| 1. Yaşayış şəraitinin yaxşılaşdırılması və müvəqqəti məskunlaşma sahəsində |
İstismar müddəti başa çatmış 15 fin tipli qəsəbədə müvəqqəti məskunlaşmış 6227 ailə və ya 25550 nəfər məcburi köçkün üçün həmin qəsəbələrin yerləşdiyi ərazilərin yaxınlığında elektrik enerjisi, su təchizatı, təhsil, mədəniyyət, səhiyyə və digər zəruri sosial-texniki infrastrukturu olan qəsəbələrin salınması və ya hündürmərtəbəli binaların tikilməsi |
ağır şəraitdə yaşayan 6227 ailə və ya 25550 nəfər məcburi köçkü-nün mənzil-məişət şəraitinin yaxşılaş-dırılması |
2008-2011 |
Azərbaycan Respublikasının Qaçqınların və Məcburi Köçkünlərin İşləri üzrə Dövlət Komitəsi, Azərbaycan Respublikasının Dövlət Əmlakının İdarə Edilməsi üzrə Dövlət Komitəsi, Azərbaycan Respublikasının Dövlət Torpaq və Xəritəçəkmə Komitəsi, Azərbaycan Respublikasının Dövlət Neft Fondu, müvafiq şəhər və rayon icra hakimiyyətləri |
| 1.2 |
Ayrı-ayrı şəhər və rayonlardakı məktəb binalarında müvəqqəti məskunlaşmış 10999 nəfərdən ibarət 2768 məcburi köçkün ailəsi üçün qəsəbələrin salınması və ya hündürmərtəbəli yaşayış binalarının, fərdi yaşayış evlərinin tikilməsi |
262 məktəb binasında müvəqqəti məskun-laşmış 2768 ailə və ya 10999 nəfər məcburi köçkünün mənzil-məişət şəraitinin yaxşılaşdırılması və məktəb binalarının boşaldılması |
Azərbaycan Respublikasının Qaçqınların və Məcburi Köçkünlərin İşləri üzrə Dövlət Komitəsi, Azərbaycan Respublikasının Dövlət Torpaq və Xəritəçəkmə Komitəsi, Azərbaycan Respublikasının Dövlət Neft Fondu, Azərbaycan Respublikasının Dövlət Əmlakının İdarə Edilməsi üzrə Dövlət Komitəsi, müvafiq şəhər və rayon icra hakimiyyətləri |
| 1.3 |
Azərbaycan Respublikasının Müdafiə Nazirliyinin hərbi hissələrinə məxsus binalarda müvəqqəti məskunlaşmış və köçürülməyə ehtiyacı olan 6060 nəfərdən ibarət 1479 məcburi köçkün ailəsi üçün Bakı, Gəncə, Sumqayıt şəhərlərində, həmçinin Abşeron və Xanlar rayonlarında elektrik enerjisi, su təchizatı, təhsil, mədəniyyət, səhiyyə və digər zəruri sosial-texniki infrastrukturu olan yeni qəsəbələrin salınması və ya hündürmərtəbəli yaşayış binalarının tikilməsi |
Azərbaycan Respub-likasının Müdafiə Nazirliyinin hərbi hissələrinə məxsus binalarda müvəqqəti məskunlaşmış 1479 ailə və ya 6060 nəfər məcburi köçkünün mənzil-məişət şəraitinin yaxşılaşdırılması |
| 1.4 |
Xocalı rayonundan olan 500 məcburi köçkün ailəsi üçün Goranboy rayonunun ərazisində yeni qəsəbələrin salınmasının başa çatdırılması |
Xocalı rayonundan olan 500 məcburi köçkün ailəsinin mənzil-məişət şəraitinin yaxşılaşdırılması |
2007-2008 |
Azərbaycan Respublikasının Qaçqınların və Məcburi Köçkünlərin İşləri üzrə Dövlət Komitəsi, Azərbaycan Respublikasının Dövlət Neft Fondu, Goranboy və Xocalı rayon icra hakimiyyətləri |
| 1.5 |
Xocavənd rayonundan olan 500 məcburi köçkün ailəsi üçün Beyləqan rayonunun ərazisində yeni qəsəbənin salınmasının başa çatdırılması |
Xocavənd rayonundan olan 500 məcburi köçkün ailəsinin mənzil-məişət şəraitinin yaxşılaşdırılması |
Azərbaycan Respublikasının Qaçqınların və Məcburi Köçkünlərin İşləri üzrə Dövlət Komitəsi, Azərbaycan Respublikasının Dövlət Neft Fondu, Beyləqan və Xocavənd rayon icra hakimiyyətləri |
| 1.6 |
Ağdam rayonunun «Dördyol» adlanan ərazisində yeraltı qazmalarda, qamış və çiy kərpic daxmalarda ağır şəraitdə yaşayan 932 məcburi köçkün ailəsi üçün həmin ərazidə yeni yaşayış evlərinin tikilməsi |
Ağdam rayonundan olan və çətin şəraitdə yaşayan 932 məcburi köçkün ailəsinin mənzil-məişət şəraitinin yaxşılaşdırılması |
2010-2011 |
Azərbaycan Respublikasının Qaçqınların və Məcburi Köçkünlərin İşləri üzrə Dövlət Komitəsi, Azərbaycan Respublikasının Dövlət Torpaq və Xəritəçəkmə Komitəsi, Azərbaycan Respublikasının Dövlət Neft Fondu, Azərbaycan Respublikasının Dövlət Əmlakının İdarə Edilməsi üzrə Dövlət Komitəsi, Ağdam Rayon İcra Hakimiyyəti |
| 1.7 |
