Azərbaycan Respublikası Prezidentinin 2004-cü il 1 iyul tarixli 298 nömrəli Sərəncamı ilə təsdiq edilmiş «Qaçqınların və məcburi köçkünlərin yaşayış şəraitinin yaxşılaşdırılması və məşğulluğunun artırılması üzrə Dövlət Proqramı»na əlavələr edilməsi haqqında
Azərbaycan Respublikası Prezidentinin 2004-cü il 1 iyul tarixli 298 nömrəli Sərəncamı ilə təsdiq edilmiş «Qaçqınların və məcburi köçkünlərin yaşayış şəraitinin yaxşılaşdırılması və məşğulluğunun artırılması üzrə Dövlət Proqramı»nda nəzərdə tutulmuş işlər uğurla icra edilir.
Ölkəmizin ayrı-ayrı şəhər və rayonlarında Azərbaycan Respublikası Dövlət Neft Fondunun vəsaiti hesabına qaçqın və məcburi köçkün ailələri üçün 47 qəsəbə salınmışdır. Həmin qəsəbələrdə 100-dən artıq məktəb, onlarla xəstəxana, mədəniyyət ocaqları tikilmiş, müvafiq infrastruktur yaradılmışdır. Yeni salınmış qəsəbələrdə 70 min nəfər qaçqın və məcburi köçkün soydaşımız məskunlaşmışdır.
Son dörd il ərzində 12 çadır düşərgəsindən 9-u artıq ləğv edilmişdir. Proqrama əsasən qalan 3 çadır düşərgəsində və dəmir yolu üzərindəki yük vaqonlarında müvəqqəti məskunlaşmış 19 min insan cari ilin sonunadək yeni tikiləcək qəsəbələrə köçürüləcək və bununla da Azərbaycanda çadır düşərgəsi qalmayacaqdır.
Eyni zamanda, məcburi köçkünlərin böyük bir hissəsi hələ də yaşayış üçün yararlı olmayan ictimai binalarda, yataqxanalarda və digər müvəqqəti məskunlaşma yerlərində ağır şəraitdə yaşayır, təhsil, səhiyyə, məşğulluq və başqa problemlərlə üzləşirlər.
Məcburi köçkünlərin sosial müdafiəsinin gücləndirilməsi, onların mənzil-məişət şəraitinin yaxşılaşdırılması, məşğulluğunun artırılması və digər problemlərinin həll olunması məqsədi ilə qərara alıram:
1. Azərbaycan Respublikası Prezidentinin 2004-cü il 1 iyul tarixli 298 nömrəli Sərəncamı ilə təsdiq edilmiş «Qaçqınların və məcburi köçkünlərin yaşayış şəraitinin yaxşılaşdırılması və məşğulluğunun artırılması üzrə Dövlət Proqramı»na əlavələr təsdiq edilsin (əlavə olunur).
2. Azərbaycan Respublikasının Qaçqınların və Məcburi Köçkünlərin İşləri üzrə Dövlət Komitəsi, Azərbaycan Respublikasının Maliyyə Nazirliyi, Azərbaycan Respublikasının İqtisadi İnkişaf Nazirliyi və Azərbaycan Respublikasının Dövlət Neft Fondu bu Sərəncamla nəzərdə tutulmuş işlərin həyata keçirilməsi ilə bağlı tələb olunan vəsaitin növbəti illərin büdcəsində nəzərə alınması üçün müvafiq tədbirlər görsünlər.
3. Azərbaycan Respublikasının Nazirlər Kabineti:
3.1. bu Sərəncamın 1-ci bəndində nəzərdə tutulmuş əlavələrin icra edilməsi ilə bağlı görülən işlər barədə Azərbaycan Respublikasının Prezidentinə mütəmadi məlumat versin.

The Decrees and Orders of President of the Republic of Azerbaijan
• About additions made to the “State Programme on Improvement of living conditions of refugees and compelled immigrants and on employment increase”
• About the State Committee of Azerbaijani Republic on Affairs of Refugees and Compelled Immigrants
• On the Republican commission for international humanitarian help
• On the statement of Regulations about the republican commission for international humanitarian and technical help
• On some questions of the Republican commission for international humanitarian help
• On the elaboration of the state program for the solution of refugee and IDP problems
• On «The State program for the solution of refugee and IDP problems»
affirmed by Ilham Aliyev
the president of Azerbaijani Republic
with the Order # 298, dated 1 July, 2004
1. In order to reorganize the works, carried out due to the humanitarian help received in Azerbaijan and considering the changes made in the Presidential Office of the Republic of Azerbaijan, and also in the Ministry of the Republic Republican commission for international humanitarian and technical help should be created as following:
Affairs considered in the “State Programme on Improvement of living conditions of refugees and compelled immigrants and on employment increase” affirmed by Ilham Aliyev, the president of Azerbaijan Republic, with the Order # 298, dated 1 July, 2004, are put in execution successfully.
47 new settlements were built for families of refugees and compelled immigrants by means of State Oil Fund in different cities and regions of our country. More than 100 schools, tens of hospitals, cultural centers were constructed and appropriate infrastructures were created. 70 000 refugees and compelled immigrants settled in new built settlements.
In the last 4 years 9 of 12 IDP camps were abolished. According to the programme, 19000 people temporarily settled in the rest 3 IDP camps and wagons will be moved to new built settlements till the end of the current year and so, no IDP camp will exist in Azerbaijan.
At the same time, majority of compelled immigrants are living in public buildings unfit for consumer, hostels and in other places under difficult conditions and they face with problems in the area of education, health, employment and other problems.
I make a decision with the purpose of solution of problems on strengthen the social defense of refugees and compelled immigrants, improvement of their house-mode conditions, employment increase and also on the ground of solution of other problems.
1. “State Programme on Improvement of living conditions of refugees and compelled Immigrants and on employment increase” affirmed by Ilham Aliyev, the president of Azerbaijan Republic, with the Order # 298, dated 1 July, 2004 should be confirmed.(added)
2. State Programme on Improvement of living conditions of refugees and compelled Immigrants, Ministry of Finance of Azerbaijani Republic, Ministry of Economic Development of Azerbaijani Republic and State Oil Fund of Azerbaijani Republic should take appropriate measures for taking into account the means related with realization of the works considered with this Regulation, in the budgets of other years.
3.The Cabinet of Ministers of Azerbaijani Republic.
3.1.To report the president of Azerbaijani Republic about the work related with the execution of additions considered on the first paragraph of this Regulation.