Ermənistan-Azərbaycan, Dağlıq Qarabağ münaqişəsinin tarixi kökləri
Son iki yüz il ərzində regionda gedən mürəkkəb siyasi proseslər nəticəsində azərbaycanlılar öz əzəli yurdlarından zorla köçürülməyə, etnik təmizləmə və deportasiya siyasətinə məruz qalmışlar.
İran və Rusiya arasında Gülüstan (1813), Türkmənçay (1828), Rusiya və Türkiyə arasında Andrianopol müqaviləsi imzalandıqdan sonra İran və Türkiyədən ermənilərin kütləvi surətdə Azərbaycan torpaqlarına köçürülməsi həyata keçirildi. Torpaqları zəbt olunmuş azərbaycanlılar isə süni şəkildə qaçqın və məcburi köçkün vəziyyətinə salındılar.
Ermənilər öz planlarını mərhələ-mərhələ həyata keçirmişlər. Əvvəlcə onlar Azərbaycan torpaqlarında, yəni keçmiş Irəvan xanlığı (sonradan Irəvan quberniyası) ərazisində kiçik bir Ermənistan Respublikasını (9,7 min kv.km) yaratmış, tədricən onun ərazisini böyüdərək 29,8 min kv.km-ə çatdırmışlar.
1918-ci il mayın 28-də müstəqilliyini bəyan edən Azərbaycan yenə də erməni millətçilərinin torpaq iddiaları ilə üz-üzə gəldi. Vaxtilə Rusiyanın tərkibinə Azərbaycan xanlığı kimi daxil olmuş İrəvan xanlığının ərazisində erməni dövləti yaratmaq ideyası ortaya atıldı. Həmin dövrdə Azərbaycan siyasətçiləri tarixi şəraitə uyğun olaraq bir sıra güzəştlərə getməyə məcbur oldular. Ermənipərəst qüvvələrin və millətçilərin yürütdükləri məkrli siyasət nəticəsində Azərbaycan torpaqlarında paytaxtı İrəvan şəhəri olan erməni dövləti yaradıldı. 1923-cü ildə isə Moskvanın köməyi ilə Azərbaycanın az sayda ermənilərin yaşadığı ərazisində Dağlıq Qarabağ Muxtar Vilayəti yaradıldı.
Bundan sonra azərbaycanlıların öz doğma ocaqlarından zorla qovulması və onlara qarşı etnik təmizləmə siyasətinin yeni mərhələsi başlandı. Nəticədə XX əsrin müxtəlif dövrlərində iki milyona yaxın soydaşımız öz tarixi torpaqlarından qovuldu, etnik təmizləmə siyasətinin qurbanına çevrilərək didərgin salındılar.
1905-1907-ci və 1918-1920-ci illərdə baş vermiş hadisələr zamanı silahlı qüvvələrdən və zorakı üsullardan istifadə olunmaqla minlərlə azərbaycanlı kütləvi surətdə qətlə yetirildi, onların yaşadıqları kəndlər talan edildi, dinc əhali qaçqın və didərgin vəziyyətinə salındı.
1920-ci il aprelin 28-də Azərbaycanda Sovet hakimiyyəti qurulduqdan sonra da ermənilər öz çirkin niyyətlərindən əl çəkmir, Azərbaycana qarşı torpaq iddialarını davam etdirirdilər.
Həmin dövrdə sərhədlərin dəqiqləşdirilməsi adı ilə Azərbaycan kəndləri tədricən Ermənistanın tərkibinə qatılırdı. Kəndlərin yerli azərbaycanlı əhalisi isə müxtəlif üsullarla öz dədə-baba yurdlarını tərk etməyə məcbur edilirdi.
