"Qaçqınların və məcburi köçkünlərin yaşayış şəraitinin yaxşılaşdırılması və məşğulluğunun artırılması üzrə Dövlət Proqramı"nın təsdiq edilməsi haqqında
Azərbaycan Respublikası Prezidentinin sərəncamı
Ermənistanın Azərbaycan Respublikasına hərbi təcavüzü nəticəsində öz doğma torpaqlarından qovulmuş və didərgin salınmış insanların taleyi, onların mənzil-məişət vəziyyətinin yaxşılaşdırılması və sosial müdafiəsinin təmin edilməsi daim dövlətin diqqət mərkəzindədir. Son illər bu istiqamətdə bir sıra ciddi addımlar atılmış, Azərbaycan Respublikası Dövlət Neft Fondunun, dövlət büdcəsinin, donor dövlətlərin və beynəlxalq humanitar təşkilatların vəsaiti hesabına on minlərlə ailə üçün yeni qəsəbələr salınmış, ayrı-ayrı şəhər və rayonlarda müasir tipli evlər və mənzillər tikilib qaçqınların və məcburi köçkünlərin istifadəsinə verilmiş, onların sosial müdafiəsi ilə bağlı çoxsaylı humanitar layihələr və digər tədbirlər həyata keçirilmişdir.
Bu sahədə görülən iri miqyaslı işlərə baxmayaraq, qaçqın və məcburi köçkünlərin böyük bir hissəsi hələ də çadır düşərgələrində, dəmir yolu üzərindəki yük vaqonlarında, yaşayış üçün yararlı olmayan ictimai və tikintisi yarımçıq qalmış binalarda, digər müvəqqəti məskunlaşma yerlərində çox ağır şəraitdə yaşayır və bir sıra sosial problemlərlə üzləşirlər.
Azərbaycanın işğal altında olan torpaqları azad edilənə və didərgin düşmüş vətəndaşlar öz doğma yurdlarına qayıdana qədər çadır düşərgələrində dəmir yolu üzərindəki yük vaqonlarında və yaşayış üçün yararsız yerlərdə məskunlaşmış soydaşlarımızın mənzil-məişət şəraitinin yaxşılaşdırılmasını, onlar üçün iş yerlərinin yaradılmasını və digər sosial problemlərin həllini təmin etmək məqsədilə qərara alıram:
1. Qaçqınların və məcburi köçkünlərin yaşayış şəraitinin yaxşılaşdırılması və məşğulluğunun artırılması üzrə Dövlət Proqramı təsdiq edilsin (əlavə olunur).
2. Azərbaycan Respublikasının aidiyyəti dövlət orqanlarının rəhbərlərinə tapşırılsın ki, məcburi köçkünlər öz doğma yurdlarına qayıdana, həmçinin müvəqqəti yaşamaq məqsədilə yeni qəsəbələrə və evlərə köçürülənədək mülkiyyətindən asılı olmayaraq 1992-1998-ci illərdə müvəqqəti məskunlaşdıqları ictimai binalardan, mənzillərdən, torpaq sahələrindən və digər obyektlərdən çıxarılması hallarına yol verməsinlər.
3. Özəl müəssisələrin, ali və orta ixtisas təhsil məktəblərinin rəhbərlərinə tövsiyə olunsun ki, qaçqın və məcburi köçkünlərin işlə təmin olunması və təhsil haqqının ödənilməsində güzəştlərin verilməsi məsələlərində onlara lazımi kömək etsinlər.
4. Azərbaycan Respublikasının Nazirlər Kabineti:
- müvafiq icra hakimiyyəti orqanları ilə birlikdə bu Sərəncamla təsdiq edilmiş Dövlət Proqramının icrasını təmin etmək üçün lazımi tədbirlər görsün;
- Dövlət Proqramının icra edilməsi ilə bağlı görülən işlər barədə rübdə bir dəfə Azərbaycan Respublikası Prezidentinə məlumat versin.
5.Bu Sərəncam imzalandığı gündən qüvvəyə minir.
İlham Əliyev
Azərbaycan Respublikası Prezidenti
Bakı şəhəri, 01 iyul 2004-cü il
№298
Bərpa və Repatriasiya («Böyük Qayıdış») Proqramı
Məcburi köçkünlərin repatriasiyası
Dövlət Proqramında «Böyük Repatriasiya (Böyük Qayıdış) proqramı»nın Azərbaycan Hökuməti və beynəlxalq maliyyə qurumları, BMT agentlikləri, beynəlxalq, yerli humanitar və onların təsis etdikləri inkişaf təşkilatları ilə birgə hazırlanması nəzərdə tutulmuşdur.