Respublikanın müxtəlif ərazilərində yol kənarlarında, yeraltı qazmalarda, təmir edilməsi mümkün olmayan və qəza vəziyyətində olan ictimai binalarda müvəqqəti məskunlaşmış, çətin şəraitdə yaşayan Kəlbəcər rayonundan olan 500 məcburi köçkün ailəsi üçün Xanlar rayonu ərazisində ayrılmış 40 hektar torpaq sahəsində və ona bitişik ərazidə, rayonun idarə və müəssisələri üçün inzibati binaların tikintisi də daxil olmaqla bütün sosial-texniki infrastrukturu olan yeni qəsəbənin salınması |
Kəlbəcər rayonundan olan və ağır şəraitdə yaşayan 500 məcburi köçkün ailəsinin mənzil-məişət şəraitinin yaxşılaş-dırılması və onların məşğulluğunun artırılması |
Azərbaycan Respublikasının Qaçqınların və Məcburi Köçkünlərin İşləri üzrə Dövlət Komitəsi, Azərbaycan Respublikasının Dövlət Torpaq və Xəritəçəkmə Komitəsi, Azərbaycan Respublikasının Dövlət Neft Fondu, Azərbaycan Respublikasının Dövlət Əmlakının İdarə Edilməsi üzrə Dövlət Komitəsi, Xanlar və Kəlbəcər rayon icra hakimiyyətləri |
| 1.8 |
Ağcabədi rayonunun Taxta Körpü ərazisində yeraltı qazma və daxmalarda xüsusilə ağır şəraitdə yaşayan 3400 məcburi köçkün ailəsinin müvəqqəti yerləşdirilməsi üçün qəsəbələrin və evlərin tikintisi məqsədi ilə torpaqayırma və layihələndirmə işlərinin həyata keçirilməsi |
Laçın rayonundan olan və ağır şəraitdə yaşayan 3400 məcburi köçkün ailəsinin yaşayış şəraitinin yaxşılaşdırılması |
2008-2009 |
Azərbaycan Respublikasının Qaçqınların və Məcburi Köçkünlərin İşləri üzrə Dövlət Komitəsi, Azərbaycan Respublikasının Dövlət Torpaq və Xəritəçəkmə Komitəsi, Azərbaycan Respublikasının Dövlət Əmlakının İdarə Edilməsi üzrə Dövlət Komitəsi, Ağcabədi və Laçın rayon icra hakimiyyətləri |
| 1.9 |
Qəbələ rayonunun Zarağan kəndində kimyəvi maddələr tullantısı olan ərazidə yerləşən keçmiş Sovet ordusunun hospitalında müvəqqəti məskunlaşmış 40 məcburi köçkün ailəsinin köçürülməsi |
Şuşa rayonundan olan və yaşayış üçün təhlükəli yerdə müvəqqəti məskun-laşmış 40 məcburi köçkün ailəsinin mənzil-məişət şəraitinin yaxşılaşdırılması |
2008 |
Azərbaycan Respublikasının Qaçqınların və Məcburi Köçkünlərin İşləri üzrə Dövlət Komitəsi, Azərbaycan Respublikasının Dövlət Torpaq və Xəritəçəkmə Komitəsi, Azərbaycan Respublikasının Dövlət Neft Fondu, Azərbaycan Respublikasının Dövlət Əmlakının İdarə Edilməsi üzrə Dövlət Komitəsi, Qəbələ və Şuşa rayon icra hakimiyyətləri |
| 1.10 |
Sabunçu rayonunun Pirşağı qəsəbəsində Elmi-Tədqiqat Əkinçilik İnstitutunun yardımçı binalarında müvəqqəti məskunlaşmış 31 məcburi köçkün ailəsinin mənzil-məişət şəraitinin yaxşılaşdırılması |
Zəngilan rayonundan olan və yaşayış üçün təhlükəli yerdə müvəqqəti məskun-laşmış 31 məcburi köçkün ailəsinin həyat səviyyəsinin yaxşılaşdırılması |
Azərbaycan Respublikasının Qaçqınların və Məcburi Köçkünlərin İşləri üzrə Dövlət Komitəsi, Azərbaycan Respublikasının İqtisadi İnkişaf Nazirliyi, Azərbaycan Respublikasının Maliyyə Nazirliyi, Azərbaycan Respublikasının Dövlət Torpaq və Xəritəçəkmə Komitəsi, Azərbaycan Respublikasının Dövlət Əmlakının İdarə Edilməsi üzrə Dövlət Komitəsi, müvafiq şəhər və rayon icra hakimiyyətləri |
| 1.11 |
Xocavənd rayonunun Yeni Tuğ qəsəbəsində çiy kərpicdən tikilmiş evlərdə yaşayan 120 məcburi köçkün ailəsi və digər 200 ailə üçün həmin ərazidə yeni qəsəbənin salınması |
Xocavənd rayonundan olan məcburi köçkün ailələrinin mənzil-məişət şəraitinin yaxşılaşdırılması |
Azərbaycan Respublikasının Qaçqınların və Məcburi Köçkünlərin İşləri üzrə Dövlət Komitəsi, Azərbaycan Respublikasının Dövlət Torpaq və Xəritəçəkmə Komitəsi, Azərbaycan Respublikasının Dövlət Neft Fondu, Azərbaycan Respublikasının Dövlət Əmlakının İdarə Edilməsi üzrə Dövlət Komitəsi, Xocavənd Rayon İcra Hakimiyyəti |
| 1.12 |
Füzuli rayonunun işğaldan azad olunmuş yaşayış məntəqələrində 1500 evin bərpası |
məcburi köçkünlərin mənzil-məişət şəraitinin yaxşılaşdırılması |
2008-2010 |
