Ermənistan-Azərbaycan, Dağlıq Qarabağ münaqişəsinin tarixi kökləri
Son iki yüz il ərzində regionda gedən mürəkkəb siyasi proseslər nəticəsində azərbaycanlılar öz əzəli yurdlarından zorla köçürülməyə, etnik təmizləmə və deportasiya siyasətinə məruz qalmışlar.
İran və Rusiya arasında Gülüstan (1813), Türkmənçay (1828), Rusiya və Türkiyə arasında Andrianopol müqaviləsi imzalandıqdan sonra İran və Türkiyədən ermənilərin kütləvi surətdə Azərbaycan torpaqlarına köçürülməsi həyata keçirildi. Torpaqları zəbt olunmuş azərbaycanlılar isə süni şəkildə qaçqın və məcburi köçkün vəziyyətinə salındılar.
Ermənilər öz planlarını mərhələ-mərhələ həyata keçirmişlər. Əvvəlcə onlar Azərbaycan torpaqlarında, yəni keçmiş Irəvan xanlığı (sonradan Irəvan quberniyası) ərazisində kiçik bir Ermənistan Respublikasını (9,7 min kv.km) yaratmış, tədricən onun ərazisini böyüdərək 29,8 min kv.km-ə çatdırmışlar.
1918-ci il mayın 28-də müstəqilliyini bəyan edən Azərbaycan yenə də erməni millətçilərinin torpaq iddiaları ilə üz-üzə gəldi. Vaxtilə Rusiyanın tərkibinə Azərbaycan xanlığı kimi daxil olmuş İrəvan xanlığının ərazisində erməni dövləti yaratmaq ideyası ortaya atıldı. Həmin dövrdə Azərbaycan siyasətçiləri tarixi şəraitə uyğun olaraq bir sıra güzəştlərə getməyə məcbur oldular. Ermənipərəst qüvvələrin və millətçilərin yürütdükləri məkrli siyasət nəticəsində Azərbaycan torpaqlarında paytaxtı İrəvan şəhəri olan erməni dövləti yaradıldı. 1923-cü ildə isə Moskvanın köməyi ilə Azərbaycanın az sayda ermənilərin yaşadığı ərazisində Dağlıq Qarabağ Muxtar Vilayəti yaradıldı.
Bundan sonra azərbaycanlıların öz doğma ocaqlarından zorla qovulması və onlara qarşı etnik təmizləmə siyasətinin yeni mərhələsi başlandı. Nəticədə XX əsrin müxtəlif dövrlərində iki milyona yaxın soydaşımız öz tarixi torpaqlarından qovuldu, etnik təmizləmə siyasətinin qurbanına çevrilərək didərgin salındılar.
1905-1907-ci və 1918-1920-ci illərdə baş vermiş hadisələr zamanı silahlı qüvvələrdən və zorakı üsullardan istifadə olunmaqla minlərlə azərbaycanlı kütləvi surətdə qətlə yetirildi, onların yaşadıqları kəndlər talan edildi, dinc əhali qaçqın və didərgin vəziyyətinə salındı.
1920-ci il aprelin 28-də Azərbaycanda Sovet hakimiyyəti qurulduqdan sonra da ermənilər öz çirkin niyyətlərindən əl çəkmir, Azərbaycana qarşı torpaq iddialarını davam etdirirdilər.
Həmin dövrdə sərhədlərin dəqiqləşdirilməsi adı ilə Azərbaycan kəndləri tədricən Ermənistanın tərkibinə qatılırdı. Kəndlərin yerli azərbaycanlı əhalisi isə müxtəlif üsullarla öz dədə-baba yurdlarını tərk etməyə məcbur edilirdi.
1918-ci il mayın 28-də müstəqilliyini bəyan edən Azərbaycan yenə də erməni millətçilərinin torpaq iddiaları ilə üz-üzə gəldi. Vaxtilə Rusiyanın tərkibinə Azərbaycan xanlığı kimi daxil olmuş İrəvan xanlığının ərazisində erməni dövləti yaratmaq ideyası ortaya atıldı. Həmin dövrdə Azərbaycan siyasətçiləri tarixi şəraitə uyğun olaraq bir sıra güzəştlərə getməyə məcbur oldular. Ermənipərəst qüvvələrin və millətçilərin yürütdükləri məkrli siyasət nəticəsində Azərbaycan torpaqlarında paytaxtı İrəvan şəhəri olan erməni dövləti yaradıldı. 1923-cü ildə isə Moskvanın köməyi ilə Azərbaycanın az sayda ermənilər yaşadığı Dağlıq Qarabağ ərazisində Dağlıq Qarabağ Muxtar Vilayəti yaradıldı.
