Beynəlxalq humanitar təşkilatlar, maliyyə qurumları ilə birgə həyata keçirilmiş və keçirilməsi nəzərdə tutulan
LAYİHƏLƏR
1999-cu il dekabrın 6-da Azərbaycan Respublikası Prezidentinin Fərmanı ilə Məcburi Köçkünlərin Sosial İnkişaf Fondu təşkil edilmiş, məcburi köçkünlərin sosial problemlərinin həlli, infrastrukturun yaxşılaşdırılması, yeni iş yerlərinin açılması məqsədilə Dünya Bankı tərəfindən ölkəmizə ayrılmış 10 mln. ABŞ dolları həcmində güzəştli kredit hesabına həmin Fondun xəttilə 150 mindən artıq məcburi köçkünün faydalandığı 153 müxtəflif mikrolayihələr həyata keçirilmiş və 6 min nəfərdən artıq məcburi köçkünə fiziki şəxs kimi mikro-kredit verilmişdir.
Hazırda yuxarıda göstərilən məsələlərin davam etdirilməsinin vacibliyi nəzərə alınaraq, Dünya Bankı, Asiya İnkişaf Bankı və İslam İnkişaf Bankı tərəfindən müəyyən güzəştli maliyyə vəsaitinin ayrılması ilə bağlı müvafiq iş aparılır.
Respublikamızda hazırda qaçqınların və məcburi köçkünlərin problemlərinin həlli ilə məşğul olan 72 beynəlxalq, 32 yerli humanitar təşkilatı vardır. Son illər bu təşkilatların xətti ilə həyata keçirilən layihələr əsas etibarilə inkişaf yönümlüdür və bunlar da bilavasitə təşkilatların özləri tərəfindən tərtib olunaraq həyata keçirilir.
Həmin təşkilatların tam sərbəst, azad və şəffaf fəaliyyətləri üçün ölkədə nümunəvi şərait yaradılmışdır. Hətta Milli Məclisin 2004-cü il 3 dekabr tarixli qərarına əsasən “Sosial sığorta haqqında” Azərbaycan Respublikasının Qanununa müvafiq dəyişiklik edilmiş və beynəlxalq, yerli humanitar və onların təsis etdikləri inkişaf təşkilatları donor ölkə, təşkilat, özəl şirkətlər tərəfindən maliyyələşdirilən humanitar proqramlar çərçivəsində ayrılan vəsait hesabına formalaşan əmək haqqı fonduna hesablanmış məcburi dövlət sosial sığorta haqqını ödəməkdən azad edilmişdir.
Beynəlxalq, yerli humanitar və onların təsis etdikləri inkişaf təşkilatlarının fəaliyyətinə Azərbaycan Respublikası Prezidentinin 1995-ci il tarixli Sərəncamı ilə yaradılmış Beynəlxalq Humanitar və inkişaf təşkilatları tərəfindən qaçqın, məcburi köçkün və aztəminatlı əhaliyə müxtəlif layihələr üzrə 640 mln. ABŞ dollarından çox həcmdə humanitar yardım göstərilmişdir.
Ötən 12 il ərzində beynəlxalq humanitar təşkilatlar tərəfindən 4 minədək sığınacaq tikilərək məcburi köçkün ailələri oraya köçürülmüş, həmçinin 20 min məcburi köçkünün müvəqqəti məskunlaşdıqları ictimai binalarda təmir işləri aparılmışdır.
1999-cu ildə ümummilli lider Heydər Əliyevin BMT-nin “Ümumdünya Ərzaq Proqramı” təşkilatının baş qərargahına müraciətinə əsasən həmin təşkilatın Azərbaycanda fəaliyyət müddəti müstəsna hal kimi 2005-ci ilin sonuna qədər uzadılmışdır.