Azərbaycan Respublikasının İşğaldan Azad Olunmuş Ərazilərinin Bərpası və Yenidən Qurulması üzrə Agentlik, Füzuli Rayon İcra Hakimiyyəti |
| 1.13 |
Ağdam rayonunda 80, Ağcabədi rayonunda 10, həmin rayondakı Taxta Körpü ərazisində 15, Şuşa rayonunun qış yataqlarında 8, Füzuli rayonunda 30, Xocavənd rayonunda 10, Bərdə rayonunda 10, İsmayıllı rayonunda 5, Goranboy rayonunda 3 subartezian quyusunun qazılması |
məcburi köçkünlərin içməli və suvarma suyu ilə təminatının yaxşılaşdırılması |
Azərbaycan Respublikasının Ekologiya və Təbii Sərvətlər Nazirliyi, Azərbaycan Meliorasiya və Su Təsərrüfatı ASC, «Azərsu» ASC, müvafiq rayon icra hakimiyyətləri |
| 1.14 |
Füzuli rayonunun Qarabağ və Babı kəndlərinə içməli su xətlərinin çəkilməsis |
məcburi köçkünlərin içməli su ilə təminatı-nın yaxşılaşdırılması |
«Azərsu» ASC, Azərbaycan Respublikasının Qaçqınların və Məcburi Köçkünlərin İşləri üzrə Dövlət Komitəsi, Füzuli Rayon İcra Hakimiyyəti |
| 1.15 |
Goranboy rayonunun Börü, Qaxtut və Veysli kəndlərinə içməli su xətlərinin çəkilməsi |
«Azərsu» ASC, Azərbaycan Respublikasının Qaçqınların və Məcburi Köçkünlərin İşləri üzrə Dövlət Komitəsi, Goranboy Rayon İcra Hakimiyyəti |
| 1.16 |
Biləsuvar rayonu ərazisində yeni salınmış qəsəbələrdə müvəqqəti məskunlaşmış məcburi köçkünlərin suvarma suyu ilə təminatını yaxşılaşdırmaq məqsədi ilə Əzizbəyov kanalı üzərində elektrik nasos stansiyasının quraşdırılması |
məcburi köçkünlərin müvəqqəti məskunlaş-dıqları yerlərdə təsərrüfat suyu ilə təminatının yaxşılaşdırılması |
Azərbaycan Meliorasiya və Su Təsərrüfatı ASC, müvafiq rayon icra hakimiyyətləri |
| 1.17 |
Biləsuvar rayonu ərazisində salınmış 6 qəsəbədə müvəqqəti məskunlaşmış məcburi köçkünlərin əlavə içməli su ilə təminatının yaxşılaşdırılması məqsədi ilə müvafiq tədbirlərin görülməsi |
məcburi köçkünlərin müvəqqəti məskunlaş-dıqları yerlərdə içməli su ilə təminatın yaxşılaşdırılması |
«Azərsu» ASC, Azərbaycan Respublikasının Qaçqınların və Məcburi Köçkünlərin İşləri üzrə Dövlət Komitəsi, müvafiq rayon icra hakimiyyəti |
| 1.18 |
Füzuli rayonunun Horadiz qəsəbəsinə kanalizasiya xəttinin çəkilməsi |
məcburi köçkünlərin kommunal şəraitinin yaxşılaşdırılması |
«Azərsu» ASC, Qaçqınların və Məcburi Köçkünlərin İşləri üzrə Dövlət Komitəsi, Füzuli Rayon Icra Hakimiyyəti |
| 1.19 |
Füzuli rayonunda modul tipli su elektrik stansiyasının tikilməsı |
məcburi köçkünlərin enerji təminatının yaxşılaşdırılması |
«Azərenerji» ASC, Füzuli Rayon Icra Hakimiyyəti |
| 1.20 |
Füzuli rayonunda diaqnostika mərkəzinin tikilməsi |
məcburi köçkünlərə səhiyyə xidmətinin |
Azərbaycan Respublikasının Səhiyyə Nazirliyi, Füzuli Rayon icra hakimiyyəti |
| 1.21 |
Füzuli rayonunda Xlll əsr abidəsi-Babı türbəsinin bərpası |
tarix-mədəniyyət abidələrinin qorunması |
Azərbaycan Respublikasının Mədəniyyət və Turizm Nazirliyi, Füzuli Rayon Icra Hakimiyyəti |
| 1.22 |
Ağdam rayonunun Quzanlı qəsəbəsində rayon mərkəzi xəstəxanası üçün 75 çarpayılıq, uşaq xəstəxanası üçün 50 çarpayılıq bina tikilməsi |
məcburi köçkünlərə səhiyyə xidmətinin yaxşılaşdırılması |
Azərbaycan Respublikasının Səhiyyə Nazirliyi, Ağdam Rayon Icra Hakimiyyəti |
| 1.23 |
Ağdam rayonunun Həsənxanlı, l Baharlı, l Yusifli kəndlərində hər biri 160 yerlik orta məktəb binalarının tikilməsi |
məcburi köçkünlərin təhsil şəraitinin yaxşılaşdırılması |
Azərbaycan Respublikasının Təhsil Nazirliyi, Ağdam Rayon Icra Hakimiyyəti |
| 1.24 |
Ağdam rayonunun Hacıməmmədli və ll Baharlı kənd orta məktəblərinin binasının əsaslı təmiri |
| 1.25 |
Xocavənd rayonunun «Qarasu» və «Nərgiztəpə» adlanan ərazilərini birləşdirəcək çınqıl yolun çəkilməsi |
məcburi köçkünlərin yaşayış şəraitinin yaxşılaşdırılması |
Azərbaycan Respublikasının Nəqliyyat Nazirliyi, Xocavənd Rayon İcra Hakimiyyəti |
| 1.26 |
Goranboy - Yuxarı Ağcakənd avtomobil yolunun əsaslı təmiri |