Keçmiş SSRİ Nazirlər Sovetinin 1947-ci il 23 dekabr tarixli «Ermənistan SSR-dən kolxozçuların və başqa əhalinin Azərbaycan SSR-in Kür-Araz ovalığına köçürülməsi haqqında» qərarı əsasında 150 minə yaxın azərbaycanlı öz əzəli torpaqlarını tərk etməli oldular.
Tarixi saxtalaşdırmaq, təhrif etmək və Azərbaycan torpaqlarının tarixi adlarını dəyişdirərək Ermənistanı monoetnik dövlətə çevirmək ermənilərin işğalçılıq siyasətinin tərkib hissəsidir. Məhz bu üsulla 1935-1989-cu illərdə Ermənistanda minlərlə Azərbaycan toponimi xəritələrdən silinmişdir.
1985-ci ildə M.Qorbaçov Sovetlər Ittifaqının rəhbəri seçildikdən sonra onun rəğbətindən istifadə edən ermənilər “Böyuk Ermənistan” yaratmaq iddialarını daha da fəallaşdırdılar. 1988-1992-ci illərdə Ermənistan ərazisindən azərbaycanlılara qarşı son etnik təmizləmə siyasəti misilsiz bir qəddarlıq və vəhşiliklə həyata keçirildi, 250 min soydaşımız öz ata-baba yurdlarından qovularaq qaçqına çevrilib.
Hələ 1828-30-cu illərdə Rusiyanın köməyi ilə Azərbaycanın mərkəzi hissəsində - Dağlıq Qarabağda məskunlaşdılrılan ermənilər dəfələrlə Dağlıq Qarabağı Azərbaycandan ayırmağa cəhd göstərmişlər.
1988-ci ildə öz havadarlarının köməyinə arxalanan Ermənistan silahlı qüvvələri Azərbaycanın ayrılmaz tərkib hissəsi olan Dağlıq Qarabağın Ermənistana birləşdirilməsi məsələsini yenidən ortaya atdılar.
1988-1992-ci illərdə Ermənistan silahlı qüvvələrinin ölkəmizə hərbi təcavüzü nəticəsində Azərbaycan torpaqlarının 20 faizi – Dağlıq Qarabağ, eləcə də ona bitişik olan 7 rayonun (Ağdam, Füzuli, Laçın, Qubadlı, Cəbrayıl, Zəngilan və Kəlbəcər) ərazisi işğal olundu, bir milyona yaxın soydaşımız qaçqın və məcburi köçkün vəziyyətinə düşdü.
Məhz bu dövrdə XX əsrin ən faciəli hadisələrindən biri törədildi. Dağlıq Qarabağda 6000 nəfər azərbaycanlının yaşadığı Xocalı şəhəri erməni silahlı qüvvələri tərəfindən Sovet qoşunlarının köməyi ilə bir gecədə darmadağın edildi, 613 nəfər dinc əhali vəhşicəsinə, qəddarlıqla qətlə yetirildi, 150 nəfər itkin düşdü. Bu qanlı faciədə 1000 nəfər dinc sakin müxtəlif dərəcədə şikəst oldu, 1275 nəfər qoca, qadın və uşaqlar isə əsir aparılaraq dəhşətli təhqirlərə, zülmə və həqarətə məruz qaldı.
BMT Təhlükəsizlik Şurası münaqişənin tezliklə, sülh yolu ilə həlli, işğal olunmuş ərazilərin azad edilməsi, qaçqın və məcburi köçkünlərin doğma yurdlarına qaytarılması haqqında 1993-cü ildə 822, 853, 874, 884 saylı qətnamələr qəbul etmişdir. Lakin Ermənistan bu qərarların heç birinə əməl etmir.
Kitabçada Ermənistan silahlı qüvvələrinin 1988-1992-ci illərdə ölkəmizə hərbi təcavüzü və torpaqlarımızın 20 faizinin işğalı nəticəsində Azərbaycanda yaranmış bir milyona yaxın qaçqın və məcburi köçkünlər, onların sosial, mənzil-məişət şəraitinin yaxşılaşdırılması ilə bağlı həyata keçirilən tədbirlər, mövcud ehtiyaclar və s. barədə bəzi məlumatlar əks olunmuşdur.
Ermənistanın 1988-1992-ci illərdə planlı şəkildə həyata keçirdiyi son etnik təmizləmə siyasəti nəticəsində Azərbaycana pənah gətirmiş 250 min azərbaycanlıdan əlavə 1990-cı ildə Orta Asiyadan didərgin salınmış 50 min nəfərədək ahıska (məshəti) türkü də Azərbaycanda sığınacaq tapmışdır.
