"Qaçqınların və məcburi köçkünlərin yaşayış şəraitinin yaxşılaşdırılması və məşğulluğunun artırılması üzrə Dövlət Proqramı"nın təsdiq edilməsi haqqında
Azərbaycan Respublikası Prezidentinin sərəncamı
Ermənistanın Azərbaycan Respublikasına hərbi təcavüzü nəticəsində öz doğma torpaqlarından qovulmuş və didərgin salınmış insanların taleyi, onların mənzil-məişət vəziyyətinin yaxşılaşdırılması və sosial müdafiəsinin təmin edilməsi daim dövlətin diqqət mərkəzindədir. Son illər bu istiqamətdə bir sıra ciddi addımlar atılmış, Azərbaycan Respublikası Dövlət Neft Fondunun, dövlət büdcəsinin, donor dövlətlərin və beynəlxalq humanitar təşkilatların vəsaiti hesabına on minlərlə ailə üçün yeni qəsəbələr salınmış, ayrı-ayrı şəhər və rayonlarda müasir tipli evlər və mənzillər tikilib qaçqınların və məcburi köçkünlərin istifadəsinə verilmiş, onların sosial müdafiəsi ilə bağlı çoxsaylı humanitar layihələr və digər tədbirlər həyata keçirilmişdir.
Bu sahədə görülən iri miqyaslı işlərə baxmayaraq, qaçqın və məcburi köçkünlərin böyük bir hissəsi hələ də çadır düşərgələrində, dəmir yolu üzərindəki yük vaqonlarında, yaşayış üçün yararlı olmayan ictimai və tikintisi yarımçıq qalmış binalarda, digər müvəqqəti məskunlaşma yerlərində çox ağır şəraitdə yaşayır və bir sıra sosial problemlərlə üzləşirlər.
Azərbaycanın işğal altında olan torpaqları azad edilənə və didərgin düşmüş vətəndaşlar öz doğma yurdlarına qayıdana qədər çadır düşərgələrində dəmir yolu üzərindəki yük vaqonlarında və yaşayış üçün yararsız yerlərdə məskunlaşmış soydaşlarımızın mənzil-məişət şəraitinin yaxşılaşdırılmasını, onlar üçün iş yerlərinin yaradılmasını və digər sosial problemlərin həllini təmin etmək məqsədilə qərara alıram:
1. Qaçqınların və məcburi köçkünlərin yaşayış şəraitinin yaxşılaşdırılması və məşğulluğunun artırılması üzrə Dövlət Proqramı təsdiq edilsin (əlavə olunur).
2. Azərbaycan Respublikasının aidiyyəti dövlət orqanlarının rəhbərlərinə tapşırılsın ki, məcburi köçkünlər öz doğma yurdlarına qayıdana, həmçinin müvəqqəti yaşamaq məqsədilə yeni qəsəbələrə və evlərə köçürülənədək mülkiyyətindən asılı olmayaraq 1992-1998-ci illərdə müvəqqəti məskunlaşdıqları ictimai binalardan, mənzillərdən, torpaq sahələrindən və digər obyektlərdən çıxarılması hallarına yol verməsinlər.
3. Özəl müəssisələrin, ali və orta ixtisas təhsil məktəblərinin rəhbərlərinə tövsiyə olunsun ki, qaçqın və məcburi köçkünlərin işlə təmin olunması və təhsil haqqının ödənilməsində güzəştlərin verilməsi məsələlərində onlara lazımi kömək etsinlər.
4. Azərbaycan Respublikasının Nazirlər Kabineti:
- müvafiq icra hakimiyyəti orqanları ilə birlikdə bu Sərəncamla təsdiq edilmiş Dövlət Proqramının icrasını təmin etmək üçün lazımi tədbirlər görsün;
- Dövlət Proqramının icra edilməsi ilə bağlı görülən işlər barədə rübdə bir dəfə Azərbaycan Respublikası Prezidentinə məlumat versin.
5.Bu Sərəncam imzalandığı gündən qüvvəyə minir.