Azərbaycan Respublikasının Nəqliyyat Nazirliyi, Goranboy və Xocalı rayon icra hakimiyyətləri |
| 1.27 |
Goranboy rayonunun Aşağı Ağcakənd və ətraf yaşayış məntəqələrinə təbii qaz xəttinin çəkilişi |
«Azəriqaz» QSC, Goranboy və Xocalı rayon icra hakimiyyətləri |
| 1.28 |
1922-ci ilin avqust ayından fəaliyyət göstərən Şuşa Mədəni-Maarif Texnikumunun 85 illik yubileyinin qeyd olunması |
məcburi köçkünlərin təhsilə olan marağının daha da artırılması |
2007 |
Azərbaycan Respublikasının Təhsil Nazirliyi, Şuşa Rayon İcra Hakimiyyəti |
| 1.29 |
Qara İlyasov adına 1 saylı Qubadlı şəhər məktəbinin 125 illiyinin qeyd olunması |
Azərbaycan Respublikasının Təhsil Nazirliyi, müvafiq şəhər və rayon icra hakimiyyətləri |
| 1.30 |
Xocavənd rayonu Tuğ kənd orta məktəbinin 125 illik yubileyinin qeyd olunması |
Azərbaycan Respublikasının Təhsil Nazirliyi, Xocavənd Rayon İcra Hakimiyyəti |
| 1.31 |
Füzuli rayonunun Horadiz qəsəbəsinə və ətraf yaşayış məntəqələrinə təbii qaz xəttinin çəkilişi |
«Azəriqaz» QSC və Füzuli Rayon Icra Hakimiyyəti |
| 1.32 |
Ağdam rayonunun Quzanlı qəsəbəsinə və ətraf yaşayış məntəqələrinə təbii qaz xəttinin çəkilişi |
«Azəriqaz» QSC və Ağdam Rayon Icra Hakimiyyəti |
| 1.33 |
AzTV QSC və İctimai televiziyanın televiziya və radio proqramlarının Ağdam və Füzuli rayonları ərazisində yayımlanmasının həyata keçirilməsi |
televiziya və radio proqramlarının Ağdam və Füzuli rayonları ərazisində yayımlan-masının təmin edilməsi |
Azərbaycan Respublikasının Rabitə və İnformasiya Texnologiyaları Nazirliyi, Ağdam və Füzuli rayon icra hakimiyyətləri |
| 1.34 |
Füzuli rayonunun Horadiz qəsəbəsində orta ixtisas məktəbinin təşkili |
məcburi köçkünlərin təhsil almaları üçün lazımi şəraitin yaradılması |
Azərbaycan Respublikasının Təhsil Nazirliyi, Füzuli Rayon İcra Hakimiyyəti |
| 1.35 |
Əraziləri işğal olunmuş rayonlar üzrə büdcə təşkilatlarında çalışan işçilərə istifadə etmədikləri əmək məzuniyyəti günlərinə görə kompensasiya ödənilməsi məqsədi ilə əlavə vəsaitin ayrılması |
işləyən məcburi köçkünlərin imtiyazlarının təmin edilməsi |
Azərbaycan Respublikasının Maliyyə Nazirliyi, əraziləri işğal olunmuş rayon icra hakimiyyətləri |
| 1.36 |
Ağdam rayonunda kəndarası asfalt yolların çəkilməsi |
Azərbaycan Respublikasının Nəqliyyat Nazirliyi, Ağdam Rayon İcra Hakimiyyəti |
| 1.37 |
Ciddi xəstəliklərə düçar olan məcburi köçkünlərin respublikadakı özəl tibb müəssisələrində və xaricdə müayinə və müalicə olunması |
məcburi köçkünlərin respublikadakı özəl tibb müəssisələrində və xaricdə müayinə və müalicə olunmasının təşkili |
müntəzəm |
Azərbaycan Respublikasının Səhiyyə Nazirliyi, Azərbaycan Respublikasının Maliyyə Nazirliyi |
| 2. Məcburi köçkünlərin məşğulluğunun artırılması, yoxsulluğun azaldılması sahəsində |
| 2.1 |
İşsizliyin aradan qaldırılması və məşğulluğun təmin olunması məqsədi ilə məcburi köçkünlərin sıx müvəqqəti məskunlaşdıqları ərazilərdə heyvan-darlıq, taxılçılıq, toxumçuluq, tərəvəzçilik, üzümçülüyün inkişaf etdirilməsi, kiçik emal müəssisələrinin, tikiş və digər sexlərin yaradılması |
məcburi köçkünlərin məşğulluğunun artırılmasına şəraitin yaradılması |
2007-ci il və sonrakı illər |
Azərbaycan Respublikasının Kənd Təsərrüfatı Nazirliyi, Azərbaycan Respublikasının İqtisadi İnkişaf Nazirliyi, Azərbaycan Respublikasının Maliyyə Nazirliyi, Azərbaycan Respublikasının Qaçqınların və Məcburi Köçkünlərin İşləri üzrə Dövlət Komitəsi, müvafiq rayon icra hakimiyyətləri |
| 2.2 |
Məcburi köçkün sahibkarlara, fermer təsərrüfatlarına güzəştli kreditlərin verilməsi |
məcburi köçkünlərin məşğulluğunun artırılması |
Azərbaycan Respublikasının İqtisadi İnkişaf Nazirliyi, Azərbaycan Respublikasının Kənd Təsərrüfatı Nazirliyi, Azərbaycan Respublikasının Maliyyə Nazirliyi, Azərbaycan Respublikasının Qaçqınların və Məcburi Köçkünlərin İşləri üzrə Dövlət Komitəsi, müvafiq rayon icra hakimiyyətləri |
