• Beynəlxalq təşkilatlar
Əsası ümummilli lider Heydər Əliyev tərəfindən qoyulan neft strategiyası öz bəhrəsini verməyə başlayan andan, iqtisadi imkanlar yarandıqca dövlət tərəfindən, digər sahələrdə olduğu kimi, qaçqın və məcburi köçkünlərin sosial müdafiəsi ilə də bağlı geniş tədbirlərin həyata keçirilməsinə başlanıldı. Azərbaycan Respublikası Prezidentinin (prezidenti Heydər Əliyevin)2001-ci il 22 avqust tarixli 562 nömrəli, 2001-ci il 7 sentyabr tarixli 577 nömrəli və 2002-ci il 13 may tarixli 700 nömrəli fərmanlarına əsasən Dövlət Neft Fondundan ayrılmış 359 milyard manat vəsait hesabına ümumi sahəsi 392 min kv.metr olan 6410 fərdi yaşayış evi ilə yanaşı 3150 yerlik 18 məktəb, 16 tibb məntəqəsi, 18 uşaq bağçası, 13 hamam, 75 çarpayılıq xəstəxana, 195 km. uzunluğunda qəsəbələrdaxili və xarici yollar, 188 km. uzunluğunda xarici və daxili içməli su xətləri, 350 km. elektrik hava xətləri, 133 km. irriqasiya su kəməri, 10 klub-icma mərkəzi, 11 rabitə evi və digər həyat üçün vacib olan sosial obyektlər tikilib istifadəyə verilmişdir.
Nəticədə Biləsuvar rayonu ərazisindəki 5 çadır düşərgəsi ləğv edilmiş, 1329 qaçqın və 5081 məcburi köçkün ailəsinin (32 min nəfər) mənzil şəraiti yaxşılaşdırılmışdır.
Yeni salınmış qəsəbələrdə 6000-dən çox iş yerləri yaradılmış, 5 mindən çoxu ayrılmış torpaq sahələrində, 1000 nəfəri isə büdcə təşkilatlarında çalışır.
Yeni qəsəbələrə köçürülmüş məcburi köçkünlərə Nazirlər Kabinetinin 2002-ci il 19 noyabr tarixli 182 nömrəli qərarı ilə kənd təsərrüfatı işləri ilə məşğul olmaları üçün müəyyən edilmiş miqdarda əvəzsiz maliyyə yardımı verilir.
1993-cü ildə məcburi köçkünlərin aylıq yemək xərcləri üçün verilən müavinətin adambaşına miqdarı 500 manat olmuş, bu rəqəm son 12 ildə 90 dəfə artırılmış və Azərbaycan Respublikası Prezidentinin 2006-cü il 19 dekabr tarixli Sərəncamına əsasən isə 2007-ci il yanvarın 1-dən etibarən 45 min manat (9 YAM) müəyyən edilmişdir.
Azərbaycan Respublikası Prezidentinin 2001-ci il 26 dekabr tarixli 613 nömrəli Fərmanına uyğun olaraq Nazirlər Kabinetinin 2002-ci il 22 yanvar tarixli 15 nömrəli “Məskunlaşmamış qaçqın və məcburi köçkünlərə güzəştlərin müavinətlə əvəz olunması ilə əlaqədar onların ödənilməsi qaydasının tətbiq edilməsi barədə” qərarına əsasən məcburi köçkünlərin istifadə etdikləri kommunal və digər xidmət haqları mərkəzləşmiş qaydada birbaşa müvafiq xidmət təşkilatlarına vaxtlı-vaxtında ödənilir. Təbii qazla təmin olunmayan şəhər və rayonlarda müvəqqəti məskunlaşmış 90 min məcburi köçkün ailəsinə payız-qış mövsümündə verilən (hər ailəyə ayda 30 litr) ağ neft yanacağının aylıq norması Azərbaycan Respublikası Nazirlər Kabinetinin qərarına uyğun olaraq 2005-ci ildən 40 litr miqdarında müəyyən edilmişdir.