1918-ci il mayın 28-də müstəqilliyini bəyan edən Azərbaycan yenə də erməni millətçilərinin torpaq iddiaları ilə üz-üzə gəldi. Vaxtilə Rusiyanın tərkibinə Azərbaycan xanlığı kimi daxil olmuş İrəvan xanlığının ərazisində erməni dövləti yaratmaq ideyası ortaya atıldı. Həmin dövrdə Azərbaycan siyasətçiləri tarixi şəraitə uyğun olaraq bir sıra güzəştlərə getməyə məcbur oldular. Ermənipərəst qüvvələrin və millətçilərin yürütdükləri məkrli siyasət nəticəsində Azərbaycan torpaqlarında paytaxtı İrəvan şəhəri olan erməni dövləti yaradıldı. 1923-cü ildə isə Moskvanın köməyi ilə Azərbaycanın az sayda ermənilər yaşadığı Dağlıq Qarabağ ərazisində Dağlıq Qarabağ Muxtar Vilayəti yaradıldı.
Keçmiş SSRİ Nazirlər Sovetinin 1947-ci il 23 dekabr tarixli «Ermənistan SSR-dən kolxozçuların və başqa əhalinin Azərbaycan SSR-in Kür-Araz ovalığına köçürülməsi haqqında» qərarı əsasında 150 minə yaxın azərbaycanlı öz əzəli torpaqlarını tərk etməli oldular.
Tarixi saxtalaşdırmaq, təhrif etmək və Azərbaycan torpaqlarının tarixi adlarını dəyişdirərək Ermənistanı monoetnik dövlətə çevirmək ermənilərin işğalçılıq siyasətinin tərkib hissəsidir. Məhz bu üsulla 1935-1989-cu illərdə Ermənistanda minlərlə Azərbaycan toponimi xəritələrdən silinmişdir.
1985-ci ildə M.Qorbaçov Sovetlər Ittifaqının rəhbəri seçildikdən sonra onun rəğbətindən istifadə edən ermənilər “Böyuk Ermənistan” yaratmaq iddialarını daha da fəallaşdırdılar. 1988-1992-ci illərdə Ermənistan ərazisindən azərbaycanlılara qarşı son etnik təmizləmə siyasəti misilsiz bir qəddarlıq və vəhşiliklə həyata keçirildi, 250 min soydaşımız öz ata-baba yurdlarından qovularaq qaçqına çevrilib.
Hələ 1828-30-cu illərdə Rusiyanın köməyi ilə Azərbaycanın mərkəzi hissəsində - Dağlıq Qarabağda məskunlaşdılrılan ermənilər dəfələrlə Dağlıq Qarabağı Azərbaycandan ayırmağa cəhd göstərmişlər.
1988-ci ildə öz havadarlarının köməyinə arxalanan Ermənistan silahlı qüvvələri Azərbaycanın ayrılmaz tərkib hissəsi olan Dağlıq Qarabağın Ermənistana birləşdirilməsi məsələsini yenidən ortaya atdılar.
1988-1992-ci illərdə Ermənistan silahlı qüvvələrinin ölkəmizə hərbi təcavüzü nəticəsində Azərbaycan torpaqlarının 20 faizi – Dağlıq Qarabağ, eləcə də ona bitişik olan 7 rayonun (Ağdam, Füzuli, Laçın, Qubadlı, Cəbrayıl, Zəngilan və Kəlbəcər) ərazisi işğal olundu, bir milyona yaxın soydaşımız qaçqın və məcburi köçkün vəziyyətinə düşdü.
Məhz bu dövrdə XX əsrin ən faciəli hadisələrindən biri törədildi. Dağlıq Qarabağda 6000 nəfər azərbaycanlının yaşadığı Xocalı şəhəri erməni silahlı qüvvələri tərəfindən Sovet qoşunlarının köməyi ilə bir gecədə darmadağın edildi, 613 nəfər dinc əhali vəhşicəsinə, qəddarlıqla qətlə yetirildi, 150 nəfər itkin düşdü. Bu qanlı faciədə 1000 nəfər dinc sakin müxtəlif dərəcədə şikəst oldu, 1275 nəfər qoca, qadın və uşaqlar isə əsir aparılaraq dəhşətli təhqirlərə, zülmə və həqarətə məruz qaldı.
BMT Təhlükəsizlik Şurası münaqişənin tezliklə, sülh yolu ilə həlli, işğal olunmuş ərazilərin azad edilməsi, qaçqın və məcburi köçkünlərin doğma yurdlarına qaytarılması haqqında 1993-cü ildə 822, 853, 874, 884 saylı qətnamələr qəbul etmişdir. Lakin Ermənistan bu qərarların heç birinə əməl etmir.