| 2.3 |
Donor ölkələr, beynəlxalq, yerli humanitar və onların təsis etdikləri inkişaf təşkilatlarının məcburi köçkünlər üçün iş yerlərinin, istehsal sahələrinin yaradılmasına, onların ehtiyaclarının ödənilməsi məqsədi ilə müxtəlif humanitar və inkişaf layihələrinin həyata keçirilməsinə cəlb olunması |
məcburi köçkünlərin işlə təminatının, məşğulluğunun artırılması, onların arasında yoxsulluğun azaldılması, kiçik və orta sahibkarlığın inkişafı |
Beynəlxalq Humanitar Yardım üzrə Respublika Komissiyası, Azərbaycan Respublikasının Xarici İşlər Nazirliyi, Azərbaycan Respublikasının İqtisadi İnkişaf Nazirliyi, Azərbaycan Respublikasının Kənd Təsərrüfatı Nazirliyi, Azərbaycan Respublikasının Əmək və Əhalinin Sosial Müdafiəsi Nazirliyi, Azərbaycan Respublikasının Qaçqınların və Məcburi Köçkünlərin İşləri üzrə Dövlət Komitəsi, müvafiq rayon icra hakimiyyətləri |
| 2.4 |
Füzuli rayonu ərazisində quraşdırılmış bankomatların fasiləsiz işinin təmin edilməsi və Ağcabədi rayonunun Taxta Körpü ərazisində bankomatların quraşdırılması |
Füzuli rayonu üzrə 11000 ailə və Ağcabədi rayonu Taxta Körpü ərazisində Laçın rayonundan olan 1000 məcburi köçkün ailəsinin yemək xərci üçün verilən və digər müavinətlərin ban-komatlar vasitəsilə ödənişinin təmin edilməsi |
«Kapitalbank» ASC, Azərbaycan Respublikasının Qaçqınların və Məcburi Köçkünlərin İşləri üzrə Dövlət Komitəsi, Füzuli və Laçın rayon icra hakimiyyətləri |
| 2.5 |
Ağcabədi rayonundakı Taxta Körpü ərazisində «Kapitalbank» ASC-nin Laçın rayon filialının fəaliyyətinin bərpa olunması |
Laçın rayonunun idarə və müəssisələrinin işinin və məcburi köçkünlərin bank xidmətlərindən istifadəsinin asanlaşdırılması |
«Kapitalbank» ASC |
| 2.6 |
Biləsuvar rayonu ərazisində yeni salınan qəsəbələrdə və Ağcabədi rayonundakı Taxta Körpü ərazisində müvəqqəti məskunlaşmış məcburi köçkünlərin sabit elektrik enerjisi ilə təmin edilməsi məqsədi ilə Cəbrayıl və Laçın rayon elektrik şəbəkəsi müəssisələrinin fəaliyyətinin bərpa olunması |
yeni salınan qəsəbələrdə müvəqqəti məskunlaşmış məcburi köçkünlərin sabit elektrik enerjisi ilə təmin edilməsi |
«Azərenerji» SC |
| 2.7 |
«Böyük Qayıdış» Proqramının layihəsinin hazırlanması üçün işğal altında olan rayonların gələcək iqtisadi strukturunun müəyyənləş-dirilməsi |
məcburi köçkünlərin öz doğma yurdlarına ləyaqətlə qayıtmasına hazırlıq işlərinin həyata keçirilməsi |

| 1. В области улучшению жизненных условий и по увеличению занятости |
Строительство новых поселков с электроэнергией, водоснабжением, образованием, культурой, здоровьем и другими необходимыми социально-техническими инфраструктурами и высокими зданиями около предыдущих поселков для временно поселенных 6227 семей или 25550 вынужденных иммигрантов в 15 фин-типовых поселках вышедших из употребления. |
Усовершенствование квартирных и материальных условий 6227 семей и 25550 вынужденных иммигрантов, живущих при плохих условиях |
2008-2011 |
Государственный Комитет Азербайджанской Республики по Делам Беженцев и Вынужденных переселенцев,
Государственный комитет по Регулированию Государственной Собственности Азербайджанской Республики, Государственный Комитет Азербайджанской Республики по Почвоведению и Картографии, Государственный Нефтяной Фонд Азербайджанской Республики, соответствующие исполнительные власти городов и областей
|
| 1.2 |
Построение новых поселков и высоких зданий и жилых домов для 2768 вынужденных иммигрантских семей, состоящих из 10999 человек, временно поселенных в школьных зданиях в различных городах и областях |
Улучшение квартирных и материальных условий 2768 семей и 10999 вынужденных иммигрантов временно поселенных в 262 школьных зданиях, и освобождение школьных зданий. |
| 1.3 |