Xalqımızın ümummilli lideri Heydər Əliyevin 1997-ci ildə İtaliyaya səfəri zamanı əldə olunmuş razılığa əsasən İtaliyanın “ENİ” Şirkəti tərəfindən “Azərbaycan yurdlarından didərgin düşmüş şəxslər və məcburi köçkünlər” layihəsi çərçivəsində 2,2 mln. ABŞ dolları həcmində ayrılmış qrant vəsaiti hesabına 1999-cu ilin noyabr ayında Azərbaycan hökuməti, “ACİP Azərbaycan” Ortaq Şirkəti, İtaliyanın “ENİ” Şirkəti və BMT QAK arasında imzalanmış üçtərəfli müqaviləyə əsasən məcburi köçkünlər üçün Xanlar rayonunda 234 ailə üçün 253 ev və sosial obyektlər, Beyləqan rayonunda 110 ailə üçün 124 ev və sosial obyektlər, Ağcabədi rayonu ərazisində Laçın qış yataqlarında (Taxta Körpü) 35 obada 5600 nəfər üçün su xətləri çəkilmişdir.
Asiya İnkişaf Bankı vasitəsilə Yoxsulluğun Azaldılması üzrə Yaponiya Fondu hesabına maliyyələşdirilən “Mingəçevir şəhərində məskunlaşmış məcburi köçkünlərə yardım” layihəsi çərçivəsində Mingəçevir şəhərində 412 məcburi köçkün ailəsi üçün yeni qəsəbə salınmışdır.
Azərbaycan Respublikasının Prezidenti cənab İlham Əliyevin təşəbbüsü ilə Saatlı rayonunda Yunanıstanın Bakı-Tbilisi-Ceyhan boru kəmərinin Azərbaycan sektorunun tikintisini həyata keçirən “Contractors İnternational Company” (CİC) şirkətinin vəsaiti hesabına 100 ailəlik qəsəbə salınır.
Qeyd etmək lazımdır ki, Ermənistanın tutduğu qeyri-konstruktiv mövqe, beynəlxalq təşkilatların fəaliyyətsizliyi, münaqişəyə ikili yanaşması nəticəsində məsələnin sülh yolu ilə həlli uzandığı üçün donorlar ölkəmizə ayrılan vəsaitlərin həcmini ilbəil xeyli azaldır və bir sıra beynəlxalq humanitar təşkilatlar respublikamızı tərk edirlər. Bu, həm də Azərbaycanın son illərdə geniş iqtisadi inkişaf mərhələsinə qədəm qoyması, yoxsulluq həddinin əhali arasında xeyli azalması və rifah halının nisbətən yaxşılaşdırılması ilə əlaqədardır.
Əgər 1994-1995-ci illərdə beynəlxalq, yerli humanitar və onların təsis etdiyi inkişaf təşkilatları tərəfindən həyata keçirilmiş layihələrə ildə 70-75 mln. ABŞ dolları həcmində vəsait sərf olunurdusa, 2004-cü ildə bu vəsaitin miqdarı təxminən 34 mln. ABŞ dolları olmuşdur. Lakin Dövlət Neft Fondundan ayrılmış vəsaitlər də nəzərə alınmaqla, hökumətin bu sahə üzrə ötən ildəki xərcləri isə 120 mln. ABŞ dollarına bərabərdir.
2001-ci ildə bir sıra beynəlxalq təşkilatlar tərəfindən qaçqın, məcburi köçkün və aztəminatlı əhaliyə ərzaq yardımı göstərilməsi proqramı dayandırılmışdır. Bu boşluq ölkə rəhbərinin müvafiq sərəncamları ilə aradan qaldırılmış və hazırda 146 min nəfər məcburi köçkün büdcə vəsaiti hesabına aylıq ərzaqla təmin edilir.
Respublikanın 23 şəhər və rayonunda müvəqqəti məskunlaşmış 135 min nəfər məcburi köçkünə aylıq ərzaq yardımı göstərən yeganə qurum – BMT-nin “Ümumdünya Ərzaq Proqramı” beynəlxalq humanitar təşkilatı da donor vəsaitinin çatışmazlığı ilə əlaqədar cari ilin əvvəlindən həmin yardımın paylanmasını dayandırmışdır. Müvəqqəti 2-3 aylıq dövlət bu problemi də öz üzərinə götürmüşdür və hazırda təşkilatın fəaliyyətinin davam etdirilməsi istiqamətində müvafiq iş aparılır.