Nazirlər Kabinetinin müvafiq qərarlarına əsasən büdcədən maliyyələşdirilən müəssisələrdə, təşkilatlarda çalışmış, özlərindən asılı olmayan səbəblərə görə iş yerlərindən məhrum olmuş və işlə təmin olunmamış 13,9 min nəfər məcburi köçkünə orta aylıq əmək haqqı ödənilməsi davam etdirilir.
Nazirlər Kabinetinin 2000-ci il 6 noyabr tarixli 204 nömrəli “Kənd təsərrüfatı ilə məşğul olmaq üçün məcburi köçkünlərə kreditlərin verilməsi qaydalarının və şərtlərinin təsdiq edilməsi haqqında” qərarına uyğun olaraq 2001-2002-ci illərdə büdcədən ayrılmış 2 milyard manat vəsait hesabına 1000 nəfərdən çox məcburi köçkünə kənd təsərrüfatı ilə məşğul olmaq üçün güzəştli kredit verilmişdir.
Məcburi köçkünlərin müvəqqəti məskunlaşma yerləri üzrə təşkil edilmiş 90 min şagirdi olan və 12 min müəllimin çalışdığı 699 ümumtəhsil məktəbinin, 4300 işçisi olan 169 səhiyyə və 1350 mədəniyyət müəssisənin normal fəaliyyətinin təmin olunması məqsədi ilə müntəzəm olaraq müvafiq tədbirlər görülür.
Məcburi köçkünlərin sağlamlığının qorunması məqsədi ilə Səhiyyə Nazirliyi, beynəlxalq humanitar təşkilatlar vasitəsilə xüsusilə sıx məskunlaşma yerlərində yaradılmış səhiyyə ocaqlarında, yaxud səyyar tibbi heyətlər vasitəsilə vaxtaşırı olaraq onların müayinə və müalicəsi həyata keçirilir.
Prezidentin problemə münasibəti
Doğma ocaqlarından didərgin salınmış bir milyonadək qaçqın və məcburi köçkün soydaşlarımızın bütün qayğıları, problemləri xalqımızın ümummilli lideri Heydər Əliyevin, Azərbaycan dövlətinin gündəlik probleminə çevrilmişdir. Bu bir həqiqət idi ki, bütün həyatının Azərbaycana və xalqımıza həsr edən ümummilli liderimiz Heydər Əliyevin ən böyük arzusu zəbt olunmuş torpaqlarımızın işğaldan azad edilməsi idi. O, bunun üçün var qüvvəsi ilə çalışır, qaçqın və məcburi köçkünlərin problemlərini daim diqqət mərkəzində saxlayırdı. Heydər Əliyev xalqın tələbiylə hakimiyyətə qayıtdıqdan sonra Ermənistan-Azərbaycan, Dağlıq Qarabağ münaqişəsilə əlaqədar ATƏT rəhbərliyi, Minsk qrupunun təmsilçiləriylə keçirdiyi 200-dən artıq, 80 ölkənin dövlət başçıları ilə isə 500-dən çox görüşlərində, beynəlxalq və yerli qurumların tədbirlərində bu problemə toxunaraq, onu ölkədə bir nömrəli problem adlandırmışdı. Məhz ulu öndərin diplomatiyası sayəsində Ermənistan-Azərbaycan, Dağlıq Qarabağ münaqişəsinin əks mahiyyəti dünya ictimaiyyətinə çatdırıldı münaqişənin siyasi həlli, işğal olunmuş ərazilərin azad edilməsi, qaçqın və məcburi köçkünlərin doğma yurdlarına qaytarılması ilə bağlı beynəlxalq hüquq normalarına uyğun qərarlar – BMT Təhlükəsizlik Şurasının 4 qətnaməsi qəbul edildi. Eyni zamanda ATƏT-in 1994-cü ildə Budapeşt, 1996-cı ildə Lissabon, 1999-cu ildə İstanbul sammitlərində münaqişənin dinc və siyasi yollarla həlli istiqamətində tədbirlər müəyyənləşdirildi, həmçinin, ABŞ konqresinin müstəqil Azərbaycana yardım göstərilməsinin qadağan edən ədalətsiz 907-ci düzəlişinin icrası dayandırıldı. 1998-ci ildə Azərbaycan Respublikası prezidentinin sərəncamına əsasən “Qaçqınların və Məcburi köçkünlərin problemlərinin həlli üzrə Dövlət Proqramı” təsdiq edildi.