Строительство высоких зданий и новых поселках с электроэнергией, водоснабжением, образованием, культурой, здоровьем и другими необходимыми социально-техническими инфраструктурами в городах, такие как Баку, Гянджа, Сумгаит, также в областях Абшерона и Ханлара для1479 беженцев, состоящие из 6060 людей, временно поселенных и нуждающиеся в выселении из зданий, принадлежащих военным отделам Министерства обороны Азербайджанской Республики |
Улучшение жизненных условий 1479 беженцев, состоящих из 6060 человек временно поселенных и нуждающиеся в выселении из зданий, принадлежащих военным отделам Министерства обороны Азербайджанской Республики |
| 1.4 |
Завершение строительства новых поселков в Геранбойском районе поселившихся в Ходжалинском районе |
Улучшение жизненных условий 500 вынужденных иммигрантских семей обосновавшихся в Ходжалинском районе |
2007-2008 |
Государственный Нефтяной Фонд Азербайджанской Республики, соответствующие исполнительные власти Геранбойского и Ходжалинского районов
| 1.5 |
Завершение строительства новых поселков в Бейлаганском районе, для 500 вынужденных переселенцев поселившихся в Ходжвендском районе |
Улучшение жизненных условий 500 вынужденных иммигрантских семей обосновавшихся в Ходжвендском районе |
Государственный Нефтяной Фонд Азербайджанской Республики, соответствующие исполнительные власти Бейлаганского и Ходжавендского районов
| 1.6 |
Строительство новых жилых домов для 932 вынужденных переселенческих семей живущих при плохих условиях в тростниковых и сырых Кирпичевых хижинах в территории «Дордйол»б распложенный в Агдамском районе |
Улучшение жизненных условий 500 вынужденных иммигрантских семей живущих при плохих условиях в Агдамском районе |
2010-2011 |
Государственный комитет по Регулированию Государственной Собственности Азербайджанской Республики, Государственный Комитет Азербайджанской Республики по Почвоведению и Картографии, Государственный Нефтяной Фонд Азербайджанской Республики, соответствующие исполнительные власти Агдамского района
| 1.7 |
Строительство новых поселков в областях Ханларского района, включая строительство административных зданий для учреждений и офисов со всей социально-технической инфраструктурой на 40-гектарной земле, определенной для временно поселенных 500 вынужденных иммигрантских семей, живущих при трудных условиях в Калбаджарском районе, живущих также в различных областях Республики, на обочинах, подземных участках и в общественных зданиях вышедшие из употребления |
Улучшение жизненных условий и увеличение занятости |
Государственный Нефтяной Фонд Азербайджанской Республики,
соответствующие исполнительные власти Ханлаского и Калбаджарского районов
| 1.8 |
Выполнение работ по проектированию и почвоведению, с целью строительства поселков и зданий для временного обоснования 3400 вынужденных иммигрантов, живущих при трудных условиях в подземных хижинах в области Тахта Корпу Агджабединского района |
Улучшение материальных условий 500 вынужденных иммигрантских семей живущих при плохих условиях в Лачынском районе |
2008-2009 |
Государственный комитет по Регулированию Государственной Собственности Азербайджанской Республики, Государственный Комитет Азербайджанской Республики по Почвоведению и Картографии, Государственный Нефтяной Фонд Азербайджанской Республики, соответствующие исполнительные власти Агджабединского и Лачынского районов
| 1.9 |
Выселение 40 временно обосновавшихся вынужденных иммигрантских семей из больницы старой советской Армии, расположенной в области химических отбросов в деревне Зараган Габалинского района |
Улучшение материальных условий 40 вынужденных иммигрантских семей, временно обосновавшихся в опасной области для проживания в районе Шуша |
2008 |
Государственный комитет по Регулированию Государственной Собственности Азербайджанской Республики, Государственный Комитет Азербайджанской Республики по Почвоведению и Картографии, Государственный Нефтяной Фонд Азербайджанской Республики, соответствующие исполнительные власти Габалинского и Шушинского районов
