 Указа Президента Азербайджанской Республики № 613 от 26 декабря 2001 года “О замене льгот пособиями при пользовании коммунальными, транспортными и иными видами услуг” и устанавливают механизм выплаты пособий непоселенным беженцам и вынужденным переселенцам в связи с заменой им льгот пособиями.
1. При возникновении у непоселенных беженцев и вынужденных переселенцев права на получение нескольких из пособий, установленных Указом Президента Азербайджанской Республики № 613 от 26 декабря 2001 года, им выплачивается только одно пособие – самое высокое.
2. В связи с пунктом первым настоящих Правил между Государственным комитетом по делам беженцев и вынужденных переселенцев (далее - "Комитет"), организациями, оказывающими услуги, лицами, получающими пособия, и органами, назначающими пенсии, раз в шесть месяцев проводится взаимная сверка платежных документов. Суммы, предусмотренные для замены пособиями льгот непоселенных беженцев и вынужденных переселенцев, имеющих право на получение нескольких пособий по осуществленным расчетам, списываются органами, назначающими пенсии, с лицевых счетов лиц, получающих пособие (за исключением членов семей мучеников, инвалидов Чернобыльской аварии, инвалидов 20 Января, социальных пенсионеров, инвалидов 1 и 2 групп (кроме инвалидов войны и приравненных к ним лицам), детей, потерявших родителей и лишенных родительской заботы) и перечисляются в Комитет.
3. Оказывающие услуги организации (организации электроснабжения, газоснабжения, водоснабжения и оказывающие иные виды услуг) городов и районов, временно населенных непоселенными беженцами и вынужденными переселенцами (в дальнейшем - “потребители”), и полномочные представители местных районных (городских) исполнительных властей и исполнительных властей районов, территории которых оккупированы, совместно с представителями Комитета по этим районам (городам) (соответствующим отделом Комитета по району, не имеющему представителя) составляют по форме, приложенной к настоящим Правилам, перечень фактических потребителей (в том числе вынужденных переселенцев, прошедших паспортную регистрацию и приобретших за свой счет квартиру) с указанием используемых ими видов услуг, отдельно по каждому оккупированному району (городу).
Указанные перечни раз в месяц утверждаются главами исполнительной власти районов (городов), населенных потребителями, и представляются в Комитет. Ежемесячно, согласно указанному в перечне виду и количеству оказанных услуг, необходимая сумма по коммунальным расходам и иным видам услуг устанавливается по каждому виду услуг, подготавливаются соответствующие финансово-бухгалтерские документы и не позднее 5 числа следующего месяца представляются в Комитет для осуществления оплаты.
4. В свою очередь Комитет с целью возмещения организациям, оказывающим услуги, расходов по коммунальным и иным видам услуг, по соответствующему месяцу подготавливает и представляет в Министерство финансов Азербайджанской Республики соответствующие платежные документы.
5. Платежи по коммунальным и иным видам услуг, использованным потребителями, оплачиваются Комитетом в соответствии с пунктом 4 настоящих Правил на основании финансово-бухгалтерских документов, представленных об их количестве и стоимости, в централизованном порядке через казначейство в нижеследующем порядке:
- плата за пользование электрической энергией – в акционерные общества “Азерэнержи”, “Бакэлектрикшебеке”, “Гянджаэлектрикшебеке”, “Сумгайытэлектрикшебеке”, “Алибайрамлыэлектрикшебеке” и Нахчыванское управление энергетики;
- плата за пользование водой – в учреждения, оказывающие соответствующую услугу, в том числе в Апшеронское региональное акционерное общество водного хозяйства, учреждения водного хозяйства районов (городов);
- плата за использование природного газа – в закрытое акционерное общество “Азеригаз”;
- плата за пользование телефоном (за исключением междугородних и международных разговоров) - в Министерство связи;
- плата за иные виды услуг (уборка бытовых отходов и т.п.) – в организации, оказывающие соответствующие услуги.
6. . Плату за использование потребителями электроэнергии (предусматривается на человека 50 квт/ч в месяц), газа и воды организации, оказывающие коммунальные услуги, определяют на основании показателей счетчиков (в местах, где отсутствуют счетчики - на основании соответствующих тарифов и норм на человека).
7. Настоящими Правилами устанавливается, что ответственность за составление достоверного перечня потребителей и правильность исчисления суммы коммунальных расходов, используемых ими, несут непосредственно соответственные должностные лица исполнительной власти районов (городов), временно населенных непоселенными беженцами и вынужденными переселенцами, районов (городов), территории которых оккупированы, организаций, оказывающих услуги, и Комитета.
Приложение к Правилам выплаты пособий непоселенным беженцам и вынужденным переселенцам в связи с заменой им льгот пособиями