1999-cu ildə ölkə prezidentinin fərmanı ilə dünya təcrübəsində ilk olaraq Məcburi Köçkünlərin Sosial İnkişaf Fondu təşkil edildi.
Azərbaycan Respublikası Prezidenti cənab İlham Əliyevin 2004-cü il 1 iyul tarixli 298 saylı sərəncamı ilə “Qaçqınların və məcburi köçkünlərin yaşayış şəraitinin yaxşılaşdırılması və məşğullunun artırılması üzrə Dövlət Proqramı” təsdiq edilmişdir.
Azərbaycan Respublikası Prezidenti cənab İlham Əliyevin 2004-cü il 1 iyul tarixli 298 saylı sərəncamı ilə “Qaçqınların və məcburi köçkünlərin yaşayış şəraitinin yaxşılaşdırılması və məşğulluğunun artırılması üzrə Dövlət Proqramı” təsdiq edilmişdir. Məhz bu proqram və orada nəzərdə tutulmuş geniş tədbirlər ölkəmizdəki qaçqın və məcburi köçkülərə daim dövlət qayğısının bir daha əyani təsdiqidir.
Ümumilikdə Dövlət Proqramında 22921 ailə - 110 min məcburi köçkünün həyat şəraitinin yaxşılaşdırılması, o cümlədən 21354 ailənin yeni qəsəbələrə köçürülməsi, 1567 ailənin isə müvəqqəti məskunlaşdıqları ictimai binaların təmiri, 30 min iş yerinin (onlardan 25 mini inşaat işlərində, 5 mini isə yeni təşkil olunacaq kiçik sexlərdə) yaradılması nəzərdə tutulmuşdur.
Cənab İlham Əliyev 2004-cü il sentyabr ayının 11-də Bərdə rayonuna səfəri zamanı həmin rayonun ərazisindəki çadır düşərgələrində müvəqqəti məskunlaşmış məcburi köçkünlərlə görüşündə demişdi: «Ölkədə mövcud olan çadır düşərgələri tezliklə ləğv olunacaq və məcburi köçkünlər yeni qəsəbələrə köçürüləcəkdir».
Ötən 3 ilə nəzər salsaq görərik ki, çadır düşərgələrinin ləğvi dövlətin prioritet məsələsi olmuşdur.
Belə ki, Azərbaycan Respublikası Prezidentinin 2004-cü il 4 fevral tarixli 80 nömrəli Sərəncamına və yeni Dövlət Proqramına uyğun olaraq Dövlət Neft Fondundan ayrılan vəsait hesabına sifarişçi təşkilat olan Məcburi Köçkünlərin Sosial İnkişaf Fondu tərəfindən Ağdam rayonunda 12 və Ağcabədi rayonunda 1 qəsəbənin tikintisi başa çatdırılmış, məcburi köçkünlərin həmin qəsəbələrə köçürülməsi və 4 çadır düşərgəsinin ləğv edilməsi təmin edilmişdir.
Qeyd etmək lazımdır ki, cənab İlham Əliyev 2006-cı il matrın 1-də Ağdam rayonuna səfəri zamanı orada məcburi köçkünlər üçün salınan yeni qəsəbələrdə tikinti işlərinin gedişi ilə tanış olmuş, Quzanlı İdman Kompleksinin təməlqoyma mərasimində və «Bənövşələr» qəsəbəsinin açılışında iştirak və çıxış etmişdir.