| 1.10 |
Усовершенствование материальных условий 40 вынужденных иммигрантских семей, временно обосновавшихся во вспомогательных зданиях Научно-технического Сельскохозяйственного Института, в Пиршагинско области Сабунчинского района |
Усовершенствование жизненных условий 40 вынужденных иммигрантских семей, временно живущих в Шушинском районе |
Государственный Комитет Азербайджанской Республики по Делам Беженцев и Вынужденных Переселенцев, Министерство Экономичного Развития Азербайджанской Республики, Министерство Финансов Азербайджанской Республики, Государственный Комитет Азербайджанской Республики по Почвоведению и Картографии, Государственный комитет по Регулированию государственной собственности Азербайджанской Республики, соответствующих Исполнительные Власти городов и областей |
| 1.11 |
Строительство новых поселков в областях для 120 вынужденных иммигрантских семей и других 200 семей, живущих в сырых кирпичных хижинах в поселках Йени Туг Ходжавендского района |
Усовершенствование материальных условий 40 вынужденных иммигрантских семей, живущих в Ходжавендском районе |
Государственный комитет по Регулированию Государственной Собственности Азербайджанской Республики, Государственный Комитет Азербайджанской Республики по Почвоведению и Картографии, Государственный Нефтяной Фонд Азербайджанской Республики, соответствующие исполнительные власти Ходжавендского района
| 1.12 |
Восстановление 1500 зданий в освобожденных поселках Физулинского района |
Улучшение материальных условий вынужденных переселенцев |
2008-2010 |
Агентство по Восстановлению и Реконструкции освобожденных территорий Азербайджанской Республики, соответствующие исполнительные власти Физулинского района |
| 1.13 |
Выкапывание 80 подартезианских колодцев в Агдамском районе, 10 колодцев в Агджабединском районе, 15 колодцев в области Тахта Корпу, 8 колодцев в зимних областях в Шушинском районе, 10 колодцев в Ходжавендском районе, 10 колодцев в Бардинском районе, 5 колодцев в Исмаилинском области, 3 колодца в Геранбойском районе. |
Обеспечение вынужденных переселенцев питьевой водой и водой для орошения |
Министерство Экологии и Природных Ресурсов Азербайджанской Республики, АО «Мелиорации и Водоснабжения» Азербайджанской Республики, «Азерсу» АО, исполнительные власти городов и областей |
| 1.14 |
Налажение водопроводные трубы питьевой воды в поселки Карабах и Бабы Физулинского района |
Улучшение обеспечения вынужденных переселенцев питьевой водой |
«Азерсу» АО, Государственный Комитет Азербайджанской Республики по Делам Беженцев и Вынужденных переселенцев
соответствующие исполнительные власти Физулинского района
| 1.15 |
Наложение водопроводные трубы питьевой воды в поселки Бору, Гахтут и Вейсли Геранбойского района |
«Азерсу» АО, Государственный Комитет Азербайджанской Республики по Делам Беженцев и Вынужденных переселенцев,
соответствующие исполнительные власти Геранбойского района
| 1.16 |
Строительство электрической насосной станции на канале Азизбэкова с целью усовершенствования обеспечения вынужденных переселенцев питьевой водой в новых построенных поселках Билясуварского района |
Улучшение обеспечения вынужденных переселенцев питьевой водой для орошения во временных поселках |
АО « Мелиорации и Водоснабжение» Азербайджанской Республики |
| 1.17 |
Принимать соответствующие меры с целью усовершенствования обеспечения питьевой воды для вынужденных переселенцев временно обосновавшиеся в 6 поселках Билясуварского района |
Улучшение обеспечения вынужденных переселенцев питьевой водой в местах, в которые они временно поселились |
«Азерсу» АО, Государственный Комитет Азербайджанской Республики по Делам Беженцев и Вынужденных переселенцев, соответствующие исполнительные власти |
| 1.18 |
Наложение системы канализации в поселке Горадис Физулинского района |