Ermənistan silahlı qüvvələrinin 1988-1992-ci illərdə ölkəmizə hərbi təcavüzü nəticəsində Azərbaycan torpaqlarının 20 faizi – Dağlıq Qarabağın, eləcə də ona bitişik olan 7 rayonun ərazisi işğal olunmuş, Dağlıq Qarabağdan, ətraf rayonlardan, həmçinin Ermənistanla və ya Dağlıq Qarabağla həmsərhəd olan yaşayış məntəqələrindən 700 min nəfərədək soydaşımız öz daimi yaşayış yerlərindən məhrum olaraq məcburən köçkün düşmüş və respublikanın 62 şəhər və rayonunda, 1600 – dən çox sıx məskunlaşma obyektində müvəqqəti məskunlaşmışlar.
Dağlıq Qarabağ və ona bitişik ərazilər də daxil olmaqla, Naxçıvan Muxtar Respublikasının işğal olunmuş 2 kəndindən 1-i, Ağdam rayonunun işğal olunmuş 81 kəndindən 80-i, Füzuli rayonunun işğal olunmuş 76 kəndindən 54-ü, Tərtər rayonunun 13 kəndi və Qazax rayonunun işğal olunmuş 12 kəndindən 6-sı hələ də işğal altındadır.
Azərbaycanda həmçinin 3 min nəfərdən çox «qaçqın» statusu almaq niyyətində olan (sığınacaq axtaran) şəxs mövcuddur. Onların böyük əksəriyyətini çeçen mənşəli Rusiya vətəndaşları, Əfqanıstan, İran, İraq və Fələstindən olan şəxslər təşkil edir.
Beləliklə, hazırda Azərbaycanda bir milyonadək qaçqın, məcburi köçkün və «qaçqın» statusu almaq niyyətində olan (sığınacaq axtaran) şəxs vardır.

Беженцы, вынужденные переселенцы и лица, намеренные получить в Азербайджане статус беженца (лица, ищущие убежище)
Исторические корни армяно-азербайджанского Нагорно-Карабахского конфликта
В результате политических процессов, происходящих на территории Азербайджана за последние 200 лет, сложилась сложная ситуация. Азербайджанцы подвергнуты насильственному выселению со своих исторических земель, этнической чистки и политике депортации.
После подписания Гулистанского (1813 год), Туркменчайского (1828 год) договоров между Ираном и Россией, Андрианопольского договора между Россией и Турцией, было осуществлено массовое переселение армян из Ирана и Турции на азербайджанские земли, а азербайджанцы, чьи земли были захвачены, искусственно оказались в положении беженцев и вынужденных переселенцев.
Армяне осуществляли свои планы поэтапно. В начале они создали на азербайджанских землях, то есть на территории бывшего Иреванского ханства (позже - Иреванской губернии) небольшую армянскую республику (площадью 9,7 тысяч квадратных километров), постепенно увеличив ее территорию до 29,8 тысяч квадратных километров.
28 мая 1918 года Азербайджан, провозгласивший свою независимость, вновь встретился с претензиями армянских националистов на свои земли. Была выдвинута идея создания армянского государства на территории Иреванского ханства, которое в свое время входило в состав России в качестве азербайджанского ханства. В это время азербайджанские политики, учитывая реальные исторические условия, были вынуждены идти на ряд уступок. В результате коварной политики, проводимой армянскими националистами и проармянскими силами, на азербайджанских землях было создано армянское государство со столицей в городе Иреване. А в 1923 году, при содействии Москвы, на территории Азербайджана, где проживали немногочисленные армяне, была создана Нагорно-Карабахская Автономная область.
После этого начался новый этап насильственного изгнания азербайджанцев со своих родных земель и политики этнической чистки, направленной против азербайджанцев. В результате, в разные периоды ХХ века около двух миллионов наших соотечественников были изгнаны со своих исторических земель, превратились в жертву политики этнической чистки и оказались в положении беженцев.
Во время событий 1905-1907 и 1918-1920 годов тысячи азербайджанцев были в массовом порядке убиты, были разграблены села, в которых они жили, мирное население оказалось в положении беженцев и вынужденных переселенцев.
После установления в Азербайджане советской власти 28 апреля 1920 года армяне, не оставив грязные намеренья, продолжали территориальные претензии против Азербайджана.
В этот период под предлогом уточнения границ, азербайджанские села постепенно включались в состав Армении, а местное азербайджанское население этих сел разными способами вынуждали покинуть свои исторические земли.