Ağdam və Ağcabədi rayonlaroında yeni salınmış qəsəbələrdə ümumi sahəsi 190632 kv.metr olan 3860 yaşayış evi ilə yanaşı 15 məktəb binası, 5 uşaq bağçası, 1 xəstəxana, 9 tibb məntəqəsi, 8 klub-icma mərkəzi, 7 poçt və rabitə şöbəsi, 11 hamam, 10 inzibati binan, 1 yanğın postu tikinmiş, 113,8 km yol, 139,2 km su xətti, 43,2 km qapalı irriqasiya sistemi, 211,9 km elektrik hava xətti çəkilmiş, 124 artezian quyusu qazılmışdır. Burada inşaat işlərinə respublikanın 30-dan artıq şəhər və rayonundan təxminən 20 min nəfər cəlb olunmuşdur.
Bundan başqa Naxçıvan Muxtar Respublikasında 100 qaçqın və məcburi köçkün ailəsi üçün yaşayış evləri tikilib istifadəyə verilmiş, Saatlı rayonunda Yunanıstanın Bakı-Tbilisi-Ceyhan boru kəmərinin Azərbaycan sektorunun tikintisini həyata keçirən «Contractors İnternational Company» (CCİC) şirkətinin vəsaiti hesabına salınmış 100 ailəlik qəsəbəyə məcburi köçkünlərin köçürülməsi təmin edilmişdir.
Ümumiyyətlə, 2001-2006-cı illərdə Dövlət Neft Fondundan qaçqınların və məcburi köçkünlərin mənzil-məişət şəraitinin yaxşılaşdırılması ilə əlaqədar yeni qəsəbələrin salınması məqsədi ilə ayrılmış vəsait hesabına 10371 ev, ümumi yaşayış sahəsi 598300 kv.metr olan 45 qəsəbə, 5184 yerlik 33 məktəb, 3 musiqi məktəbi, 751 yerlik 23 uşaq bağçası, 3 xəstəxana, 25 feldşer-mama məntəqəsi, 18 klub icma mərkəzi, 18 rabitə evi, 29 hamam, 24 inzibati bina, 5 yanğın postu, 72 su anbarı (50-2000 kub metr), 9 yarımstansiya tikilmiş, 5400 ha. iriqasiya sistemi, 317 km. yol, 301 km. su xətti, 566 km. elektrik hava xətti çəkilmiş, 111 artezian quyusu qazılmış, 295 müxtəlif transformator quraşdırılmışdır.
Ümumiyyətlə, 2001-2007-cи illərdə Dövlət Neft Fondundan qaçqınların və məcburi köçkünlərin mənzil-məişət şəraitinin yaxşılaşdırılması ilə əlaqədar yeni qəsəbələrin salınması məqsədi ilə ayrılmış 360,4 milion manat vəsait hesabına 15713 ev, ümumi yaşayış sahəsi 838,5 min kv.metr olan 49 qəsəbə, 106 məktəb, 4 musiqi məktəbi, 1276 yerlik 34 uşaq bağçası, 4 xəstəxana, 37 feldşer-mama məntəqəsi, 29 klub-icma mərkəzi, 30 rabitə evi, 31 hamam, 36 inzibati bina, 7 yanğın postu,103 su anbarı (50-2000 kub metr), 11 yarımstansiya tikilmiş, 9883,0 ha iriqasiya sistemi,465 km yol, 540 km su xətti, 808,7 km elektrik hava xətti çəkilmiş, 128artezian quyusu qazılmış, 402 müxtəlif transformator quraşdırılmışdır. O cümlədən Ermənistandan qaçqın düşmüş soydaşlarımızın məskunlaşdırılması üçün respublikanın müxtəlif şəhər və rayonlarının ərazilərində 1330 ev tikilərək onların istifadəsinə verilmişdir. Yeni qəsəbələrə köçürülmüş məcburi köçkünlərə Nazirlər Kabinetinin qərarı ilə kənd təsərrüfatı işləri ilə məşğul olmaları üçün müəyyən edilmiş miqdarda əvəzsiz maliyyə yardımı verilir.
Görülən tədbirlər nəticəsində Azərbaycanda mövcud olmuş 12 çadır düşərgəsindən 2003-cü ildə Biləsuvar rayonu ərazisindəki 5-i, 2006-cı ildə isə Bərdə və Ağcabədi rayonlarındakı 4-ü ləğv edilmişdir. Saatlı və Sabiradbad rayonları ərazisindəki qalan 3 çadır düşərgəsinin ləğvi üzrə hazırda müvafiq işlər aparılır.