Улучшение муниципального обслуживания для вынужденных переселенцев |
«Азерсу» АО, Государственный Комитет Азербайджанской Республики по Делам Беженцев и Вынужденных переселенцев, соответствующие исполнительные власти Физулинского района |
| 1.19 |
Строительство образцовой гидроэлектрической станции в Физулинском районе |
Улучшение обслуживания электропитанием вынужденных переселенцев |
«Азеренерджи» АО, соответствующие исполнительные власти Физулинского района |
| 1.20 |
Строительство диагностического центра в Физулинском районе |
Медицинское обслуживание вынужденным переселенцам |
Министерство Здравоохранения Азербайджанской Республики |
| 1.21 |
Реконструкция могилы Бабы относящаяся XIII столетию в Физулинском районе |
Защита исторических и культурных памятников |
Министерство Здравоохранения Азербайджанской Республики,
| 1.22 |
Строительство здания для 50 детей и центральной больницы для 75 людей в поселке Гузанлы Агдамского района |
Улучшение медицинского обслуживания для вынужденных переселенцев |
соответствующие исполнительные власти Агдамского района
| 1.23 |
Строительство зданий для средней школы для 160 людей, в деревнях Гасанханлы, Бахарлы и Юсифли Агдамского района |
Улучшение условий для образования вынужденных переселенцев |
| 1.24 |
Ремонт зданий средней школы в деревнях Гаджимаммадли и 2-ой Бахарлы Агдамского района |
Министерство Образования Азербайджанской Республики, соответствующие исполнительные власти Агдамского района |
| 1.25 |
Наложение гравийной дороги, соединяющей деревни «Наргизтапа» и «Гарасу» Ходжавандского района |
Улучшение жизненных условий для вынужденных переселенцев |
Министерство Транспорта Азербайджанской Республики, соответствующие исполнительные власти Ходжавендского района |
| 1.26 |
Реконструкция автомобильной дороги Геранбой – Юхары Агждаканд |
Министерство Транспорта Азербайджанской Республики, соответствующие исполнительные власти Ходжалинского и Геранбойского районов |
| 1.27 |
Наложение труб природного газа к поселку Ашагы Агджаканд и к ближайшим областям Геранбойского района |
«Азеригаз» АО, соответствующие исполнительные власти Ходжалинского и Геранбойского районов |
| 1.28 |
Празднование 85-ой годовщины Культурной и Образовательной Технической Школы, работающей с 1922-го года |
Побуждать интерес вынужденных переселенцев
к образованию
2007 |
Министерство Образования Азербайджанской Республики, соответствующие исполнительные власти Шушинского района |
| 1.29 |
Празднование 125-ой годовщины городской школы Губинского района названного в честь Гары Ильясова |
Министерство Образования Азербайджанской Республики, соответствующие исполнительные власти районов и городов |
| 1.30 |
Празднование 125-ой годовщины деревенской школы в деревне Туга в Ходжавандском районе |
Министерство Образования Азербайджанской Республики, соответствующие исполнительные власти Ходжавандского района |
| 1.31 |
Наложение труб природного газа к поселку Горадис и к ближайшим областям Физулинского района |
«Азеригаз» АО, соответствующие исполнительные власти Физулинского района |
| 1.32 |
Наложение труб природного газа к поселку Гузанлы и к ближайшим областям Агдамского района |
«Азеригаз» АО, соответствующие исполнительные власти Агдамского района |
| 1.33 |
Выполнение радиовещание AзТВ АО, Общественного телевидения и радиопередач в Агдамском и Физулинском районах |
Выполнение радиовещание телевидения и радиопередач в Физулинском районе |
Министерство Коммуникации и Информации Азербайджанской Республики, соответствующие исполнительные власти Агдамского и Физулинского районов |
| 1.34 |
Устанавливание средней школы профессии и в Физулинском районе |
Создание необходимых условий для образования вынужденных переселенцев |
Министерство Образования Азербайджанской Республики, соответствующие исполнительные власти Физулинского района |