На основании Постановления Совета Министров бывшего СССР от 23 декабря 1947 года «О переселении колхозников и другого азербайджанского населения из Армянской ССР в Куринско-Араксскую низменность Азербайджанской ССР» около 150 тысячам азербайджанцев пришлось покинуть свои исторические земли.
Попытки фальсификации истории, ее искажения, изменения исторических названий азербайджанских территорий и превращения Армении в моноэтническое государство - составная часть захватнической политики армян. Именно этими способами в течение 1935-1989 годов в Армении тысячи азербайджанских топонимов были вычеркнуты на карте.
После избрания в 1985 году М. Горбачева руководителем Советского Союза, армяне, пользуясь его особой расположенностью к ним, вновь активизировали свои претензии на создание «Великой Армении». В 1988-1992 годах беспрецедентным зверством и жестокостью была осуществлена политика последней этнической чистки против азербайджанцев, направленная на изгнание их с территории Армении. 250 тысяч наших соотечественников были изгнаны со своих исторических мест и превратились в беженцев.
Еще в 1828-1830 годах армяне, заселенные при содействии России в центральную часть Азербайджана - Нагорный Карабах, неоднократно предпринимали попытку отделить Нагорный Карабах от Азербайджана.
В 1988 году армянские вооруженные силы, рассчитывая на помощь своих опекунов, вновь подняли вопрос о присоединении неотъемлемой части Азербайджана - Нагорного Карабаха к Армении.
В результате вооруженной агрессии со стороны армянских вооруженных сил в 1988-1992 годах против нашей страны было оккупировано 20% азербайджанских земель - территория Нагорного-Карабаха, а также 7 районов вокруг него (Агдамский, Физулинский, Лачинский, Губадлинский, Джабраильский, Зангиланский и Кяльбяджарский районы), и около одного миллиона наших соотечественников оказалось в положении беженцев и вынужденных переселенцев.
Именно в этот период произошла одна из ужаснейших трагедий ХХ века: город Ходжалы, расположенный в Нагорном-Карабахе, где проживало 6.000 азербайджанцев, с помощью советских войск за одну ночь был разрушен армянскими вооруженными формированиями, 613 мирных граждан были зверски, жестоко убиты, 150 человек пропало безвести. В результате этой кровавой трагедии 1000 человек получили увечья разной степени, 1275 человек - старики, женщины и дети были взяты в плен и подвергнуты ужасным оскорблениям и унижениям.
В 1993 году совет безопасности ООН принял резолюции № 822, 853, 874 и 884 о скором и мирном разрешении конфликта, освобождении оккупированных территорий, возвращении беженцев и вынужденных переселенцев в свои родные места. Однако Армения не выполняет ни одну из этих резолюций.
Некоторые сведения о жизни около миллиона беженцев и вынужденных переселенцев, появившихся в Азербайджане в результате военной агрессии со стороны армянских вооруженных формирований против нашей страны в 1987-1992 годах, оккупации 20% наших земель, о мерах, проводимых для улучшения их социальных и жилищно-бытовых условий, отражены в публикациях азербайджанских авторов.
Кроме 250 тысяч азербайджанцев прибывших в Азербайджан с надеждой спасения в результате последней этнической чистки, планомерно осуществленной Арменией в 1988-1992 годах, в Азербайджане также нашли убежище около 50 000 ахыскинских (месхетсих) турков, изгнанных в 1990 году из Средней Азии.
В результате военной агрессии Армянских вооруженных формирований против нашей страны в 1988-1992 годах было оккупировано 20% территории Азербайджана – Нагорного- Карабаха и 7 прилежащих к нему районов, около 700 тысяч наших соотечественников из Нагорного-Карабаха, районов вокруг него, а также из приграничных с Арменией и Нагорным-Карабахом населенных пунктов были лишены мест постоянного проживания, вынужденно оказались в положении переселенцев и временно поселились в 62 городах и районах нашей республики, в более 1600 объектов компактного размещения.
Наряду с территорией Нагорного Карабаха, 1 село из 2 оккупированных в Нахчыванской Автономной Республике, 80 сел из 81 оккупированных Агдамского района, 54 из 76 оккупированных сел Физулинского района, 13 оккупированных сел Тертерского района и 6 из 12 оккупированных сел Газахского района и по сей день находятся под оккупацией.
В Азербайджане также находятся более 3 тысяч лиц, намеренных получить статус «беженца» (ищущих убежище). Подавляющее большинство их - граждане России чеченской национальности, а также лица, прибывшие из Афганистана, Ирана, Ирака и Палестины.
Таким образом, в настоящее время в Азербайджане насчитывается около 1 миллиона беженцев, вынужденных переселенцев и лиц, намеренных получить статус «беженца» (ищущих убежище).