Bu, həm işğal olunmuş ərazilərə dəymiş ziyanın dəqiq hesablanmasına, həm ərazilər işğaldan azad ediləndən dərhal sonra bərpa və yenidənqurma işlərinə başlamağa imkan verəcək, həm də beynəlxalq maliyyə qurumlarında və təşkilatlarda tərtib olunmuş proqramın düzgünlüyünə inam yaradacaqdır.
Qaçqınların və məcburi köçkünlərin yaşayış şəraitinin yaxşılaşdırılması və məşğulluğunun artırılması üzrə Dövlət Proqramı»nın təsdiq edilməsi haqqında» Azərbaycan Respublikası Prezidentinin 2004-cü il 1 iyul tarixli 298 nömrəli Sərəncamının icrası ilə əlaqədar Azərbaycan Respublikası Nazirlər Kabinetinin

Распоряжение Президента Азербайджанской Республики
об утверждении «Государственной программы по улучшению условий жизни беженцев и вынужденных переселенцев и увеличению занятости»
Судьбы людей, изгнанных со своих родных земель и оказавшихся в положении беженцев в результате вооруженной агрессии со стороны Армении против Азербайджана, улучшение их жилищно-бытовых условий и обеспечение социальной защиты, постоянно находятся в центре внимания нашего государства. В последние годы в направлении решения данных проблем был сделан ряд существенных шагов. За счет средств Государственного Нефтяного Фонда Азербайджанской Республики, государственного бюджета, государств – доноров и международных гуманитарных организаций, построены новые поселки для десятков тысяч семей; в отдельных городах и районах построены дома и квартиры современного типа, сданы в пользование беженцам и вынужденным переселенцам; осуществлены многочисленные гуманитарные проекты и другие меры по их социальной защите.
Несмотря на широкомасштабные меры, осуществленные в этой сфере, большая часть беженцев и вынужденных переселенцев все еще живут в палаточных лагерях, товарных вагонах на железной дороге, в общественных и недостроенных зданиях, неприспособленных для проживания и в других местах временного поселения, постоянно сталкиваясь с целым рядом социальных проблем.
В целях улучшения жилищно-бытовых условий наших соотечественников, поселившихся в товарных вагонах на железной дороге, палаточных лагерях и в других, непригодных для жилья местах; создание для них рабочих мест и решение других социальных проблем до освобождения оккупированных земель Азербайджана и возвращения наших сограждан-беженцев на свои родные места, ПОСТАНОВЛЯЮ:
1. Утвердить Государственную Программу по улучшению условий жизни и увеличению занятости беженцев и вынужденных переселенцев (прилагается).
2. Поручить руководителям соответствующих государственных органов Азербайджанской Республики: до возвращения вынужденных переселенцев на свои родные места, а также до переселения их на время в новые поселки и дома, независимо от собственности, не допустить случаев их выселения из общественных зданий, квартир, земельных участков и других объектов, куда они были временно поселены в 1992-1998 годах.
3. Рекомендовать руководителям частных предприятий, высших и средних специальных учебных заведений оказать необходимую помощь беженцам и вынужденным переселенцам в вопросах обеспечения их работой и предоставления льгот по плате за обучение.
4. Кабинету Министров Азербайджанской Республики:
- совместно с соответствующими органами исполнительной власти принять необходимые меры по обеспечению исполнения Государственной Программы, утвержденной настоящим Распоряжением;
- ежеквартально предоставлять Президенту Азербайджанской Республики информацию о выполненных работах в связи с исполнением Государственной Программы.
5.Настоящее Распоряжение вступает в силу со дня подписания.
Ильгам Алиев,
Город Баку, 01 июля 2004 года,
№298
Программа Восстановления и
Репатриации («Великое Возвращение»)
Репатриация вынужденных переселенцев
В Государственной Программе азербайджанским правительством совместно с международными финансовыми структурами, агентствами ООН, международными, местными гуманитарными организациями и учрежденными ими организациями развития предусмотрена разработка «Программы Великой Репатриации (Великого возвращения)».
Это позволит точно подсчитать объем ущерба, причиненного оккупированным территориям, начать работы по восстановлению и реконструкции непосредственно после освобождения от оккупации, а также, вселит уверенность в правильности программы, составленной в международных финансовых структурах и организациях.