Bakı şəhəri, Sabunçu rayonu ərazisindəki «Qərənfil» sanatoriyasında müvəqqəti məskunlaşmış 39 məcburi köçkün ailəsi üçün 2006-cı ilin oktyabrında Abşeron rayonunun Mehdiabad qəsəbəsində fərdi evlər tikilərək istifadəyə verilmişdir.
Bakı şəhəri , Əzizbəyov rayonu ərazisindəki «Zuğulba» sanatoriyasında müvəqqəti məskunlaşmış 450 məcburi köçkün ailəsi üçün Sabunçu rayonu, Ramana qəsəbəsində salınmış yeni qəsəbənin 2007-ci il 4 may tarixdə açılış mərasimində Azərbaycan Respublikasının Prezidenti cənab İlham Əliyev iştirak və çıxış etmişdir.
Həmçinin Yeni Dövlət Proqramına uyğun olaraq Xocalı rayonundan olan 500 ailə üçün Goranboy rayonu ərazisində, Xocavənd rayonundan olan 500 ailə üçün isə Beyləqan rayonu ərazisində yeni qəsəbələrin salınması məqsədi ilə müvafiq torpaq sahələri ayrılmışdır. Hazırda həmin qəsəbələrin tikintisinin maliyyələşdirilməsi məsələsinə baxılır.
Azərbaycan Respubliikasının Prezidenti İ.Əliyev yüksək səviyyəli beynəlxalq və ölkədə keçirilən tədbirlərdəki çıxışlarında ölkəmizin ərazi bütövlüyü ilə bağlı dəfələrlə vurğulayıb ki, Azərbaycanın bir qarış torpağı belə heç kimə bağışlanmayacaq. Sülh yolu ilə azad edilməsə, istənilən vasitə ilə azad ediləcəkdir.
Cənab İlham Əliyev 2003-2007-cı illər ərzində bu münaqişənin həlli ilə əlaqədar Ermənistan Respublikasının Prezidenti ilə 8, ATƏT-in həmsədrləri ilə 22, xarici ölkələrə 78 səfəri zamanı müxtəlif ölkələrin dövlət rəhbərləri ilə çoxsaylı görüşlər keçirmişdir.
Azərbaycan Respublikası Prezidenti cənab İlham Əliyevin yanında 2007-ci il 4 sentyabr tarixdə bütün aidiyyatı nazirlik, komitə və şirkət rəhbərlərinin iştirakı ilə qaçqınların və məcbur köçkünlərin problemlərinə həsr olunmuş müşavirə keçirilmişdir.
Dövlət orqanları tərəfindən göstərilən yardımlar
Azərbaycan Respublikası Prezidentinin 1998-ci il 17 sentyabr tarixli və 2004-cü il 1 iyul tarixli sərəncamları ilə təsdiq edilmiş dövlət proqramlarına uyğun olaraq məcburi köçkünlərin müvəqqəti məskunlaşdıqları şəhər və rayonlara 84 nazirlik, komitə, şirkət, konsern və digər mərkəzi təşkilatlar təhkim edilmişdir.
1998-2005-ci illər ərzində bu dövlət orqanları tərəfindən məcburi köçkünlərə 55,1 mlrd. manat həcmində ərzaq, maddi və s. yardım göstərilmişdir.