Kitabçada Ermənistan silahlı qüvvələrinin 1988-1992-ci illərdə ölkəmizə hərbi təcavüzü və torpaqlarımızın 20 faizinin işğalı nəticəsində Azərbaycanda yaranmış bir milyona yaxın qaçqın və məcburi köçkünlər, onların sosial, mənzil-məişət şəraitinin yaxşılaşdırılması ilə bağlı həyata keçirilən tədbirlər, mövcud ehtiyaclar və s. barədə bəzi məlumatlar əks olunmuşdur.
Ermənistanın 1988-1992-ci illərdə planlı şəkildə həyata keçirdiyi son etnik təmizləmə siyasəti nəticəsində Azərbaycana pənah gətirmiş 250 min azərbaycanlıdan əlavə 1990-cı ildə Orta Asiyadan didərgin salınmış 50 min nəfərədək ahıska (məshəti) türkü də Azərbaycanda sığınacaq tapmışdır.
Ermənistan silahlı qüvvələrinin 1988-1992-ci illərdə ölkəmizə hərbi təcavüzü nəticəsində Azərbaycan torpaqlarının 20 faizi – Dağlıq Qarabağın, eləcə də ona bitişik olan 7 rayonun ərazisi işğal olunmuş, Dağlıq Qarabağdan, ətraf rayonlardan, həmçinin Ermənistanla və ya Dağlıq Qarabağla həmsərhəd olan yaşayış məntəqələrindən 700 min nəfərədək soydaşımız öz daimi yaşayış yerlərindən məhrum olaraq məcburən köçkün düşmüş və respublikanın 62 şəhər və rayonunda, 1600 – dən çox sıx məskunlaşma obyektində müvəqqəti məskunlaşmışlar.
Dağlıq Qarabağ və ona bitişik ərazilər də daxil olmaqla, Naxçıvan Muxtar Respublikasının işğal olunmuş 2 kəndindən 1-i, Ağdam rayonunun işğal olunmuş 81 kəndindən 80-i, Füzuli rayonunun işğal olunmuş 76 kəndindən 54-ü, Tərtər rayonunun 13 kəndi və Qazax rayonunun işğal olunmuş 12 kəndindən 6-sı hələ də işğal altındadır.
Azərbaycanda həmçinin 3 min nəfərdən çox «qaçqın» statusu almaq niyyətində olan (sığınacaq axtaran) şəxs mövcuddur. Onların böyük əksəriyyətini çeçen mənşəli Rusiya vətəndaşları, Əfqanıstan, İran, İraq və Fələstindən olan şəxslər təşkil edir.
Beləliklə, hazırda Azərbaycanda bir milyonadək qaçqın, məcburi köçkün və «qaçqın» statusu almaq niyyətində olan (sığınacaq axtaran) şəxs vardır.

THE HISTORICAL BACKGROUND OF THE ARMENIA – AZERBAIJAN, AND GARABAKH CONFLICT
For last two hundred years as a result of the complicated political processes taking place in the region Azerbaijanians have been subjected to exile from their native land, ethnic cleaning, and policy of deportation. After the Gulustan (1813), Turkmenchay (1828) contracts signed between Iran and Russia and also the agreement Andrianapol concluded between Russia and Turkey, Armenians were moved on a mass scale from Turkey to Azerbaijan. Azerbaijanians, whose lands were grasped, were artificially turned to refugees and IDPs. Armenians realized their plan in stages. First, formed a small Armenian Republic (with the area of 9.7 thousand sq. km.) in the territory of Azerbaijan, that is in the Iravan khanate. Gradually they have expanded its area to 29.8 thousand sq. km.
The Azerbaijan which proclaimed its independence on May 28, 1918 again had to face the territorial claims of Armenian nationalists. The idea of creating an Armenian state in the territory of Irevan khanate, joined to Russia as Azerbaijan khanate was put forward. In that period, considering historical conditions, the Azerbaijan politicians had to go for certain concessions. As a result of the policy led by Armenian forces and nationalists an Armenian state the capital of which was Irevan was created on the Azerbaijan lands. In 1923 by the aid of Moscow, in territory of Upper Garabakh, where Armenians lived in few numbers, the Autonomous Province of Garabagh was formed.