Qaçqınların və məcburi köçkünlərin humanitar vəziyyəti hələ də mürəkkəb olduğu, onlar arasında yoxsulluq həddi yüksək olaraq qaldığı üçün bütün problemlərin həlli, şübhəsiz, beynəlxalq ictimaiyyətin, donor ölkə və maliyyə qurumlarının köməyi olmadan qeyri-mümkündür.
Beynəlxalq humanitar təşkilatlardan 7-si BMT agentliklərini, 32-si ABŞ-ı, 23-ü Avropa ölkələrini və beynəlxalq təşkilatları, 7-si isə Şərq ölkələrini təmsil edir.
Həmin təşkilatların özləri tərəfindən 2004-2006-cı illərdə müxtəlif istiqamətlər üzrə qaçqın, məcburi köçkün və aztəminatlı əhali üçün təxminən 95 milyon ABŞ dolları dəyərində müxtəlif layihələr həyata keçirilmişdir.
Hazırda 130 min nəfər məcburi köçkünə BMT-nin «Ümumdünya Ərzaq Proqramı» beynəlxalq humanitar təşkilatı tərəfindən aylıq ərzaq yardımı paylanılır. Bu proqramın müddəti ölkə başçısının xahişi ilə təşkilat tərəfindən qəbul edilmiş qərara əsasən 2008-ci ilin iyul ayınadək daha 2 il uzadılmışdır. Proqramın dəyəri 15 milyon ABŞ dolları məbləğindədir (Azərbaycan hökumətinin payı isə 3 milyon ABŞ dolları).
Yeni Dövlət Proqramına uyğun olaraq hazırda müvafiq dövlət orqanları, beynəlxalq maliyyə qurumları, BMT agentlikləri, beynəlxalq humanitar təşkilatlarla birlikdə «Böyük Repatriasiya (Böyük Qayıdış)» proqramının layihəsinin hazırlanması üzrə iş aparılır.

• International organizations
that were carried out, or are supposed to be realized together with international humanitarian organizations and financial structures
By the decree of the President of the Republic of Azerbaijan of December 6, 1999 Fund of social development of IDPs was organized. At the expense of the preferential credit at the amount of 10 million US dollars, allocated by the World Bank through this Fund to our country with the purpose of solving the social problems of IDPs, infrastructure improvement, and opening new workplaces, of 153 different micro projects, of which have taken advantage more than 150 thousand IDPs, and more than 6 thousand natural persons – IDPs were given micro credits.
Today, considering the importance for the continuation of the above-mentioned issues, corresponding work on the allocation of certain preferential financial assets by the World Bank, the Asian Bank of Development and the Islamic Bank of Development is carried out.
Today in our republic operate 72 international, 32 local humanitarian organizations engaged with the solution of refugee and IDP problems. The projects carried out during last years through these organizations, and directed, basically, to the development, and are compiled and carried out directly by these organizations. Exemplary condition is created in our country for absolutely free and transparent activity of these organizations. And according to the Decision of the Parliament of the Republic of Azerbaijan of December 3, 2004, even in the low of the Republic "On social insurance " was made alterations according to which, in the frame of humanitarian programs, sponsored by donors – countries, organizations and private Companies, international, local humanitarian organizations and the organizations of development founded by them are released from payment of the state obligatory social insurance fee considered for the fund of salary,.
Humanitarian aid at the amount of more than 640 million US dollars is made to the republican commission on international humanitarian help, created by the Order no. 144 of the President of the Republic of January 15, 1995 by international and local humanitarian organizations and the organizations of development founded by them under different projects, rendering humanitarian help to refugees, IDPs and the needy population. For last 12 years by the international humanitarian organizations operating in Azerbaijan, were constructed up to 4 thousand refuges where IDP families are lodged, and the public buildings where 20 thousand IDPs are temporarily settled were also repaired by them.