«Qaçqınların və məcburi köçkünlərin problemlərinin həlli üzrə» 1998-ci il 17 sentyabr tarixli və «Qaçqınların və məcburi köçkünlərin yaşayış şəraitinin yaxşılaşdırılması və məşğulluğunun artırılması üzrə» 2004-cü il 1 iyul tarixli dövlət proqramlarına uyğun olaraq respublikanın şəhər və rayonlarına təhkim olunmuş mərkəzi təşkilatlar tərəfindən göstərilən yardımlar haqqında

• Международные организации
С того момента как выработанная нефтяная стратегия, основа которой была заложена нашим общенациональным лидером Гейдаром Алиевым, стала приносить свои плоды, по мере постепенного экономического роста, на государственном уровне началось осуществление широкомасштабной политики по улучшению жизни населения и, прежде всего, предприняты меры в сфере социальной защиты беженцев и вынужденных переселенцев. За счет средств на сумму 359 миллиардов манат, выделенных из Государственного Нефтяного Фонда согласно указам Президента Азербайджанской Республики Гейдара Алиева № 562 от 22 августа 2001 года, № 577 от 7 сентября 2001 года и № 700 от 13 мая 2002 года, построены и сданы в эксплуатацию 6410 индивидуальных жилых домов с общей площадью 392 тысячи квадратных метров, 18 школ на 3150 мест, 19 медицинских пунктов, 18 детских садов, 13 бань, больниц на 75 коек, проселочные и внешние дороги общей протяженностью 195 км, внешние и внутренние водопроводы с питьевой водой протяженностью в 188 км, воздушные линии электропередачи протяженностью в 350 км, ирригационный водопровод длиной в 133 км, 10 клубов - общественных центров, 11 домов связи и множество других жизненно важных социальных объектов.
В результате осуществления этих мер ликвидированы 5 палаточных лагерей на территории Билясуварского района, улучшены жилищные условия 1329 семей беженцев и 5081 семей вынужденных переселенцев (32 тысяч человек). Во вновь построенных поселках создано более 6.000 рабочих мест, более 5 тысяч человек трудятся на выделенных им земельных участках, а 1.000 человек работает в бюджетных учреждениях.
Согласно Постановлению Кабинета Министров № 182 от 19 ноября 2002 года вынужденным переселенцам, заселенным в новые поселки, выдается безвозмездное финансовое пособие в установленном размере для занятия сельскохозяйственными работами.
В 1993 году сумма пособий, выделяемая ежемесячно вынужденным переселенцам на питание, составила 500 манат на одного человека. За последние 12 лет эта цифра возросла в 90 раз и с 1 января 2005 года, в соответствии с Распоряжением Президента Азербайджанской Республики от 29 декабря 2004 года, сумма этого пособия уже составила 45 тысяч манат (9 AZN).
В соответствии с Постановлением Кабинета Министров Азербайджанской Республики № 15 от 22 января 2002 года «О применении правил выплаты пособий не поселившимся беженцам и вынужденным переселенцам в связи с заменой установленных им льгот денежными пособиями», принятым во исполнение Указа Президента Азербайджанской Республики № 613 от 26 декабря 2001 года, стоимость коммунальных и других услуг, которыми пользуются вынужденные переселенцы, своевременно и в централизованном порядке уплачивается непосредственно соответствующим обслуживающим организациям. Ежемесячная норма керосина-топлива, выделяемого 90 тысячам семьям вынужденных переселенцам, временно заселенных в городах и районах республики, не обеспечиваемых природным газом (по 30 литров на каждую семью), согласно постановлению Кабинета Министров Азербайджанской Республики, с 2005 года увеличена до 40 литров на каждую семью.
На основе соответствующих постановлений Кабинета Министров продолжается выплата среднемесячной заработанной платы 13,9 тысячам вынужденным переселенцам, ранее работавшим на предприятиях и в организациях, финансируемых из бюджета, лишившимся мест работы по независящим от них причинам, и не обеспеченным работой.
В соответствии с Постановлением Кабинета Министров № 204 от 6 ноября 2000 года «Об утверждении правил и условий выдачи кредитов вынужденным переселенцам для занятия сельским хозяйством», за счет выделенных из бюджета в течение 2001-2002 годов средств, в размере 2 миллиарда манатов, более 1000 вынужденным переселенцам были выданы льготные кредиты для занятия сельским хозяйством.
В местах временного поселения вынужденных переселенцев принимаются все необходимые меры с целью обеспечения продуктивной деятельности 699 общеобразовательных школ, где обучаются 90 тысяч учащихся и работают 12 тысяч педагогов, 169 учреждений здравоохранения с числом работников 4300 человек, и 1350 заведений культуры.