After this, a new stage of violent exile of Azerbaijanians from native places and the policy of ethnic cleaning started. As a result, at the different periods of the 20th century about 2 millions of our compatriots have been expelled from their historical land, and, became IDPs because of the ethnic cleanings.
During the events occurring in 1905 - 1907, 19718 - 1920 thousands of Azerbaijanians were killed in mass order, the villages they lived were ruined, and the peaceful population was turned into refugees and IDPs with the help of armed forces and by using brutal methods.
On April 28, 1920, after the Azerbaijan Soviet government was formed Armenians still had not abandoned their dirty intentions and continued their territorial claims against Azerbaijan.
In this period Azerbaijan villages were included to Armenia with the pretext of frontier specification. And the local Azerbaijani population of these villages was made to leave their lands by different means.
According to the decision of the Ministry of the USSR of December 23, 1947 "On the resettlement of Armenian SSR collective farmers to the Kura–Araks lowland of Azerbaijan SSR”, nearby 150 thousand Azerbaijanis were made to leave their native places.
The historical falsification, its distortion, changing the historical names of the Azerbaijan lands, transformation of Armenia into a mono-ethnic state is an integral part of the aggressive policy followed by Armenia. In this way in 1935 - 1989 thousands of Azerbaijani place names were erased from cards.
After M. Gorbachev in 1985 was selected the head of the Soviet state, Armenians using his sympathy, stirred up their ideas about “Great Armenia". With special cruelty and barbarism did they realized their last ethnic cleaning policy against Azerbaijanis in the territory of Armenia in 1988 – 1992, 250 thousand of our compatriots were expelled from their native lands and became refugees.
Still in 1928-1930 the Armenians, living in Upper Garabakh, which is located in the central part of Azerbaijan repeatedly tried to tear away this region from Azerbaijan with the help of Russia.
In 1988, Armenian separatists leaning to their supporters, again put forward the problem of joining Upper Garabakh, an integral part of Azerbaijan to Armenia.
As a result of the military aggression and 20 % of our land – Upper Garabakh, and also adjoining to it 7 regions (Aghdam, Fizuli, Lachin, Gubadli, Jabrail, Zangelan and Kalbajar) was occupied by Armenian armed forces and around 1 million of our compatriots became refugees and IDPs.
In 1993 The Security Council of the United Nations has accepted resolution no. 822, 853, 874, 884 for the soon peaceful solution of the conflict, release of the grasped lands, and return of refugees and IDPs to their native lands. But Armenia has not executed any of these resolutions
About one million refugees and IDPs emerged in Azerbaijan as a result of the military aggression and the occupation of 20 % of our land by the Armenian armed forces in 1988 - 1992, embodied measures, to improve their social and living conditions, current needs and other sort of data is placed in the booklet.
In 1990 besides 250 thousand Azerbaijanis 50 thousand Meskheti Turks from Central Asia also found asylum in Azerbaijan at the result of the policy of last ethnic cleaning realized by Armenia in 1988 – 1992.
As a result of the military aggression and 20 % of our land – Upper Garabakh, and also adjoining to it 7 regions was occupied by Armenian armed forces and around 1 million of our compatriots became refugees and IDPs. In Upper Garabakh, adjoining to it areas, and regions of boundary with Armenia and Upper Garabakh about 700 thousand the compatriots were deprived of their constant places of residence, and turned into IDPs. They are temporarily settled in 62 cities and regions of the Republic in more than 1600 densely populated objects of settlement.
Including Upper Garabakh and adjoining to it areas, 1 village of 2 invaded villages of Nakhchivan Autonomous Republic, 80 of 81 invaded villages of Aghdam area, 54 of 76 invaded villages of Fizuli area, 13 villages of Tartar area and 6 of 12 invaded villages of the Gazakh area l are still under occupation .
Besides, there are more than 3 thousand persons in Azerbaijan intending to get of refugee status (looking for asylum). Majority of them are radical Chechens – the citizens of Russia, Afghanistan, Iran, Iraq and Palestine.
Thus, there are about one million refugees IDPs and people intending to receive refugee status (looking for asylum).