İlham Əliyev
Azərbaycan Respublikası Prezidenti
Bakı şəhəri, 01 iyul 2004-cü il
№298
Bərpa və Repatriasiya («Böyük Qayıdış») Proqramı
Məcburi köçkünlərin repatriasiyası
Dövlət Proqramında «Böyük Repatriasiya (Böyük Qayıdış) proqramı»nın Azərbaycan Hökuməti və beynəlxalq maliyyə qurumları, BMT agentlikləri, beynəlxalq, yerli humanitar və onların təsis etdikləri inkişaf təşkilatları ilə birgə hazırlanması nəzərdə tutulmuşdur.
Bu, həm işğal olunmuş ərazilərə dəymiş ziyanın dəqiq hesablanmasına, həm ərazilər işğaldan azad ediləndən dərhal sonra bərpa və yenidənqurma işlərinə başlamağa imkan verəcək, həm də beynəlxalq maliyyə qurumlarında və təşkilatlarda tərtib olunmuş proqramın düzgünlüyünə inam yaradacaqdır.
Qaçqınların və məcburi köçkünlərin yaşayış şəraitinin yaxşılaşdırılması və məşğulluğunun artırılması üzrə Dövlət Proqramı»nın təsdiq edilməsi haqqında» Azərbaycan Respublikası Prezidentinin 2004-cü il 1 iyul tarixli 298 nömrəli Sərəncamının icrası ilə əlaqədar Azərbaycan Respublikası Nazirlər Kabinetinin

THE ORDER of the President of the Republic of Azerbaijan on the statement of "The State program on improvement of conditions of refugees’ and internally displaced persons’ (IDPs’) life and increase of employment"
Destiny of the people, expelled from their native lands at the result of the armed aggression of Armenia against the Republic of Azerbaijan, the improvement of their domestic conditions and the maintenance of their social protection is constantly in the center of state attention.
A number of essential steps in this direction is take during last years, at the expense of the State Oil Fund of the Republic of Azerbaijan, state budget, the states - donors and the international humanitarian organizations: new settlements for ten thousand families are constructed, in separate cities and areas, houses and apartments of modern type are constructed and handed over for the use of refugees and IDPs, numerous humanitarian projects and other measures for their social protection are carried out.
Despite of the large-scale measures carried out in this sphere, most of refugees and IDPs still live in tent camps, wagons on railway stations, incomplete public buildings, unsuitable for residing and other places with very heavy conditions and collide with a lot of social problems.
With the purpose of the improvement of domestic conditions of our compatriots, lodged in goods wagons on railways, tent camps and other, unfit for human habitation places, the creation of workplaces for them and the solution of other social problems before the occupied lands of Azerbaijan are liberated and our fellow citizens-refugees has returned to their native places, I DECIDE:
1. To approve the state program on the improvement of living conditions and the increase of employment among refugees and IDPs.
2. To charge the heads of corresponding state bodies of the Republic of Azerbaijan: before IDPs return to their native places, and before they are settled in new settlements and houses for temporary residing, irrespective of the property to avoid the cases of their eviction from public buildings, apartments, the lands and other objects, where they have lodged in 1992-1998.
3. To recommend to the heads of private enterprises, academy and average special educational institutions to provide to refugees and IDPs with necessary help for providing them with work and exemptions on education payment.
4. To the Ministry of the Republic of Azerbaijan:
- Together with corresponding enforcement authorities to take necessary measures for the execution of the state program approved by the present order;
- To present quarterly to the President of the Republic of Azerbaijan the information on the implemented work related with the execution of State Program.
5. The present Order comes into force from the day it is signed.
Ilgam Aliev
The President of the Azerbaijan Republic
Baku, July 1, 2004,
No. 298
The Restoration and Repatriations program ("Great Return")
The Repatriation of IDPs
The development of  "Great Repatriation (Great returning) programs" by the Azerbaijan government together with international financial structures, the agencies of the United Nations, international, local humanitarian organizations and the organizations of development founded by them is considered in the State Program.
This will allow to count up exactly the volume of damage caused to the occupied territories, to begin restoration and reconstruction work directly after liberation, and will provide confidence about the correctness of the program, prepared in international financial structures and the organizations.