Министерство Здравоохранения и Международные Гуманитарные организации, в частности центры здравоохранения и медицинские бригады, созданные на местах размещения вынужденных переселенцев систематически осуществляют их обследование и лечение.
Отношение Президента к проблеме
Все проблемы наших соотечественников, оказавшихся в положении беженцев и вынужденных переселенцев, в результате изгнания их со своих родных мест, стали предметом каждодневной заботы общенационального лидера нашего народа Гейдара Алиева, стали проблемой Азербайджанского государства. Неопровержим тот факт, что самым большим желанием нашего общенационального лидера Гейдара Алиева, посвятившего всю жизнь Азербайджану и нашему народу, было освобождение наших оккупированных земель. После возвращения Гейдара Алиева к власти по требованию народа, он провел более 200 встреч с руководством ОБСЕ и представителями Минской группы, более 500 встреч с главами государств 80 стран. На всех этих встречах и на мероприятиях международного и местного масштаба он непременно затрагивал проблему армяно-азербайджанского, Нагорно-Карабахского конфликта и называл ее проблемой номер один для нашей страны. Именно благодаря дипломатии нашего общенационального лидера, действительная суть этого конфликта была доведена до мировой общественности. По вопросам политического разрешения конфликта, освобождения оккупированных территорий, возвращения беженцев и вынужденных переселенцев на свои родные места были приняты решения, соответствующие нормам международного права, — 4 резолюции Совета Безопасности ООН. На Будапештском (1994), Лиссабонском (1996), Стамбульском (1999) саммитах были определены пути мирного разрешения конфликта, а также было приостановлено действие несправедливо принятой 907-й поправки Конгресса США, запрещающей оказание помощи независимому Азербайджану. В 1998 году распоряжением Президента Азербайджанской Республики была утверждена «Государственная программа по решению проблем беженцев и вынужденных переселенцев». Впервые в мировой практике в 1999 году указом Президента был организован Фонд социального развития вынужденных переселенцев.
Распоряжением Президента Азербайджанской Республики господина Ильгама Алиева № 298 от 1 июля 2004 года была утверждена «Государственная программа по улучшению условий жизни и увеличению занятости беженцев и вынужденных переселенцев». Именно эта программа и предусмотренные в ней широкомасштабные преобразования наглядно подтверждают постоянную государственную заботу о беженцах и вынужденных переселенцах в нашей стране.
В целом, в Государственной программе предусмотрено улучшение социального положения 22921 семей -110 тысячи вынужденных переселенцев. А так же переселение 21354 семей в новые участки, так же отремонтирование временных общественных зданий в которых поселились 1567 семьи, учреждение 30 тысяч (25 тысяч из них в строительных городах, а 5 тысяч в новых организованных маленьких цехах) рабочих мест.
В 11-го сентября, 2004-го года во время встречи с вынужденными переселенцами, которые временно поселились в палатных лагерях в Барде, президент Ильхам Алиев отметил следующее: «Полатные лагеря находящиеся в городе, скоро уничтожены, и вынужденные переселенцы будут переселены в новые поселки»
Ссылаясь на предыдущие 3 года, можно сказать что, уничтожение палатных лагерей являлось приоритетной проблемой государства.
Так как, по приказу номер 80, 4-го февраля, 2004-го года Президента Азербайджанской Республики и в соответствии с Новой Государственной Программой, за счет средств Государственного Нефтяного Фонда, со стороны Социального Фонда Развития Вынужденных Переселенцев было завершено строительство поселков,12 в Агдаме и 1 в Агджабаде. Так же было обеспечено переселение вынужденных переселенцев в те поселки и 4 полатные лагеря были уничтожены.