In 1999, on the basis of the appeal of our national leader Haydar Aliyev to the General Staff of the World Food program of the United Nations Organization, the term of the activity of this organization in Azerbaijan is prolonged up to the end of 2005, as an exception.
On the basis of the agreement reached in 1997 during a trip of the national leader of our people, Haydar Aliyev, to Italy, the grant at the amount of 2,2 million US dollars was allocated for the project "Displaced persons and the forced migrants in Azerbaijan" by the Italian company "ENI" . At the expense of these means on basis of the tripartite contract signed in November, 1999 between the government of Azerbaijan, the joint company "ADJEEP Azerbaijan", Italian company " ENI " and the UN high Commissariat for refugees, 253 houses and corresponding social objects for 234 IDP families is constructed in Khanlar area, as well as 124 houses and social objects for 110 families in Beylagan area, and water-pipe lines for the use of 5600 persons in 35 settlements in winter pastures of Lachin area (Takhta Korpu) and Aghjabedi area.
Within the limits of the project "Help for IDPs settled in Mingachevir", financed by the Japanese Fund for poverty reduction, through the Asian Bank of Development, a new settlement for 412 IDP families is constructed in Mingachevir.
With the initiative of the President of the Republic of Azerbaijan, Mister Ilham Aliyev, a settlement for 100 families is being constructed in Saatly area at the expense of the Greek Company “Contractors International Company” (CIC), which carries out the construction of the Azerbaijan sector of the BTC pipeline.
It should be mentioned, that the nonstructural position of Armenia, the inactivity of international organizations, double approaches to the decision of the conflict has caused the peaceful resolution of the conflict to be prolonged, and, therefore, year by year donors considerably reduce the size of the means allocated to our country, and a number of international humanitarian organizations leave our country.
It is also connected also connected with the fact that for last years Azerbaijan has entered a stage of wide economic development, the level of poverty is considerably reduced and the well-being of the population is considerably improved.
In 1994-1995 the amount of the means annually spent for projects, carried out by international, local humanitarian organizations and the organizations of development founded by them was 70-75 million US dollars, in 2004 the size of these means was about 34 million US dollars. But considering the means allocated by the State Oil Fund, last year the charges of the government on this sphere came to 120 million US dollars.
In 2001 a number of the international organizations have ceased the realization of food assistance programs to refugees, IDPs and the needy population. However, the void has been eliminated by the corresponding orders of the country leader, and at present 146 thousand IDPs are monthly provided with food at the expense of the budgetary funds.
The international humanitarian organization " The World food program " of the United Nations, the only body rendering monthly food aid to 135 thousand IDPs, temporarily populated in 23 towns and areas of our republic, from the beginning of current year, in connection with lack of donor means, has suspended distribution of the grant as well.
The Azerbaijan state temporarily, for 2-3 months, has undertaken the solution of the problem, and corresponding work directed to the continuation of the activity of this organization is conducted.
As the humanitarian position of refugees and IDPs is still complicated, the level of poverty among them is high, undoubtedly, it is impossible to solve all the problems without the help of international community, the donor countries and financial structures.
7 of International Humanitarian Organisations represent UN, 32 of them the US, 23 of them represent the Europe countries and international organizations, and 7 of them represent East countries.
In 2004 – 2006 different projects in the sum of 95 million USD have been carried out for refugees, compelled immigrants and not enough – provided families by the same organizations in different directions.
At present monthly food aid is determined for 130 thousand compelled immigrants by the Internatinal Humanitarisn Organization “Universal Food Program” of the UN. According to the decision accepted by the organization by the request of the head of the state the validity period of this program has been prolonged and the cost of it amounts to 15 million USD (3 million dollars is a share of the Azerbaijan Government)
In accordance with New State Program at present proper state bodies, international financial organizations, UN agencies, international humanitarian organizations work together on the project " Greater Repatriation " (the Big Returning)