Надо отметить что, во время визита в Агдамский район 1-го марта 2006-го года, Президент Ильхам Алиев ознакомился с ходом строительных работ в поселках и выступил в мероприятие заложения фундамента спортивного комплекса Гузанлы и в открытии поселка «Бановшалар». В районах Агдам и Агджабеди в новых поселках в площади 190632 кв.м было построено 3860 жилых зданий, 15 школьных зданий, 5 детских садов, 1 больниц, 9 медпунктов, 8 клуб для меропртятий, 7 почтовых и коммуникационных департаментов, 11 баней, 10 управленческих зданий, 1 пожарный пост, 113,8 км дороги, 139,2 км водопроводов, 43,2 закрытая система ирригации, 211,9 км электропроводов, так же было вырыто артезианские колодцы. 20 тысяч человек более чем из 30 городов и район были привлечены в строительные дела.
Кроме этого было построено жилые дома для 100 семей беженцев и вынужденных переселенцев Нахчиваньской Автономной Республике. В городок, построенный за средства компании, «Contractors International Company» (CCIC) которая занимается строительством Азербайджанского сектора нефтепровода Баку-Тбилиси-Джейхан, были переселены вынужденные переселенцы.
В общем в 2001-2007 годах на средства Государственного Нефтяного Фонда в целях улучшения жизненных условий беженцев и вынужденных переселенцев общей суммой 360,4 тыс.манат было построено 15713 домов, 49 поселков общей площадью 838,5 кв. м, 106 школ для 5544 человек, 4 музыкальные школы, 34 детских садов для 1276 человек, 4 больницы, 37 фельдшер пункта, 29 клубов для мероприятий, 30 коммуникационных домов, 31 бань, 36 административных зданий, 7 пожарных постов, 103 водохранилища, (50-2000 кум м.), 11 полустанций. Так же было проложена система ирригации в 9883 га., 465 км дороги, 540 км. Водной линии, 808,7 км. электропровода, было вырыто 128 артезианских колодцев, было конструировано 402 трансформатора.
Вместе с этим, принимаются все необходимые меры в связи с уничтожением 3х полатных лагерей в районах Саатлы и Сабирабад и строительства городков для 4179 вынужденных переселенцев.
По этой причине было предоставлено земельные участки и началось строительство в районах Сабирабад а и Агдам. В данный момент проводиться тендер по строительству 5 городков в районе Билясувар и завершается работа по чистке от мин в земельных участках предназначенных для строительства в районе Фузули.
Так же в соответствии с новой Государственной Программой было предоставлено соответственные земельные участки в районе Геранбой для 500 семей из района Ходжалы и в районе Бейлаган для 500 семей из района Ходжавенд. В данный момент обсуждается вопрос о финансирование строительств тех городков.
В своих выступлениях на форумах международного и местного масштаба президент Азербайджанской Республики И. Алиев, касаясь вопроса территориальной целостности нашей страны, неоднократно подчеркивал, что ни одна пядь земли Азербайджана не будет подарена кому бы то ни было, и, если эти земли не удастся освободить мирным путем, то Азербайджан готов освободить их любыми средствами.
В 2003-2007 в связи с налаживанием конфликтов, Президент Ильхам Алиев провел 8 встреч с президентом Армянской Республики, 22 встреч с председателями ОБСЕ и 78 встреч с лидерами разных стран во время своих визитов.
4 сентября 2007-го года было проведено совещание при президенте с участием всех относящихся министерств, комитетов и руководителей организаций, посвященное проблемам беженцев и вынужденных переселенцев.
Помощь, оказываемая государственными органами
В соответствии с государственными программами, утвержденными распоряжениями Президента Азербайджанской Республики от 17 сентября 1998 года и от 1 июля 2004 года, городам и районам, где временно размещены вынужденные переселенцы, прикреплены 84 министерства, государственных комитетов, компаний, концернов и другие центральные организации.
В течение 1998-2005годов этими государственными органами оказана продовольственная, материальная и прочая помощь вынужденным переселенцам на сумму 55,1 миллиардов манат.
О помощи, оказанной центральными организациями, прикрепленными к городам и районам республики в соответствии с государственными программами от 17 сентября 1998 года «По решению проблем беженцев и вынужденных переселенцев» и от 1 июля 2004 года «По улучшению условий жизни и повышению занятости беженцев и вынужденных переселенцев»